Актерот Стив Бушеми по нападот на 11. септември го направил најхуманиот потег во животот


Покрај тоа што е неверојатен актер, Стив Бушеми, е и голем човек, а тоа на дело го докажал и по терористичките напади во Њујорк од 11 септември 2001 година, од кои денес се навршија точно 17 години. Бушеми во осумдесеттите години на минатиот век работел како пожарникар, а еден ден по нападот на кулите близначки од Светскиот трговски центар, тој се јавил во својата поранешна станица за да им помогне на колегите. Актерот одработил 12-часовна смена и со останатите пожарникари под рушевините ги барал телата на загинатите и евентуално преживеани. Кога некои од луѓето кои минувале побарале од него да се фотографира или да даде изјава, тој остро ги одбил поради тежината на ситуацијата. По некое време актерот даде кратка изјава во врска со тој настан и неговата одлука. „За мене беше привилегија да можам да го направам тоа. Беше прекрасно чувството повторно да се поврзам со екипата и момците кои порано ми беа колеги. Тоа и многу ми помогна, затоа што додека бев на работа, немав многу време да размислувам за размерите ...
| | веќе видена | слични

Познатиот глумец ја покажа хуманитарната страна и помогна на луѓето во неволја Поминаа 17 години од терориститчкиот напад во Њујорк, во кој се срушени кулите близначки, каде што 3000 луѓе го изгубија животот. Тој 11ти септември 2001 година, кога се случи овој немил настан, актерот Стив Бушеми решил да не седи со скрстени раце и да помогне на народот во неволја. Имено, тој одлучи да ја напушти својата успешна актерска кариера, барем за кратко време, и да се врати на својата стара работа, работата на пожарникар. Со другите колеги од пожарникарната служба, Стив ги барал и извлекол луѓе кои завршиле во урнатини по нападот. Steve Buscemi returned to being a Fireman after 9/11 working 12 hour shifts. He refused interviews or pictures. Legend! pic.twitter.com/QP83bofa — The Lake Poets (@TheLakePoets) September 28, 2011 Бушеми заедно со својот брат секојдневно работел по 12 часа како пожарникар, не барал никаков публицитет, одбивал да се слика и да дава интервјуа. Во 2003 година, тој одржа говор на состанокот на ...
| | веќе видена | слични

Меланија и Доналд Трамп присуствуваа на настанот на кој им се оддаде чест на жртвите од нападите на кулите близначки во Њујорк на 9.11.2001. Пораката беше дека целиот свет го памети тој ужасен ден. 48-годишната прва дама на САД носеше мантил во мастило боја со бели детали и Hermes Birkin чанта. За разлика од други појавувања во јавноста кога првата дама знаеше да му ја оттурне раката, на овој настан Доналд и Меланија изгледаа повљубено од кога било. Тие туку цврсто се држеа за раце, а во еден миг 72-годишниот Доналд дури ја бакна својата сопруга.
| | веќе видена | слични

Меланија Трамп (48) е видена на пат кон Пенсилванија, кадешто таа и нејзиниот сопруг Доналд Трамп, биле на помен на жртвите во терористичкиот напад, на 11-ти септември, во 2001-ва година. Трамп и првата дама Меланија отишле во Пенсилванија, за да присуствуваат на комеморацијата, во близина на Шенксвил, кадешто во саботата бил откриен нов споменик на жртвите во авионот, кој таму се срушил. Новиот споменик бил именуван како "Кула на гласови". За оваа прилика, првата дама одбрала мини фустан во темно-сина боја, со потпис на Херв Пјер. Фустанот има едноставен крој, а совршен облик ѝ дава појасот, кој го врзала на левата страна. Меланија овојпат се одлучила за едноставен стил, без накит и со пуштена коса, а своите омилени чевли ги искомбинирала во согласност со фустанот, па така целата била облечена во темно-сина нијанса.
| | веќе видена | слични

Пред точно 17 години, на 9 септември 2001 година почна глобалната борба против тероризмот. Најсмртоносниот напад на американско тло по Перл Харбор, отвори нова ера во светскиот поредок. Уривањето на симболот на Њујорк, кулите близначки во кои беше сместен Светскиот трговски центар, нападот на Пентагон во Вашингтон, и уривањето на четвртиот авион полн со патници во Пенсилванија се повеќе од само историски момент што ќе го памети светот. Најхрабрите се уште сведочат за денот што засекогаш го промени светот. „Бев испратен на сосема друг настан тој ден. Кога првиот авион удри во едниот од облакодерите, уште не бев свесен што се случува. Адреналинот веднаш ми проработи. Мојата камера сними апокалиптични сцени. Не размислував за мојот живот, само сакав што повеќе да документирам, да имам слика од епицентарот на трагедијата.“ - Стив Шапиро-камерман. Само неколку минути по нападот, тогашниот претседател на САД, Џорџ Буш категорично објави немилосрдна војна против тероризмот. Тоа направи одредница на меѓународните ...
| | веќе видена | слични

 Тие се познати по студеното, па на моменти дури и скандалозно однесување еден кон друг, но сега изненадија со изливите на нежност. Меланија и Доналд Трамп присуствуваа на настан на кој им се оддаде чест на жртвите од нападите на кулите близначки на 9.11.2001. Пораката беше дека целиот свет го памети тој ужасен ден. 48-годишната прва дама на САД носеше мантил во мастило боја со бели детали и Hermes Birkin чанта. Изненадувачки беше што на настанот Доналд и Меланија изгледаа повљубено од кога било. Сега немаше скандали со туркање на раката, туку цврсто се држеа за раце, а во еден миг 72-годишниот Доналд дури ја бакна својата сопруга. Доналд и Меланија на настанот во Пенсилванија:
| | веќе видена | слични
7 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска, по повод 17 години од терористичките напади на Ал Каеда, дека „Америка никогаш нема да се потчини на тероризмот“. Трамп ја упати пораката од полињата близу Шенксвил во Пенсилванија, каде се урна киднапираниот авион од Калифорнија во 2001 година. Пред точно 17 години, 19 киднапери во самоубиствена акција киднапираа четири авиони. Два киднапирани авиони удрија во двете кули на Светскиот трговски центар на менхетн, третиот во Пентагов, а четвртиот, по неуспешниот обид на патниците да ги совладаат киднаперите, се урна во руралниот дел на пенсилванија. На тоа место во Шенксвил, во саботата беше откриен споменик во знак сеќавање на жртвите. – Ова поле е сега споменик на американскиот пркос. Овој споменик сега е порака до светот: Америка никогаш нема да се потчини на тиранија!, изјави Трамп во обраќањето пред семејствата на жртвите од авионот на летот 93. – Овде сме да оддадеме почит на 40 патници и членови на екипаж од летот 93 кои се исправија, се ...
| | веќе видена | слични

Американците денеска во Њујорк им оддаваат почит на загинатите во терористичките напади на 11 септември 2001 . Церемонијата традиционално се одржа на местото каде се урнаа кулите Близначки во тероритичкиот напад во кој загинаа околу 3 000 луѓе. На местото се собраа роднините и пријателите на жртвите меѓу кои и на пожарникарите и полицајците , кои загинаа додека им помагаа на луѓето да се спасат од зградите во пламен. Со минута молчење точно во времето кога се случи нападот , во 8.46 и 9.03 часот , по дождливо време им беше одадена почит на загинатите. Во првиот ред беа гувернерот на Њујорк , Ендрју Куомо , американската амбасадорка во ОН , Ники Хејли, градоначалникот на Њујорк , Бил де Блазио , како и неговиот претходник од времето кога се случи нападот, Руди Џулијани. На 11 септември 2001 година два авиона, грабнати од терористи, удрија во кулите близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк и ги урнаа до темел. Трет авион се урна во зградата на Пентагон во Вашингтон, додека четвртиот не успеа да стигне ...
| | веќе видена | слични

Церемонијата традиционално се одржа на местото каде се урнаа кулите Близначки во тероритичкиот напад во кој загинаа околу 3 000 луѓе. На местото се собраа роднините и пријателите на жртвите меѓу кои и на пожарникарите и полицајците , кои загинаа додека им помагаа на луѓето да се спасат од зградите во пламен. Со минута молчење точно во времето кога се случи нападот , во 8.46 и 9.03 часот , по дождливо време им беше одадена почит на загинатите. Во првиот ред беа гувернерот на Њујорк , Ендрју Куомо , американската амбасадорка во ОН , Ники Хејли, градоначалникот на Њујорк , Бил де Блазио , како и неговиот претходник од времето кога се случи нападот, Руди Џулијани.
| | веќе видена | слични

Денеска се одбележуваат 17 години од големите терористички напади кои се случија во САД. Имено, на денешен ден во 2001 година, припадниците на терористичката организација Ал-Каеда, киднапираа четири американски авиони и изведоа напади на повеќе цели во САД. Два од тие четири авиони ги погодија зградите на Светскиот трговски центар (WTC) во Њујорк, популарните Близначки. Третиот авион се сруши во Пентагон, во близина на Вашингтон, додека четвртиот во Пенсилванија. Вкупно починаа 2.983 лица. Шест минути молк Американците традиционално ја одбележуваат годишницата од овие терористички напади, односно им оддаваат почит на загинатите, читајќи ги нивните имиња, на местото каде што се срушени зградите Близначки. Се одржува и шест минутен молк. Четири од овие шест минути, го симболизираат точното време кога киднапираните четири американски авиони ги погодија Близначките, Пентагон и Пенсилванија, а преостанатите две минути ги претставуваат моментите кога се срушија северната и јужната зграда во Њујорк. Церемонијата се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

Боливискиот претседател Ево Моралес, кој во неделата си поднесе оставка под притисок и ја напушти Боливија по протестите и насилството по изборите на 20 ...
сите 251 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски вели дека одлуката државата да не воведе санкции кон Руската федерација е наследена и донесена пред неколку години. „Земјава е ...
сите 327 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Актерот Стив Бушеми по нападот на 11. септември го направил најхуманиот потег во животот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: