Хан: Најостро го осудувам нападот врз членови на Парламентот

Хан: Најостро го осудувам нападот врз членови на Парламентот Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан вечерва на Твитер напиша дека ги осудува случувањата во македонското Собрание. - Најостро ги осудувам нападите врз членови на Парламентот во Скопје. Нема место за насилство во Парламентот. Демократијата мора да продолжи по својот тек, наведува Хан.
| | веќе видена | слични

- Со голема загриженост ја следиме ситуацијата во Македонија и повикуваме на мир и воздржаност. Насилството насочено кон демократските институции и избраните претставници на народот е неприфатливо. Ги повикуваме сите политички сили, преку демократски средства, да ги разрешат меѓусебните несогласувања, во согласност со Уставот, а со цел, без одложување, да се надмине политичката блокада - се вели во соопштението потпишано од портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дужариќ. Амбасада на САД со осуда Амбасадата на САД во Скопје, со реакција на социјалните мрежи, најостро ги осуди насилните напади во Собранието и порача дека насилството не е во согласност со демократијата и не е прифатлив начин да се решат разликите. Во реакцијата се истакнува дека е неопходно сите партии да ги почитуваат демократските процеси и да се воздржат од насилни активности, кои ја влошуваат ситуацијата. Нагласено е и дека САД ќе работат заедно со новоизбраниот спикер на парламентот, Талат Џафери, за да се поддржи демократијата ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, кој е актуелен претседавач со ОБСЕ, и генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер, издадоа заедничко соопштение во кое го осудија инцидентот во македонското Собрание во четвртокот попладне. Во соопштението се вели дека насилството не може да биде замена за политички решенија и дека одлуките мора да се носат согласно демократските процеси и на одговорен начин. - Шокантни се нападите врз неколку членови на Собранието и упадот во зградата на Собранието, кое е срцето на демократијата на земјата. Тоа беше чин на застрашување и напад врз претставниците на граѓаните, кој јас недвосмислено го осудувам. Редот и мирот мора веднаш да се воспостават. Ги повикувам сите страни да се воздржат од натамошно ескалирање на насилството, истакнува министерот Курц. Заниер додава дека органите на редот мора да ја обезбедат сигурноста на сите пратеници и да се погрижат извршителите да бидат изведени пред лицето на правдата. Курц и Заниер заедно ги повикуваат политичките ...
| | веќе видена | слични

Германија беше меѓу првите земји која се јави со силна осуда на вчерашните жестоки инциденти во македонското Собрание. „Најостро го осудуваме нападот на парламентот во Скопје!“, објави германското министерство за надворешни работи на Твитер.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската народна партија, Џозеф Даул преку објава на „Твитер“ се изјасни дека нападот врз пратениците е напад врз демократијата врз државата.- Згрозен сум од последните парламентарни настани во Скопје. Нападот врз членови на собранието е напад врз демократија на државата. Строго го осудувам насилството, редот мора да се врати и да се најдат одговорните. Мирно решение мора да биде најдено преку дијалог - напиша Даул.
| | веќе видена | слични
2 копии

Осуда за насилството стаса вчера од Австрија и претседателството на ОБСЕ. Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, претседавач со ОБСЕ, човекот кој присуствуваше на изборните митинзи на ВМРО-ДПМНЕ, го осуди насилството преку Твитер со зборовите: “Ги осудуваме инцидентите во Скопје. Насилството мора веднаш да сопре. Потребно е да се врати смиреноста и редот.”Стаса и соопштение од ОБСЕ од Курц и генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер со силна осуда за нападот на собраниската зграда:“Нападот врз повеќе членови на Собранието, насилниот влез во зградата на Собранието – срцето на демократијата на земјата – се шокантни. Тоа е акт на заплашување, напад врз претставниците на народот што јас без колебање го осудувам”, изјави Курц.We condemn the incidents in #Skopje. Violence must stop immediately. Need to restore calm and order Austria≫OSCEChair17 (@AUT_OSCE) April 27, 2017
| | веќе видена | слични

Сите во земјава треба да ги следат принципите на Уставот и да се обидат да ја извлечат земјата од сериозната криза која може да биде опсана. Ова е пораката која денеска ја испрати високата претсатвничка на ЕУ, Федерика Могерини, по вечрашните случувања во македонското Собрание. Могерини притоа рече дека она што го виделе вчера многу ги загрижило.. „Она што го видовме вчера во Скопје е особено загрижувачко и многу тажно за нас. Ние насилството секогаш го сметаме за неприфатливо, уште повеќе кога се случува во куќата на демократијата – во собранието. Веруваме дека сите во Скопје треба да ги следат принципите на Уставот, демократијата и да се обидат да ја извлечат земјата од оваа сериозна криза, која може да биде опасна“, изјави Могерин. Могерини уште синоќа заедно еврокомесарот Хан реагираа за случувата во Скопје при што повика ана смиреност и го поздравиија изборот на Талат Џафери за претседател на македонското Собрание. Реакција стигна и од генералниот секретар на НАТО, Јан Столтенберг. „Шокиран сум нападите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседавачот на ОБСЕ, Себастија Курц го осудува нападот на Парламентот во Скопје Претседавачот на ОБСЕ и австриски министер за надворешни работи Себастијан Курц и генералниот секретар на ОБСЕ Лaмберто Заниер ги осудиваат вчерашните случува во Собранието и велат дека насилството не може да биде замена за политичките решенија. „Нападите на неколку членови на Собранието, упадот во зградата на Парламентот – срцето на демократијата на земјата – се шокантни. Ова е акт на заплашување, напад на претставувањето на луѓето кој што јас категорично го осудувам“, рече Курц. „Смиреноста и редот мора веднаш повторно да се воспостават. Ги повикувам сите страни да се воздржат од понатамошна ескалација на тензии или насилство“, додаде Курц. Генералниот секретар Заниер рече дека насилството нема место во политичкиот процес. „Насилството мора веднаш да престане. Органите за спроведување на законот мора да обезбедат безбедност на пратениците и да ги изведат сторителите пред лицето на правдата“, изјавил Заниер. Претседавачот на ...
| | веќе видена | слични

Mинистерoт за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц и генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер остро го осудија вчерашниот напад на Собранието на Република Македонија. Тие сметаат дека насилството не смее да биде замена за политичките решенија. Такви решенија треба да бидат пронајдени низ демократските процеси. „Нападот на неколку пратеници на Собранието и влегувањето во зградата на парламентот, што треба да биде срцето на демократија, се шокантни. Ова е акт на заплашување, напад врз претставниците на народот што јас без колебање го осудувам. Редот и мирот мора да бидат вратени веднаш. Ги повикувам сите страни да се воздржат од понатамошно ескалирање на тензијата и насилството“, изјавил Курц. Генералниот секретар Заниер пак смета дека за насилството нема место во политичкиот процес. „Насилството мора да запре веднаш. Полицијата мора да ја гарантира безбедноста на пратениците и да ги изнесе сторителите пред лицето на правдата“, изјавил Заниер. Двајцата ги повикаа политичките актери да го ...
| | веќе видена | слични

 Во соопштението се вели дека насилството не може да биде замена за политички решенија и дека одлуките мора да се носат согласно демократските процеси и на одговорен начин. - Шокантни се нападите врз неколку членови на Собранието и упадот во зградата на Собранието, кое е срцето на демократијата на земјата. Тоа беше чин на застрашување и напад врз претставниците на граѓаните, кој јас недвосмислено го осудувам. Редот и мирот мора веднаш да се воспостават. Ги повикувам сите страни да се воздржат од натамошно ескалирање на насилството, истакнува министерот Курц. Заниер додава дека органите на редот мора да ја обезбедат сигурноста на сите пратеници и да се погрижат извршителите да бидат изведени пред лицето на правдата. Курц и Заниер заедно ги повикуваат политичките партии да го продолжат својот дијалог во Собранието и да ги почитуваат демократските процеси и исходот од изборите во декември.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет од скопска единица составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска – Масевска ги одби жалбите на осомничените во случајот ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 47 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 239 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан: Најостро го осудувам нападот врз членови на Парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: