Јужна и Северна Кореја обновија важен канал за комуникација


Јужна Кореја денеска соопшти дека се воспоставени првични контакти со Северна Кореја преку обновената прекугранична комуникациска линија. Јужнокорејското Министерство за национално обединување соопшти дека Сеул и Пјонгјанг имаат воспоставено врска преку комуникацискиот канал во пограничнотo село Панминчжон. Вработените прво проверуваат дали комуникациските линии работат добро. Државната телевизија на Северна Кореја претходно јави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун издал наредба одамна затворената „жешка линија“ со Јужна Кореја повторно да биде воспоставена. Каналот за комуникација има за цел да воспостави официјален дијалог за испраќање на севернокорејска делегација на Зимските олимписки игри, кои следниот месец ќе се одржат во Јужна Кореја. Претставник на претседателот во Сеул соопшти дека тоа е значаен напредок.
| | веќе видена | слични
4 копии

Советот за безбедност на ОН ги поздрави преговорите меѓу Северна и Јужна Кореја, нагласувајќи дека се тоа отвораат можности за доверба на корејскиот полуостров. Советот изрази надеж дека дијалогот меѓу двете држави ќе ги намали тензиите и ќе доведе до денуклеаризација на полуостровот.
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да ја олесни употребата на нуклеарно оружје и да развие нови боеви глави за нуклеарните проектили „тридент“. Па, така, како што се препорачува во нацрт-верзијата на новиот план за нуклеарно оружје, се прошируваат ситуациите во кои САД би можеле да го употребат ваквото оружје, односно со нуклеарно оружје да одговорат на напад со конвенционално оружје, пишува „Гардијан“,Џон Волфстал, кој беше специјален помошник на претседателот Барак Обама за контрола на оружјето, оценува дека новиот план за нуклеарно оружје на Пентагон предвидува модифицирана верзија на проектилите „тридент д-5“, кои се истрелуваат од подморници, чија цел наводно е одвраќање на Русија од употреба на тактички боеви глави во конфликт во Источна Европа. Според Волфстал, администрацијата на Трамп сака да ја прошири употребата на нуклеарно оружје. Па, така, САД би го употребиле својот нуклеарен арсенал како одговор на ненуклеарен напад, кој предизвикал голем број жртви или, пак, ...
| | веќе видена | слични

 Детството на децата од Северна Кореја во голема мерка се разликува од она на децата во Македонија и останатиот дел од светот. Секојдневниот како да се крие зад затворени врати, но од време навреме можеме да видиме како изгледа тоа преку фотографии што протекуваат оттаму. Но, како живеат најмалите во оваа изолирана земја? Колку нивниот живот се разликува од оној на останатите деца родени во другите делови на светот, меѓу кои и Македонија? Интересни факти за детството во најзатворената држава на светот: Статус Првата работа што ја добива новороденчето е социјалниот статус т.н. sonbun. Државата веднаш класифицира каков дел од популацијата е детето. Социјалниот статус се пренесува од таткото на детето и одредува каде детето ќе учи, на кој универзитет ќе се запише и дали ќе стане член на партијата. Образование Образованието започнува уште од градинка. На барање на родителите децата одат во градинка од 4 години, инаку според образовната програма се започнува од 5. Сиропиталишта Има деца во сиропиталиштата кои ...
| | веќе видена | слични

Фотографот Ерик Лафорџ е еден од малкуте среќници што имал можност да ја посети Северна Кореја дури 6 пати, и со тоа да ја види каква што навистина е. Благодарение на дигиталните мемориски картички, вели, можел да ги зачува забранетите фотографии и фотографиите кои на обичните Севернокорејци не би им се допаднале.Лафорџ не бил заинтересиран за внимателно оркестрираните туристички тури кои ја откриваат само фасадата. Тој сакал да продре „зад параванот“, да добие „домашен“ увид во тоа каков е животот на обичните луѓе кои не се целосно контролирани од властите. „Не ми дозволуваа да фотографирам полиција, армија итн… Но со камера со 300-милиметарски леќи и место во задниот дел од автобусот, тешко можеа да ме спречат“.Лафорџ успеал да собере илјадници слики. „Штом се покажеше шанса да посетам нова област, веднаш се обидував да одам таму и да фотографирам и документирам“.Откако Лафорџ се вратил од своето шесто патување во Северна Кореја, тамошните власти откриле дека тајно споделува забранети фотографии онлајн. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател, Доналд Трамп, е отворен за разговори со Северна Кореја во соодветно време и под одредени околности. Ова може да се заклучи од разговорот на Трамп со јужнокорејскиот лидер Мун Џае-ин, соопшти Белата куќа. Двајцата претседатели разговарале по првата средба на претставниците на двете Кореи на високо ниво во последните две години. Северна Кореја се согласи да испрати делегација на Зимските олимписки игри, а двете страни се согласиле да разговараат за намалување на тензиите меѓу нив.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп во вчерашниот телефонски разговор со јужнокорејскиот колега Мун Џе-ин истакна дека е отворен за разговор со Северна Кореја, соопшти денеска канцеларијата на претседателот на Јужна Кореја.- Еден ден откако Северна и Јужна Кореја ги одржаа првите преговори во последните две години, Трамп денеска изјави дека нема да има воена акција се додека траат преговорите, соопшти Белата куќа по телефонскиот разговор на Трамп и Мун.Јужнокорејскиот претседател денеска изјави дека е подготвен да се сретне со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун под одредени услови. неговата изјава уследи откако двете држави се договорија да соработуваат на Зимскиот олимписки игри, кои следниот месец се одржуваат во Јужна Кореја.Мун потенцира и дека ќе се заложи за продолжување на разговорите со Северна Кореја.Јужнокорејското Министерство за обединување вчера, по состанокот на делегациите на двете Кореи, први од 2015 година, соопшти дека Северна Кореја ќе испрати репрезентација на ЗОИ, кои од 9 до 25 ...
| | веќе видена | слични

Оптимизмот за односите меѓу Северна и Јужна Кореја може да се каже дека дојде до високо ниво кога во вторникот беа направени меѓународни разговори. Истите беа прогласени за сериозни и искрени и било најавено дека ќе дадат вредни резултати. „Денеска Северна и Јужна Кореја ќе учествуваат во разговори со сериозен и искрен став“, изјави во вторникот Сон-Гвон-Ри, претседателот на одборот за мирно одделение во Северна Кореја. Ри, кој го води преговарачкиот тим на Северна Кореја од пет члена, се ракуваше со јужнокорејскиот колега, министерот за обединување Чо Мoјонг, пред почетокот на разговорот велејќи дека се надева на плодни резултати. Во текот на нивната расправа Сеул предложил оживување на воените разговори со Пјонгјанг. Беше зборувано за критичките прашања за денуклеаризацијата, извести „Јонхап“. Јужна Кореја исто така предложила повторен состанок веќе следниот месец, каде е планирано тема на разговор да бидат раздвоените семејства од корејската војна. „Северна Кореја изјави дека е подготвена да го направи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин денеска изјави дека е подготвен да се сретне со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доколку „се создадат услови за тоа“. Мун истакна дека би се согласил на состанок со Ким доколку „се појави перспектива за видливи резултати“ од разговорите. На прес-конференција во Сеул, Мун нагласи дека негова главна цел е избегнување на нова војна и денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Најавата на Мун следи еден ден откако се одржа средба меѓу официјални претставници на двете Кореи, на кои е постигната согласност за три клучни чекори кон помирување. Мун го поздрави обновувањето на меѓукорејскиот дијалог и нагласи дека ќе инсистира на нови билатерални разговори. Но, тој потенцира дека и покрај подготвеноста за дијалог, Сеул ќе продолжи да соработува со меѓународната заедница во напорите за „денуклеаризација“ на Северна Кореја и дека нема да отстапи од санкциите воведени кон Пјонгјанг. – Дијалогот со Северна Кореја започна, но поради фактот што севернокорејското прашање се уште ...
| | веќе видена | слични

Русија го поздравува договорот што беше постигнат на средбата меѓу јужнокорејските и севернокорејските претставници одражана вчера во Пјонгчанг, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. – Ние се надеваме дека исполнувањето на договореното ќе помогне за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров, како и дека ќе придонесе за поголема стабилност во регионот, сенаведува во соопштението на Министерството. Како што јави МИА, и САД преходно ги поздравија разговорите меѓу Северна Кореја и Јужна Кореја и пред се договорот за учеството на Пјонгјанг на Зимските олимписки игри (ЗОИ).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...
сите 131 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 214 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Иранската револуционерна гарда заплени танкер во Голфскиот залив, кој според наводите на иранските медиуми, пловел под знаме на Велика Британија.Сопствениците ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јужна и Северна Кореја обновија важен канал за комуникација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: