Девет загинати, 16 повредени во нападот во Торонто (ВИДЕО)


3 копии

Девет луѓе загинаа а шеснаесет се повредени во канадскиот град Торонто откако комби се заби во пешаци, потврди полицијата. Возачот на комбито беше уапсен веднаш по нападот. Канадскиот министер за јавна безбедност Ралф Годал не даде одговор за можните мотиви за нападот. „Истрагата во моментов е во фаза во која немаме прецизни информации. Полицијата спроведува темелна истрага за да се утврди како и зошто сѐ се случи", изјави Годал на прес-конференција. Портпаролката на компанијата Рајдер систем, Клаудија Панфил, потврди дека напаѓаќот возел изнајмено комби на нивната фирма, како и дека соработуваат со властите во истрагата. На социјалните мрежи се појави снимка од возачот, пред да биде уапсен, како држи пиштол вперен во полицајци. After multiple pedestrians plowed down on Toronto sidewalk, driver gets out holding what appears to be a gun. Police arrest him. No shots fired. pic.twitter.com/xWHeylS1d8 — Michel Boyer (@BoyerMichel) April 23, 2018 Еден сведок за Си-ен-ен изјави дека возачот намерно ги целел ...
| | веќе видена | слични

Минасиан пред да влета со комбе во групата пешаци во Торонто на Фејсбук напишал порака која упатува дека е член на групата ,,Инцелс”. ,, Бунтот на Инцелс почна. Секој Чад и Стејси ќе бидат отфрлени!Сите поздравете го врвниот витез Елиот Роџер!”, напишал Минасиан на Фејсбук. Истрагата утврдила дека станува збор за организација во која членуваат сексуално исфрустрирани мажи кои се заколнати на целибат поради омраза кон жените. Оваа организација се залага за побуна на ,,Бета – мажите “ кои поради изгледот или други причини се непривлечни за жените. Во нивниот речник , чад е синоним за сексуално активен маж , додека Стејси за привлечна жена . Елиот Роџер, пак е познат како убиец на неколку мажи , меѓу кои и на своите цимери , откако во 2014 извршил масакр во Калифорнија. Тој од групата ,, Инцелс “  се смета за божество и витез. Како што пишуваат американските медиуми , најекстремните припадници на организацијата повикуваат на насилство против жените преку социјалните медиуми и групите за контакт. Нивниот број ...
| | веќе видена | слични

Истрагата утврди дека причина за масакрот во Торонто во кој загинаа 10 лица , најмногу жени е дело на организацијата ,, Инцелс” чиј член бил 25- годишниот Алек Минасиан. Минасиан пред да влета со комбе во групата пешаци во Торонто на Фејсбук напишал порака која упатува дека е член на групата ,,Инцелс”. ,, Бунтот на Инцелс почна. Секој Чад и Стејси ќе бидат отфрлени!Сите поздравете го врвниот витез Елиот Роџер!”, напишал Минасиан на Фејсбук. Истрагата утврдила дека станува збор за организација во која членуваат сексуално исфрустрирани мажи кои се заколнати на целибат поради омраза кон жените. Оваа организација се залага за побуна на ,,Бета – мажите “ кои поради изгледот или други причини се непривлечни за жените. Во нивниот речник , чад е синоним за сексуално активен маж , додека Стејси за привлечна жена . Елиот Роџер, пак е познат како убиец на неколку мажи , меѓу кои и на своите цимери , откако во 2014 извршил масакр во Калифорнија. Тој од групата ,, Инцелс “ се смета за божество и витез. Како што пишуваат ...
| | веќе видена | слични

Кратко пред со комбе да покоси голем број на луѓе во Торонто, при што убил 10 и повредил 14 случајни минувачи, на Фејсбук се појавил многу краток пост на Алек Минасиан, осомничениот за нападот. Минасиан со изнајмено бело комбе намерно се залетал во масата луѓе во северниот дел на Торонто. Прегазил голем број на пешаци и убил 10. Засега е познат идентитетот на само три жртви, Ен-Мери Ди Амико, која работела за американска инвестициска компанија и двајца Јужнокорејци. Иако полицијата засега наведува дека обвинетиот не им бил познат и дека неговите мотиви се непознати, од полициската истрага вчера протекле првите интересни детали. Имено, Минасиан непосредно пред почетокот на својот крвав поход на Фејсбук оставил "шифрирана порака", наведува "CNN". Is this the #Alek you are referring to? Very tragic for all the family and friends. #Minassian #AlekMinassian #Toronto #TorontoAttack #TorontoStrong #Toronto terrorism #torontoattack "Alek Minassian. REUTERS reports that "Terrorism is the leading theory about ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Идентификувана е првата жртва на вчерашниот напад на комбе во Торонто. Се работи за Ен-Мари Ди Амико. Таа се враќала од компанијата за капитални вложувања Инвеско во која работела. Седиштето на компанијата е во близина на улицата Јонг во која Алек Минасиан(25) намерно се забил во масата луѓе. Ди Амико работела како финансиски аналитичар. Нејзините колеги имаат само пофални зборови за неа. -Беше полна со живот, секогаш одлично расположена и насмеана. Обожуваше да патува. На сите во фирмата ни недостига нејзината насмевка – рекле колегите на Ен-Мари, првата идентификувана жртва на масакрот во Торното.
| | веќе видена | слични
2 копии

Напаѓачот кој со комбе се качил на тротоар и влетал меѓу пешаци во северното предградие на Торонто, убивајќи 10 лица, а нанесувајќи им повреди на најмалку 15, по што бил уапсен, бил идентификуван како Алек Минасиан. Неговите колеги тврдат дека не бил многу друштвено лице. Шефот на тамошната полиција, Марк Саундерс, истакнува дека, по се судејќи, станува збор за осмислен напад. pic.twitter.com/LtEBJs0Gwb — 3DOT (@3dotTdot) April 23, 2018 На снимката од апсењето се гледа дека возачот на комбето се нашол очи во очи со еден полицаец, кој му довикнал: “Предади се, инаку ќе пукам”. Напаѓачот на тоа му рекол: “Убиј ме! Пукај ми во глава”. Полицијата од Торонто одбила да го објави името на храбриот полицаец, но Гери Клемент, пензиониран полицаец кој има 34 години искуство во полицијата, оценува дека станува збор за “многу искусен и зрел полицаец”. “Би рекол дека овој човек налетал на вистински полицаец”, рекол Клемент и објаснил: “Никој не знае како ќе реагираат напаѓачите. Во таква ситуација многу полицајци ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дали омразата кон жените била мотив на напаѓачот со комбе? На тоа упатува не само изборот на жртвите, туку и неговите изјави на социјалните мрежи пред да го изврши повеќекратното убиство во Торонто, пишува Дојче веле . Возачот со комбе во Торонто, според полицијата, убивал воглавно жени. Жртвите се претежно од женски пол, на возраст меѓу 20 и 80 години. На Фејсбук, непосредно пред да го изврши делото, 25-годишниот убиец Алек М. оставил шифрувана порака, во која му се восхитува на американскиот државјанин Елиот Роџер, кој во 2014. година во сојузната држава Калифорнија уби шест луѓе и се потоа се самоуби. Тогаш 24-годишниот Роџер бил фрустриран поради одбивниот став на жените кон него. Алек М. во понеделникот, возејќи по улиците со изнајмено возило со голема брзина повеќепати се качувал на тротоар, косејќи притоа пешаци, при што загинаа десет лица, а 14 се повредени, некои од нив се борат за живот. Возачот беше уапсен и во меѓувреме е обвинет за десеткратно убиство и обид за убиство во 13 случаи. Медиумите ...
| | веќе видена | слични

Алек Минасијан, кој е приведен за нападот во Торонто во кој загина 10 луѓе, неколку минути пред да влета со изнајмено бело комбе во толпа луѓе, на Facebook објавил порака во која му се восхитува на убиецот Елиот Роџер и ја спомнува мизогината заедница „инцел“ на Reddit. Минасијан (25) вчера беше изведен пред суд и се товари по 10 точки за убиство и 13 точки за убиство во обид. Полицијата рече дека тој намерно ги изгазил пешаците откако се качил на тротоарот со комбето. Беше уапсен неколку улици понатаму, откако соочен со полициската опсада викаше „убијте ме“. Мртвите и повредените се главно жени на возраст од 20-тина до 80-тина години, рече полицијата. Канадскиот премиер Џастин Трудо рече дека инцидентот е „безумен напад и ужасна трагедија“. Што претставува заедницата „инцел“? Објавата на Facebook профилот на Минасијан, што ја потврди и социјалната мрежа, содржи пофалби за Елиот Роџер, 22-годишен маж од Калифорнија кој уби шестмина во вооружен напад во Исла Виста во 2014 година, а потоа се самоуби. Терминот ...
| | веќе видена | слични

Алекс Минасијан (25), возачот на комбито кој во понеделникот во Торонто намерно влета во група пешаци и усмрти десетмина, а тешко повреди 13 лица, вчера беше обвинет за убиство и обид за убиство. Тој вчера беше донесен во судот во Торонто, каде, според медиумите, покажувал малку емоции. Убиецот пред судот пак ќе се појави на 10 мај. Засега е познат идентитетот на три жртви- Ан Мари Д'Амико, вработена во американска инвестициска компанија, како и двајца државјани на Јужна Кореја. Според полицијата, Минасијан немал досие, но вчера беа обелоденети интересни детали од истрагата. Имено, Минасијан на Фејсбук напишал „шифрирана порака" непосредно пред почетокот на неговиот крвав пир. „ Војникот( регрутот) Минасијан од Пешадијата 00010 сака да зборува со наредникот 4chan,ве молам. С23249161. Инцел бунтот веќе започна! Ќе го собориме секој Чад и Стејси! Сите поздрави до врховниот господин, Елиот Роџер“, напишал убиецот неколку минути пред да се залета со комбито во жртвите. Минасијан во пораката го поздравува Елиот ...
| | веќе видена | слични

Алек Минасијан, кој во понеделникот усмрти 10 луѓе со комбе во Торонто, оставил порака на Фејсбук пред да го изврши нападот, навестувајќи дека тој бил мотивиран од неговата омраза кон жени, што ги потсети Канаѓаните на масакрот од 1989 година, кога беа убиени 14 студентки. Дваесет и петгодишниот Минасијан е обвинет за убиство од прв степен, откако со изнајмено комбе влета во пешашка зона, при што повреди уште 14 луѓе. Грем Гибсон од полицијата на Торонто откри дека повеќето од загинатите и повредените се жени, но одби да дискутира за можни мотиви. „Сите опции се отворени во оваа истрага“, кажа шефот на полицијата Марк Саундерс. Властите сѐ уште ја немаат објавено листата на жртвите, но познато е дека меѓу загинатите има државјани на Јужна Кореја и на Јордан. Полот како мотив го привлече вниманието на полицијата, откако беше откриен пост на Фејсбук, што Минасијан го објавил непосредно пред да го изврши нападот. Тој сугерира дека Минасијан бил дел од онлајн заедница, која била гневна што не може да воспостави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 100 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 46 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девет загинати, 16 повредени во нападот во Торонто (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: