По протестите и скандалозното интервју: Задрутре Ципрас ќе се сретне со Заев


8 копии

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА. „Катимерини“ пишува дека откако посредникот на ОН Метју Нимиц им ги претстави на двете страни своите предлози, се активираа директните политички канали меѓу Атина и Скопје. Најлесниот дел од решението на проблемот, според весникот, сега е изборот на името, а многу потешко ќе биде обезбедувањето внатрешна политичка и јавна поддршка за евентуалниот договор. „Вима“ објавува дека сите погледи сега се насочени кон средбата Ципрас – Заев во Давос на која се очекува да биде разгледан пакетот на Нимиц. Според владини и дипломатски извори, не е исклучено Ципрас и Заев на 24 јануари во Давос да излезат со заедничко соопштение дека е направен прогрес во решавањето на прашањето за името и оти процесот ќе се води на највисоко политичко ниво.
| | веќе видена | слични
5 копии

Организацијата на обединетите нации смета дека може да биде постигнат напредок во решавањето на 25-годишниот спор меѓу Грција и Македонија за името, ако има компромис кај раководставта и народите на двете земји, изјави заменик портпаролот на Светската организација Фархан Хак. Во контекст на посетите на Метју Нимиц на Атина и на Скопје, Хак рече дека ОН целосно ја дели оценката на медијаторот дека е создаден позитивен импулс во релациите меѓу двете земји и оти е можно решение. Нимиц, кој денеска е во Атина, а утре и задутре ќе биде во Скопје, на последната рунда разговори за името во Њујорк, презентира сет предлози за кои рече дека можат да резултираат со напредлок во наредните два месеца. Во меѓувреме, во Давас се одржа и првата директна средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, со позитивни оценки и оптимизам дека двете страни конечо можат да го затворат долгогодишниот спор за името.
| | веќе видена | слични
5 копии

Обединетите нации соопштија дека може да биде постигнат напредок во решавањето на 26-годишниот спор меѓу Атина и Скопје околу употребата на името Македонија. Заменик портпаролот на Обединетите нации Фархан Хак изјави дека „е создаден позитивен момент“ во разговорите што се водат со посредтсво на ОН и оти е можно да биде пронајдено решение со, како што изјави, „вистински дух на компромис од раководствата и од народите на двете земји“. Медијаторот Метју Нимиц престојува во Атина каде штво вторникот треба да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Потоа тој ќе престојува во дводневна посета на Македонија. Лидерот на партијата „Независни Грци“ – дел од владината коалиција, Панос Каменос, истовремено и министер за одбрана, кој се противи на секакво користење на терминот Македонија во какво било сложено име ги отфрли гласините и написите во грчките медиуми дека тој ќе ја напушти власта доколку во Парламентот ќе дојде име кое го содржи терминот „Македонија“. „Не верувам дека на НАТО Самитот ќе биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалниот претставник на Обединетите нации во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, во Атина во вторникот ќе се сретне грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас и со фунцкионери за надворешна политика во опозициската Нова Демократија, Јоргос Кумуцакос. Состаноците и разговорите во Грција, Метју Нимиц, ќе ги започне во 10.30 часот по локално време, со средба со Кумуцакос, во хотел во центарот на Атина. Според грчките медиуми, средбата со одговорниот за надворешна политика е по барање на медијаторот. Три часа подоцна, во 13.30, јавува дописникот на МИА од Атина, специјалниот претставник на ОН ќе се сртене со министерот за надворешни работи на Грција, а веднаш по состанокот, според официјалното соопштение од грчкото МНР, Никос Коѕијас и Метју Нимиц, разговорите ќе ги продолжат на работен ручек. По Атина, Нимиц утре доаѓа во македонија на дводневни срдби со македонскиот државен врв. Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека верува оти може да се најде национален консензус во функција ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Специјалниот претставник на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Атина ќе има средби со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос. Состаноците и разговорите во Грција, Метју Нимиц, ќе ги започне со средбата со Кумуцакос, по што специјалниот претставник на ОН ќе се сртене со министерот за надворешни работи на Грција, а веднаш по состанокот, според официјалното соопштение од грчкото МНР, Никос Коѕијас и Метју Нимиц, разговорите ќе ги продолжат на работен ручек. По Атина, Нимиц утре доаѓа во Македонија на дводневни средби со македонскиот државен врв. Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека верува оти може да се најде национален консензус во функција на решавање на проблемот со името.
| | веќе видена | слични

Во контекст на посетите на Метју Нимиц на Атина и на Скопје, Хак рече дека ОН целосно ја дели оценката на медијаторот дека е создаден позитивен импулс во релациите меѓу двете земји и оти е можно решение. Нимиц, кој денеска е во Атина, а утре и задутре ќе биде во Скопје, на последната рунда разговори за името во Њујорк, презентира сет предлози за кои рече дека можат да резултираат со напредлок во наредните два месеца. Во меѓувреме, во Давас се одржа и првата директна средба на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, со позитивни оценки и оптимизам дека двете страни конечо можат да го затворат долгогодишниот спор за името.
| | веќе видена | слични

Состаноците и разговорите во Грција, Метју Нимиц, ќе ги започне во 10.30 часот по локално време, со средба со Кумуцакос, во хотел во центарот на Атина. Според грчките медиуми, средбата со одговорниот за надворешна политика е по барање на медијаторот. Три часа подоцна, во 13.30, јавува дописникот на МИА од Атина, специјалниот претставник на ОН ќе се сртене со министерот за надворешни работи на Грција, а веднаш по состанокот, според официјалното соопштение од грчкото МНР, Никос Коѕијас и Метју Нимиц, разговорите ќе ги продолжат на работен ручек. По Атина, Нимиц утре доаѓа во македонија на дводневни срдби со макеоднскиот државен врв. Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека верува оти може да се најде национален консензус во функција на решавање на проблемот со името, додека портпаролот на грчката Влада Димитрис Ѕанакопулос излезе со проценка дека постои приближување на позициите на владата со дел од грчките партии. Заев рече дека верува оти може да се најде национален консензус во функција на решавање на ...
| | веќе видена | слични

Посредникот во преговорите за името Метју Нимиц, кој од вчера е во Атина, денеска претпалдне ќе ја има првата средба со Јоргос Кумуцакос, одговорен за надворешна политика во опозициската Неа демократиа. Средбата со претставникот на опозицијата била на иницијатива на посредникот. Неколку часа подоцна Нимиц ќе разговара со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, а за евентуална средба со премиерот Алексис Цирас нема никаква најава иако претходно таа се споменуваше неофицијално. Со заклучоците од овие средби во Атина, Нимиц утре доаѓа во Скопје на разговори со македонскиот државен и политички врв. Освен што ќе ги пренесе ставовите од Атина, во Скопје тој ќе ги слушне ставовивте кои веќе се разгледуваа на заедничката средба на премиерот, претседателот, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ што се одржа во саботата. Минатата недела во Давос премиерите на Грција и Македонија ја имаа првата средба на која се разговараше за проблемот со името. Според изјавите, на таа средба се договорени одредени отстапки од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Челникот на десната партија Независни Грци, коалицискиот партнер во грчката влада и актуелен министер за одбрана, по заедничкиот состанок на парламентарната група и на извршниот комитет на партијата рече дека не верува дека до Самитот на НАТО ќе се исполнат сите предуслови за решение на проблемот, одговарајќи на новинарско прашање што ќе прави на следниот состанок на северно-атлантската алијанса. Според него, преговорите ќе траат долго, потребно е да се направат уставни промени „поради иредентистичките позиции“, а неговата партија не отстапува од позицијата во името да не биде вклучен терминот Македонија. Панос Каменос, јави дописникот на МИА од Атина, во изјавата по состанокот, говорејќи за нашата земја, го употреби привременото име ПЈРМ, но без терминот Македонија. „Не верувам дека на НАТО самитот ќе биде направен толку голем напредок во преговорите, дека ќе биде завршена уставната промена, како дел од предусловите што ги поставува грчката влада за поранешната југословенска Република. Сметам дека ако ...
| | веќе видена | слични

Според него, преговорите ќе траат долго, потребно е да се направат Уставни промени „поради иредентистичките позиции“, а неговата партија не отстапува од позицијата во името да не биде вклучен терминот Македонија. Панос Каменос, јави дописникот на МИА од Атина, во изјавата по состанокот, говорејќи за нашата земја, го употреби привременото име ПЈРМ, но без терминот Македонија. - Не верувам дека на НАТО Самитот ќе биде направен толку голем напредок во преговорите, дека ќе биде завршена уставната промена, како дел од предусловите што ги поставува грчката влада за поранешната југословенска Република. Сметам дека ако навистина сакаат решение Скопјаните, ќе треба да го направат она што го направи Англија за нејзиниот влез во Европската унија. Ќе ве потсетам дека за да влезе Англија во ЕЕЗ, го смени името по барање на Де Гол, од Велика Британија во Обединето Кралство, рече Каменос, објаснувајќи дека кога тоа го сторила големата Англија, „Скопје нема причина да инсистира на име кое велат дека го користат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По протестите и скандалозното интервју: Задрутре Ципрас ќе се сретне со Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: