Судбината на детето кое го расплаче светот: `Ја стави раката на лицето и виде крв! Не знаеше што му се случило`


Пред два дена во урнатиот сириски град Алепо настанала снимка која веќе сега многумина ја сметаат за симбол на воениот хаос во Сирија. 5-годишниот Омран, дете родено во време кога војната во Сирија започнувала, без зборови ја избришал крвта и прашината од својот образ во тишина во амбулантното возило. Два часа подоцна, светот го оплакувал малиот Омран, а неговите фотографии се споделуваат на социјалните мрежи со потсетување дека децата во Алепо гинат секој ден. "Сум видел многу деца спасени од урнатини, но ова дете, со својот невин израз на лицето, немаше поим што се случува. Ја стави раката на своето лице и виде крв. Не знаеше што му се случило. Сум фотографирал и многу напади во Алепо, но неговото мало лице прекриено со крв и прашина ми се врежа во паметот", рекол за Guardian Мустафа ал-Сароут, новинар од Алепо, и предупредил дека овој случај не е осамен. "На тие деца бомби паѓаат секој ден. Овој факт произлегува од руските и сириските воздушни напади. Ова дете претставува милиони деца во Сирија", вели ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Активисти на сириската опозиција лиферуваа трогателна видео снимка од мало дете, кое е спасено од под урнатините на Алепо, по нов разурнувачки воздушен напад, а која експресно беше преземена и споделена од корисниците на социјалните мрежи. Снимките на зашеметеното и истоштено дете, со лице прекриено со прашина и крв, седнато на портокаловата столица во возилото за брза помош, го покажуваат целиот ужас што го преживува овој северносириски град, уништен од војната. Активисти на опозицијата информираа дека во нападот од воздух загинале осум лица, од кои пет биле деца.
| | веќе видена | слични

Деновиве на социјалните мрежи се прошири видео на збунетото и уморно дете кое седи во амбуланта со лице прекриено со прав и крв што претставува вистинско олицетворение на хоророт од конфликтот во Сирија. Неговото име е Омран Дакнееш, фотографијата од него како седи прекриен со крв и пепел е само потсетување на хоророт што војната го носи со себе. Омран, за кој се претпоставува дека има 5 години односно точно колку самата војната во Сирија живеел со своето семејство во сирискиот град Алепо кога нивната куќа била уништена од воздушен напад. Според портпарол на медицинскиот центар во Алепо, Омран во ниту еден момент не заплакал бидејќи бил во екстремен шок. Сепак, според CNN, целото семејство на Омран го преживеало нападот. Неговата мајка и брат кои биле сериозно повредени биле изнесени од Алепо и престојуваат со роднини. Големата распространетост на фотографијата потсетува и на минато годишната фотографијата од малиот Алан Курди, сириско дете чие тело беше исфрлено на брегот на Средоземното море. Алепо, во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сите светски медиуми во четвртокот ја пренесоа тажната фотографија од петгодишното дете од Сирија кое е сè уште во шок откако беше извлечено од урнатините после воздушниот напад на руските бомбардери. Омран Дакнеш го спаси волонтер на Белите шлемови (White helmets) во Алепо и веднаш беше згрижен во болница. Потресна е глетката на детенце обвиено во сопствената крв, со огромна рана на главата и речиси изгубено од шок. Уметниците, пак, со вознемирувачка фотографија се обидуваат да ја наметнат приказната за Омран како доволна причина моќните светски сили да го запрат крвопролевањето во Сирија.
| | веќе видена | слични

Новинарот Мустафа ал-Сароут, е еден од присутните новинари кој имаше можност да направи фотографијата од петгодишниот Омар. За Guardian тој изјави дека досега има видено многу дечиња спасени од урнатини, но дека ова момченце не било свесно што се случува околу него. Фотографиите од малиот Омар предизвикаа многу емоции во светот, повреденото детенце стана симбол на страдањето во војната во Сирија. Еден од сведоците на неговото спасување е новинарот Мустафа кој вели: „Сум видел толку деца спасени од урнатини, но ова дете не беше свесно што се случува. Ја стави раката на своето лице и виде крв. Не знаеше што му се случило“, вели новинарот од Алепо. Докторот Мухамед, кој одби да го каже своето презиме, е еден од малкуте доктори кои ги згрижува ранетите и повредените во Алепо. Тој вели дека се погрижил и за повредите на малиот Омар. „Цело време детето беше во шок, а кога му пријдовме за да му помогнеме, детето не реагираше, не даваше отпор, не пушти глас. Ни дозволи да ја работиме нашата работа“, раскажува ...
| | веќе видена | слични

Повреденото момче и неговите родители биле спасени од под урнатините во градот Алепо Активистите од сириската опозиција објавија фотографија од момче кое седи на портокалово столче во амбулантно возило и изгледа изнемоштено и преплашено со лице прекриено со прашина и крв. Лекарот од Алепо, Осама Абу ал Ез го идентификува момчето како пет годишниот Омран Дагнеш. Тој потврди дека момчето било примено во болница и добило нега за повреда на главата. Момчето било повредено по воздушен напад во населбата Катерџи која е под контрола на бунтовниците. Лекарот Осама Абу ал Ез кажа дека во нападот биле убиени 8 лица, меѓу нив и пет деца. Кратко по нападот, спасувачите и новинарите почнале да ги излекуваат жртвите од урнатините. Помеѓу нив бил и фотографот Махмуд Раслан, кој ја направил фотографијата на која е прикажано варварството во војната во Сирија. Раслан вели дека момчето заедно со неговите родители и нивните три деца биле извлечени од под остатоците од разурнатиот дом, и дека никој не се здобил со потешки ...
| | веќе видена | слични

Фотографијата од петгодишното дете од Сирија кое е сè уште во шок откако беше извлечено од урнатините после воздушниот напад на руските бомбардери, го привлече вниманието на светските медиуми во четвртокот. Омран Дакнеш го спаси волонтер на Белите шлемови (White helmets) во Алепо и веднаш беше згрижен во болница. Потресна е глетката на детенце обвиено во сопствената крв, со огромна рана на главата и речиси изгубено од шок. Неговите родители се пронајдени живи, а семејството е повторно заедно. Сиријци велат дека Омран може да им биде нов амбасадор, доколку постои волја да се стави крај на разорната петгодишна војна. Syrian activists are sharing this photo, saying Omran from #Aleppo has become their representative to the world pic.twitter.com/ygC8DKwieA — Raf Sanchez (@rafsanchez) August 18, 2016 Уметниците, пак, со вознемирувачка фотографија се обидуваат да ја наметнат приказната за Омран како доволна причина моќните светски сили да го запрат крвопролевањето во Сирија. #عمران بين الإرهابيين، #بوتين #أوباما ...
| | веќе видена | слични

Видео од мало дете како седи извалкан во прашина и измачкан во крв во возило на итна помош, откако преживеало воздушен удар во Алепо, предизвика бројни реакции и сочувства во светот. (adverts) Детето е идентификуван како петгодишниот Омар Дакнеш. Тој вчера е ранет за време на воените напади во Алепо кои ги врпи сириската војска со поддршка од руски воени авиони. На фотографиите се гледа Дакнеш како седи во возило на амбуланта, од глава до пети прекриен во прашина, потполно дезориентиран, си ја добира отворената рана на челото. Извор:
| | веќе видена | слични

Потресната фотографија, од детето прекриено со крв и со прав, кое седи во амбулантно возило, откако ги преживеало воздушните напади во Алепо, Сирија, ги обиколи светските медиуми и социјалните мрежи. Сликата е приказ на стравотиите на граѓанска војна во Сирија.Станува збор за петгодишниот Омран Дакниш, кој бил повреден во вчерашните воздушни напади на територија конролирана од бунтовниците. Детето било едвај свесно за неговите повреди на главата, кога го примиле на лекување, по кое подоцна било пуштено од болницата.Фотографијата е изведена од кадар од видео-снимка, што ја објави Алепо медија центарот, антивладина активистичка група, која беше контактирана за да ги сподели деталите за настанувањето на снимката. Борбата за контрола на Алепо, помеѓу бунтовниците и силите на сирискиот претседател Башар ал Асад, се засили во последните неколку недели.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фотографијата и снимката од 5-годишното дете, кое било извлечено од урнатините по разорните воздушни удари на Алепо, брзо се проширила на социјалните мрежи и претставува одраз на ужасот кој го погодува тој град на северот на Сирија. Детето, облечено во маица која е целата валкана, седи мирно и немо. Едното око му е целосно отворено, а другото не толку. Љубопитно гледа во луѓето надвор од возилото, а потоа ја крева едната рака со која минува низ својата коса, а потоа се допира и по крвавиот образ. Потоа ја погледнува својата крвава рака, и без да знае што да направи, ја брише од столчето на кое седи. Не кажало ни збор, не пуштило ни глас, нема солзи – само страшен спокој. Звукот на тишината на момчето силно одекнува, па не е тешко да се заплаче по само 37 секунди, колку што може детето да се види во кадар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 186 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 103 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судбината на детето кое го расплаче светот: `Ја стави раката на лицето и виде крв! Не знаеше што му се случило`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: