Chromebit ќе го претвори секој дисплеј во персонален компјутер

Џебен компјутер е концепт до кој најблиску се имаме доближено со нашите смартфони. Но што ако постои вистински џебен компјутер кој е уште помал од вашиот смартфон? Веднаш после Intel, Gooogle ја претстави и својата верзија на персонален компјутер кој може да го собере во вашиот џеб – Chromebit. Chromebit e уред кој доаѓа со инсталиран оперативен систем, Chrome OS. Chrome OS е базиран на Chromium OS, a нам нѝ е познат главно преку Chromebook лаптоп сериите на Acer и Samsung. Овојпат позади носителот на Chrome OS – Chromestick, стојат Asus и Google. Џебниот компјутер Chromestick изгледа како голем USB стик кој може да се конектира на било кој HDMI влез. Без разлика дали се работи за монитор, телевизор или друг компјутер, со приклучување на Chromestick во HDMI влез, добивате инстант пристап до вашиот Chrome OS и сите фајлови кои ги имате на вашиот Chromestick. Chromebit нѝ нуди 2 GB RAM меморија и SSD со капацитет од 16 GB. Има Rockchip RK3288 четиријадрен процесор со 1.8 GHz и HDMI 2.0 дисплеј аутпут до ...
| | веќе видена | слични

OnePlus One беше и се уште е еден од најпопуларните телефони од високата класа, пред се благодарение на ниската цена, придружена со одличните перформанси и високиот квалиет на изработка. Новиот модел ќе има малку повисока цена, но затоа ќе има многу подобри спецификации. Така, ова ќе биде еден од првите телефони на пазарот со 4 GB рам меморија, што е повеќе и од Samsung Galaxy S6 и HTC One M9. Меморијата ќе биде од најновата LPDDR 4 генерација, што значи дека ќе биде побрза и ќе троши помалку енергија. Процесорот најверојатно ќе биде Snapdragon 810, но со подобрена архитектура, која ќе овозможи подобри перформанси при максимален напор, односно многу помалку загревање, по кое овој чипсет стана многу непопуларен. Покрај тоа, телефонот ќе биде еден од првите со USB Type-C порта, која за разлика од micro USB портата е симетрична, што значи дека веќе нема да мора да мислите дали кабелчето ќе го ставите наопаку. Со оваа порта и преносот на податоци ќе биде многу побрз, а преку нејзе ќе можат да се приклучат и ...
| | веќе видена | слични

Chromebit е џ ебен гаџет кој може да го претвори секој монитор во персонален компјутер. Chromebit e уред кој доаѓа со инсталиран оперативен систем, Chrome OS, базиран на Chromium OS, a нам нѝ е познат главно преку Chromebook лаптоп сериите на Acer и Samsung. Џебниот компјутер Chromestick изгледа како голем USB стик кој може да се конектира на било кој HDMI влез. Без разлика дали се работи за монитор, телевизор или друг компјутер, со приклучување на Chromestick во HDMI влез, добивате инстант пристап до вашиот Chrome OS и сите фајлови кои ги имате на вашиот Chromestick. Chromebit располага со задоволителни 2 GB RAM меморија и SSD со капацитет од 16 GB. Има Rockchip RK3288 четиријадрен процесор со 1.8 GHz и HDMI 2.0 дисплеј аутпут до 3840x2160px. Chromebit исто така има Wi-Fi и Bluetooth, како и USB 2.0 влез на другиот крај од HDMI излезот. Од Google тврдат дека ова нема да биде единствениот донгл-компјутер, и најверојатно се во право. Со оглед на ниската цената и можноста за приспособување, џебните ...
| | веќе видена | слични

Иако кај нас сигурно би бил за малку поскап, односно околу 200 евра, замислете да можете да добиете мал, пренослив лаптоп со големина од 11,6 инчи и солидни спецификации, како на пример 4 GB рам меморија, за тие пари. Перфектно решение за школската година! Во внатрешноста на мини лаптопот на HP работи Celeron 2840 процесорот на Intel со четири јадра и заедно со солидната 4 GB рам меморија, достапни се и 16 GB простор за складирање податоци (со доплата може да се добијат 32 GB). Делува малку? Ова е поради природата на Chrome OS оперативниот систем на Google, кој ги зачувува податоците онлајн, на Google Drive. Ова ја снижува цената на лаптопот кога го купувате, но значи и дека за да имате пристап до сите датотеки, мора да бидете константно поврзани на интернет. Настрана овој недостаток, оперативниот систем на Google наменет за компјутерите станува се подобар со секоја наредна надградба и сега може да користи и Android апликации, кои веќе бројат преку еден милион на број. Да, ќе има и многу игри кои веројатно ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Chromebit ќе го претвори секој дисплеј во персонален компјутер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: