Чај за хороскопски знак – ЈАРЕЦ!

2 копии

Добро ни е познато благотворното дејство на чаевите. Шолја чај секогаш е добредојдена. Доколку се сложува со вашиот хороскопски знак тогаш неговото дејство е посебно. Денеска ќе пишуваме за јарецот и чаевите кои одговараат за него. Вам баш многу не ви е важно јадењето. Работата ви е поважна, па често сте во грч, загрижени, што негативно делува на вашето варење. Еве чај кој ќе ви помогне: 10 грама липа, 10 грама матичињак, 10 грама лист од портокал. Во 1/4 литар врела вода ставете лажица од оваа мешавина. Оставете чајот да отстои и пијте го меѓу оброци.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ѓумбирот го подобрува варењето и го забрзува согорувањето на мастите., го засилува метаболизмот до 20% и помага при исфрлање на токсините од телото. Сето тоа го прави незаменлив помошник во диетите. Ѓумбирот и помага на кожата да остане млада подолго време. Со подготвениот чај од ѓумбир можете да го миете лицето еднаш во неделата и со тоа ќе изгледа многу свежо и младо. Како да подготвите чај од ѓумбир за слабеење: Ставете во термос (за дамите кои работат) тенко исечен корен од ѓумбир, додадете топла вода и пијте во текот на денот ( во секое време или половина час пред да започнете со јадење. Оваа рецепта за чај од ѓумбир за слабеење се препорачува за оние, кои сакаат да ослабат многу килограми за кратко време. Ѓумбир, лимон и вода. Исечете го ѓумбирот и лимонот и полиете ги со топла вода. Оставете така да отстојат половина час. Потоа пијте го чајот во текот на целиот ден.
| | веќе видена | слични

Постојано некаде брзате и секогаш имате ист изговор: „Немам време да направам нешто добро за себе“. Брзо се живее, брзо се јаде и за жал брзо се старее. Како одминуваат годините сфаќате што пропуштате, но не можете да го вратите времето назад. Во денот ви е потребна енергија која лесно и брзо ќе ја добивате и обновувате. Затоа, најдобар избор ви е некој пијалак кој ќе ве освежи во истиот момент. Веќе добро знаете дека се препорачува наутро на празен желудник да се напиете чаша топла вода, па дури по половина час да појадувате. За тоа не ви треба ни време ни пари, а многу му годи на вашиот организам. Ова се уште 3 пијалаци кои се препорачани од нутриционистите за да ве освежат, разубават, но и за да ви ја одржат линијата. Топла лимонада Топлата лимонада, односно лимон исцеден во чаша топла вода со додаток на мед или без, е одлична за исфрлање на токсините и подобро варење. Лимонската киселина го забрзува разложувањето на масти. Истовремено, комбинацијата на витамин Ц и селен го забавува стареењето, а ...
| | веќе видена | слични

Пред се, треба да се ограничи, а најдобро исфрли секоја џанк храна, шеќерите, алкохолот... Сепак, не мора да се јаде перфектно мени за да му се помогне телото. Будење со лимон - веднаш по будењето е добро да се испие чаша млака вода со исцеден еден лимон. Веднаш ќе се регулираат електролитите и ќе започне процесот на детоксикација. Истегнување - лесни вежби за правилно дишење и истегнување на телото ги релаксираат мускулите и дијафрагмата и го стимулираат детоксирањето. Јадење зеленила - брокула, краставица, зелка, кељ, марули, прокељ и карфиол, сите се богати со антиоксиданси кои помагаат во исфрлање на токсините. Чаша чај - било каков чај, испиен топол, го забрзува метаболизмот. Чајот од камилица, на пример, ја подобрува функцијата на црниот дроб. Лежење во када - 20-тина минути во топла вода збогатена со сол за капење, па дури и со билки, дозволува апсорбирање на корисните состојки преку кожата, со што се прави интензивна детоксикација.
| | веќе видена | слични

Лимонот, сосема оправдано, може да ја понесе титулата супер-храна. Ова киселкасто овошје вообичаено се консумира со чај во текот на зимските месеци, но и во облик на освежителна лимонада во текот на летните месеци. 1. Го чисти организмотЧаша топла вода промешана со сок од лимон, наутро на празен желудник, делува како чистач на вашето тело. Лимонот е диуретик кој ги исфрла токсините од телото и го зајакнува имунолошкиот систем.2. Против стареењеВодата во комбинација со сок од лимон го намалува производството на слободни радикали кои што се одговорни за стареење и оштетување на кожата. Пијте вода со лимон, бидејќи содржи антиоксиданси кои ќе ви помогнат за да го задржите младешкиот изглед. 3. Ги одржува јаболката свежиАко сакате кришките од јаболка да останат подолго време свежи и да спречите да добиваат кафеавкаста боја, врз нив налејте малку сок од лимон. 4. ОсвежувачЛимонот е совршена природна состојка со која што може да го освежите домот. Промешајте сок од лимон, рузмарин и ванила и ќе добиете ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Драматична станува ситуацијата на границата меѓу Венецуела и Колумбија. Како што објави Би-би-си, повикувајќи се на локални медиуми, едно лице загинало, а 14 ...
сите 143 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чај за хороскопски знак – ЈАРЕЦ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: