ТУРСКО МНР: Ужасна грешка е свикувањето референдум за независност на Курдистан

Турција наведе дека во овој период, кога во регионот се случуваат критични настани, предметната иницијатива ќе доведе до негативни последици што ќе ја зголемат нестабилноста Турција соопшти дека намерата на ирачките Курди да спроведат референдум за независност е „ужасна грешка“, истакнувајќи дека територијалниот интегритет и политичкото единство на Ирак се основни принципи за Анкара. - Оценуваме дека тоа претставува ужасна грешка - стои во соопштението на турското министерство за надворешни работи. Ирачки Курдистан во средата соопшти дека има намера да свика референдум за независност – чекор што најверојатно нема да биде добро прифатен од централната влада во Багдад. Kurdish President Masoud Barzani pens letter on 'natural rights' of independence referendum #KurdistanReferendum https://t.co/zDzIYO84SD pic.twitter.com/3Fc1gC80Aa — Rudaw English
| | веќе видена | слични
3 копии

Обединетите нации соопштија дека на ниту еден начин нема да бидат ангажирани во процесот на одржување на референдумот за независност на автономниот ирачки северен регион Курдистан, кој е најавен за септември. Овој став на специјалната мисија на ОН во Ирак (УНАМИ) би можел да фрли сомнеж на кредибилитетот на гласањето, коментираат светски медиуми, додавајќи дека најавениот референдум веќе предизвика критики на Владата во Багдад и некои западни земји. Претседателството на автономниот ирачки регион Курдистан објави неодамна дека на 25 септември ќе биде одржан референдум за државност и покрај противењето на Багдад
| | веќе видена | слични
4 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро ја критикуваше одлуката на властите во ирачкиот регион Курдистан за одржување референдум за независност, нарекувајќи го овој чекор грешка и закана за територијалниот интегритет на земјата. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро ја критикуваше одлуката на властите во ирачкиот регион Курдистан за одржување референдум за независност, нарекувајќи го овој чекор грешка и закана за територијалниот интегритет на земјата. - Чекор кон независност на северот од Ирак е грешка и закана за територијалниот интегритет на Ирак, кој ние секогаш го браневме и ќе продолжиме да го браниме, рече Ердоган, кој смета дека „референдумот никому не му е во интерес“, пренесоа француските медиуми. Турција се гордее со своите добри односи со автономната Курдистанска регионална Влада (КРГ) на север од Ирак, чиј лидер Масуд Барзани е чест гостин во Анкара, но Турција секогаш вниматепно го следи секој потег во правец на целосна независност на овој регион, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Тренерот на фудбалскиот клуб Манчестер Сити, Пеп Гвардиола ја повика меѓународната заедница да го поддржи референдумот за независност на Каталонија, што шпанската влада го смета за нелегален. Гвардиола го прочита манифестот на собирот на неколку илјади поддржувачи за каталонска независност, кои се собраа денеска во Барселона. “Демократијата во Европа и во целиот свет треба да стојат зад нас, бидејќи ние ги браниме нашите права за слобода на политичко изразување и правото на глас”, рече поранешниот тренер и фудбалер на Барселона, Пеп Гвардиола. Претседателот на каталонската влада Карлес Пучдемон во петокот го закажа референдумот за 1 октомври. Премиер Маријано Рахој се противи на референдум и рече дека тој ќе го спречи. Според анкетите 44,3 проценти од Каталонците се за независност, а 48,5 отсто се против, додека 73,6 отсто се да се распише референдум. За референдумот, но не и за независност се и а левичарските партии, синдикати, бизнисмени, како и на фудбалскиот клуб Барселона.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешната фудбалска ѕвезда на „Барселона“, а подоцна и тренер на овој клуб, Пеп Гвардиола изјави дека ја подржува независноста на Каталонија и се согласува со отцепувањето на овој регион од Шпанија. На митинг на каталонските сепаратисти одржан во Барселона, Гвардиола, кој сега работи како тренер на „Манчестер Сити“, ги повика Каталонците да излезат масовно на референдумот за независност што е закажан за 1 октомври. - Ние ке излеземе да гласаме дури и ако шпанската држава тоа не го сака. Ние немаме друг начин, рече Гвардиола пред насобраните приврзаници на отцепувањето на Каталонија. Гвардиола на митингот побара и помош од меѓународната заедница, против, како што рече, авторитарната држава, мислејќи на властите во Мадрид. Во петокот, регионалниот каталонски лидер Карлес Пуџдемонт ја соопшти одлуката на сепаратистичките локални власти на Каталонија за одржување референдум за независност, и покрај противењето на шпанската Влада и забраната што од претходно ја донесе Уставниот суд на Шпанија. Не е јасно дали ...
| | веќе видена | слични

На митинг на каталонските сепаратисти одржан во Барселона, Гвардиола, кој сега работи како тренер на „Манчестер Сити“, ги повика Каталонците да излезат масовно на референдумот за независност што е закажан за 1 октомври. – Ние ке излеземе да гласаме дури и ако шпанската држава тоа не го сака. Ние немаме друг начин, рече Гвардиола пред насобраните приврзаници на отцепувањето на Каталонија. Гвардиола на митингот побара и помош од меѓународната заедница, против, како што рече, авторитарната држава, мислејќи на властите во Мадрид. Во петокот, регионалниот каталонски лидер Карлес Пуџдемонт ја соопшти одлуката на сепаратистичките локални власти на Каталонија за одржување референдум за независност, и покрај противењето на шпанската Влада и забраната што од претходно ја донесе Уставниот суд на Шпанија. Не е јасно дали во вакви услови каталонските сператисти ќе ги продолжат подготовките за референдумот, кој од стартот е прогласен за нелегален. Владата во Барселона тврди дека каталонскиот референдум е истоветен со тој ...
| | веќе видена | слични

Очекувано, официјален Мадрид експресно соопшти дека ќе го блокира секој обид да се одржи гласање за отцепување на Kаталонија од Шпанија, веднаш откако датумот на референдумот беше и официјализиран од каталонскиот власти. „Дали сакате Kаталонија да биде независна држава во форма на република?“, ова ќе биде прашањето на референдумот, запраша каталонскиот претседател Kарлос Пуџемон, барајќи право на самоопределување преку референдум на 1 октомври оваа есен. - Референдумот нема да се случи затоа што тоа е нелегално - изјави портпаролот на владата, Иниго Мендез де Виго. - Ова е само уште еден стратешки чекор кој не води никаде. Според членот 155 од Уставот на Шпанија, Мадрид има моќ да интервенира во управувањето на регионалната влада на Kаталонија и може да го принуди да се откаже од гласањето. Таквиот чекор може да вклучи и испраќање полициски сили или суспендирање на правото на регионалната влада да владее, пишува „Ројтерс“. Но, многу аналитичари веруваат дека наместо судир, сето тоа ќе се претвори во правни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Каталонија на 1 отковмри оваа година ќе одржи референдум за излегување од составот на Шпанија, и покрај судската забрана изајви лидерот на автономната област Карлес Пучдемон. Прашањето на кое ќе одговараат гласачите е- Сакате Каталонија да биде независна држава со републиканса фомра на управување. Во последните години во Католонија се засилија сепаратистичките расположенија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Портпаролот на шпанската Влада, Иниго Мендес де Виго изјави денеска дека властите ќе блокираат било каков обид за натамошен процес за независност во Каталонија, откако лидерот на тој регион Карлес Пуџдемон најави дека на 1 октомври ќе се одржи референдум за отцепување.– На каков било потег кој ќе следи по ваквата објава, Владата во Мадрид сигурно ќе поднесе жалба. Тој референдум нема да се одржи бидејќи е незаконски, истакна Мендес де Виго на прес-конференција.
| | веќе видена | слични
8 копии

На 1 октомври ќе биде спроведен референдум за независност на Каталонија и покрај забраната на судот, соопшти премиерот на автономната шпанска област Карлес Пучдемон. – Прашањето кое ќе им биде поставено на Каталонците ќе гласи: Дали сакате Каталонија да биде независна држава со републиканско управување?, наведе Пучдемон, истакнувајќи дека тие имаат право на референдум за самоопределување. Засега нема коментари од конзервативната центристичка Влада на шпанскиот премиер Мариано Рахој. Владата во Мадрид претходно соопшти дека нема да дозволи спроведување референдум бидејќи тоа е противуставно. Пучдемон нагласи дека е подготвен на дијалог со Мадрид, но дека референдумот не е предмет на преговори. Имено, 44,3 отсто од Каталонците ја поддржуваат независноста, а 48,5 проценти се против неа, покажува последното истражување на владиниот Институт.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 278 | | | веќе видена

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТУРСКО МНР: Ужасна грешка е свикувањето референдум за независност на Курдистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: