Портпаролот на грчката Влада: Новото сложено име мора да биде и уставно име


4 копии

Новото договорено сложено име треба да биде и уставно име на соседната земја, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос, на денешниот брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописникот на МИА од Атина во однос на тоа дали Грција би прифатила име што би било само за меѓународна, а не и за внатрешна употреба. – По дефиниција е невозможно. Тоа е контрадикција на терминот, односно не е можно да говориме дека важи за сите и да исклучуваме некој од сите, односно самата Поранешна југословенска Република Македонија. Според тоа за да постои заемно прифатливо решение во конкретното прашање, неопходна е уставна ревизија и прифаќање од страна на Поранешната југословенска Република Македонија, како уставно име на новото сложено име што ќе се договори, вели Ѕанакопулос. Во однос на тоа каде се наоѓаат двете земји во преговорите, по средбата на шефовите на двете дипломатии, Димитров и Коѕијас, во Охрид, и за кои точки има поклопување на ставовите и договор, а кои се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Медијаторот на ОН во спорот меѓу Македонија и Грција околу името Метју Нимиц задутре во Виена ќе одржи состанок со шефовите на дипломатиите на двете земји Никола Димитров и Никос Коѕијас, потврдија од ОН. Како што стои на официјалната веб-страница на ОН, средбата е дел од напорите за пронаоѓање заемно прифатливо решение за името.
| | веќе видена | слични
21 копии

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во попладневните часови ќе имаат средба со медијаторот на ОН за спорот за името, Метју Нимиц. објавија попладнево од македонското МНР. Изминатите неколку дена грчките медиуми шпекулираа за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија. Според тамошните медиуми, средбата е иницирана од изјавата на Коѕијас за грчкото „Радио 247“ дека е прекратко времето за Македонија до јуни да влезе во НАТО. На последната средба на Коѕијас и Димитров во Охрид беше соопштено дека следната нивна средба ќе биде на 3 и 4 мај во Солун, а потоа и на 11 и 12 мај. По средбата во Охрид, македонскиот министер за надворешни работи, Димитров, изјави дека првпат со својот колега Коѕијас разговарал за временската рамка во преговорите и начинот на имплементирање на евентуалното решение. Напредокот во преговорите го потврдија и двајцата министри, но исто така истакнаа дека остануваат ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Потпретседателот на грчката партија Нова демократија, Костис Хаѕидакис во интервју за радиото на грчката новинска агенција, „Практорио фм“ вели дека пола-пола се шансите за решение на прашањето со името според информациите што протекуваат од грчкото МНР. „Од самото Министерство за надворешни работи протекува дека шансите веќе се 50-50, додека пак до неодамна министерот беше хипер-сигурен дека ќе донесе одлично решение. Ние јасно имаме кажано, особено по последните изјави од страна на ПЈРМ, дека решението за Скопјаните нема да е ерга омнес, дека веќе се поставува едно суштинско прашање во врска со преговорите' - изјавил Хаѕидакис, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Хаѕидакис смета дека „работите не се едноставни“ во преговорите за името.
| | веќе видена | слични

Медијаторот Метју Нимиц в среда во Виена ќе се обиде да го придвижи процесот и да ги премости разликите меѓу Македонија и Грција, со цел суштински паредок кон договор за деценискиот проблем за името. Ова ќе биде дел од серијата средби на Димитров и Коѕиојас во пресрет на НАТО Самитот во јули. На последната средба во Охрид пред две недели двајцата министри открија дека за прв пат почнале да разговараат за временска рамка за имплементирање на евнтуалниот договор. Очекувањата се дека и на средбата во Виена ќе биде разговарано во овој конктескт. По оваа средба во Виена ќе има уште една во Солун на 3 и 4 мај, а подоцна најверојатно и во Софија на самитот на ЕУ за Западен Балкан, каде веројатноста за среба Ципрас и Заев е голема. Премиерот неодамна изјави дека ако има напредок во процесот тогаш ќе има и средба на премиертско ниво. Во пресрет на средбата во Виена, премиерот Заев изрази оптимизам, посочувајќи дека фокусот е на решение на спорот, а не на рокови. Грчките медиуми пишуваат дека по средбата во Виена, ...
| | веќе видена | слични

Двете претходни 7-часовни средби во Виена навестуваат уште едни маратонски преговори, овој пат, од грчките медиуми најавени како најтајни досега. Денеска само грчката опозиција се огласи со свој став.  За Нова демократија оптизмот за решение на спорот драстично опаднал и во самата грчка влада. -Од самото Министерство за надворешни работи протекува дека шансите веќе се 50-50, додека пак до неодамна министерот беше хипер-сигурен дека ќе донесе одлично решение. Ние јасно имаме кажано, особено по последните изјави од страна на ПЈРМ, дека решението за Скопјаните нема да е ерга омнес, дека веќе се поставува едно суштинско прашање во врска со преговорите, изјави Костис Хаѕидакис, потпретседател на Нова Демократија. -Неодамнешните изјави од Скопје ставија кочница на целосно неопходната ревизија на Уставот на соседната земја и на спроведување на договореното име за сите употреби. Ваквата разврска е негативна за Грција, а прашањето не е дали продолжуваат преговорите, туку како продолжуваат и каде водат, вели Јоргос ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајцата министри во посредство со медијаторот Нимиц в среда попладне трет пат во австриската престолнина ќе се обидат да направат исчекор во преговорите, што за Македонија според најоптимистичкото сценарио, би можело да значи брз пробив во евро-атланските интеграции веќе во јуни. Двете претходни 7-часовни средби во Виена навестуваат уште едни маратонски преговори, овој пат, од грчките медиуми најавени како најтајни досега. Денеска само грчката опозиција се огласи со свој став. За Нова демократија оптизмот за решение на спорот драстично опаднал и во самата грчка влада. -Од самото Министерство за надворешни работи протекува дека шансите веќе се 50-50, додека пак до неодамна министерот беше хипер-сигурен дека ќе донесе одлично решение. Ние јасно имаме кажано, особено по последните изјави од страна на ПЈРМ, дека решението за Скопјаните нема да е ерга омнес, дека веќе се поставува едно суштинско прашање во врска со преговорите, изјави Костис Хаѕидакис, потпретседател на Нова Демократија. -Неодамнешните изјави ...
| | веќе видена | слични

Грчките медиуми јавуваат дека на средбата министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас заедно со посредникот во спорот за името Метју Нимиц, ќе разговараат за временската рамка. Нова рунда разговори за името ќе има во среда во седиштето на Обединетите Нации во Виена. Грчките медиуми јавуваат дека на средбата министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас заедно со посредникот во спорот за името Метју Нимиц, ќе разговараат за временската рамка и отстранување на препреките за конечно решение за името. Ја поврзуваат средбата и со изјавата на Коѕијас за радиото 247, дека Македонија нема да влезе во јули во НАТО Алијансата, затоа што нема време. Грција не преговара, Грција уценува и сака наша капитулација, напиша режисерот Владимир Милчин, на својот фејсбук профил. - Катастрофална грешка е целата политика да се подреди на постигнувањето договор со Грција заради почнувањето преговори со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

В среда во Виена најверојатно ќе има нова средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција со посредникот во спорот за името Метју Нимиц. Аналитичари се оптимисти за можно решение до јуни. Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе се сретнат со посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц најверојатно на 25 месецов во Виена . Околу една седмица подоцна, односно во првите денови од мај се очекува Димитров и Коѕијас да имаат нова средба во Солун. Земајќи ги предвид работите што треба да се решат во пакетот и тоа што е преостанато, оптимизмот за решавање на прашањето е реален, коментира универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски . Тој го споменува грчкото барање за ерга омнес употреба како важно останато прашање за кое, како што вели, е потребна политичка волја и дипломатска умешност. „И таму ако најдат решение со вградување на временска клаузула во договорот, тоа да не биде веднаш, туку при влегувањето на Македонија во Европската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров. Според тамошните медиуми, средбата на која ќе присуствува и медијаторот Метју Нимиц е иницирана од изјавата на Коѕијас за грчкото Радио 247 дека е прекратко времето за Македонија до јуни да влезе во НАТО. „А1он“ и „Макфакс “се обратија до Министерството за надворешни работи, но оттаму ниту ја потврдуваат ниту, пак, ја демантираат оваа информација. На последната средба на Коѕијас и Димитров во Охрид беше соопштено дека следната нивна средба ќе биде на 3 и 4 мај во Солун, а потоа и на 11 и 12 мај. По средбата во Охрид македонскиот министер за надворешни работи, Димитров, изјави дека за првпат со неговиот колега Коѕијас разговарале за временска рамка во преговорите и начинот на имплементирање на евентуално решение. Напредокот во преговорите го потврдија и двајцата министри, но исто така истакнаа дека остануваат најтешките прашања во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 302 | | | веќе видена

Експлозијата што ја предизвика бомбашот на снимката е најсмортоносната , зашто тој со експлозивот во ранецот седна меѓу верниците во црквата, за по неколку ...
сите 398 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

На граѓанската трибина на кандидатот Стево Пендаровски вечерва се обрати и своја поддршка даде и министерот со потекло од Тетово, Едмонд Адеми, кој упати ...
сите 209 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 161 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Портпаролот на грчката Влада: Новото сложено име мора да биде и уставно име

Од:
До кого (е-маил):
Порака: