„Хиперлуп“ меѓу Париз и Амстердам

Холандскиот тим од Технолошкиот универзитет во Делфт победи на годинешниот SpaceX натпревар за развој на сообраќајната технологија со проектот супербрз воз меѓу Париз и Амстердам. Станува збор за проектот „Хиперлуп“, воз во форма на цевка, кој веќе се подготвува во различни делови од светот и може да достигне брзина на авион. „Хиперлуп“ системот на превоз прв го предложил основачот на Space X, Илон Маск во 2013 година. Овој систем на превоз вклучува некој вид контејнери што би патувале низ цевки или можеби тунели со брзина од 1.126 километри на час. За првите тестирања веќе се собрани 675.000 долари, а за тестирање под голема брзина во 2019 година ќе биде потребно да се соберат уште средства. Освен во Европа „Хиперлуп“ проекти се одвиваат и во Kанада, Лос Анџелес и во Дубаи. Според идејата на конструкторот од Дубаи до Абу Даби, траса долга 120 километри, ќе се стигнува за неколку минути, наведуваат истражувачките портали.
| | веќе видена | слични

Манифестацијата Скопско лето оваа година ќе се одржи по 38-ми пат, а организаторите најавуваат дека за свеченото отворање во Македонска опера и балет ќе се одржи концерт на Омер Фарук Текбилек со неговиот ансамбл. Концертот ќе започне во 22 часот, на 21 јуни, Светскиот ден на музиката и првиот ден од летото. Инаку, Омер Фарук Текбилек е турски музичар и композитор, кој свири различни дувачки, жичени, перкусионистички и електронски инструменти. Тој разви стил базиран врз традиционалната суфи музика, но низ годините инспирација му се и амбиентални електронски музичари. Неговиот ансамбл во Скопје го сочинуваат Александро Гвис на клавијатури, Бахадир Сенер на канон, Федерико Ферандина на гитара, Ратко Даутовски на перкусии и Вагелис Карипис – тапани/перкусии.
| | веќе видена | слични
3 копии

Концертот на турскиот етномузичар со меѓународна кариера Омер Фарук Текбилек на 21 јуни во Македонската опера и балет ќе го отвори 38. Скопско лето, соопштија денеска на прес-конференција Дирекцијата за култура и уметност-Скопје (ДКУС) и Турскиот културен центар „Јунус Емре“ во Скопје. Текбилек, кој живее и твори во САД, свири на специфични традиционални инструменти неј, саз, тарабука, кавал и зурла. Музичкиот стил и инспирација ги црпи од традиционалната Суфи уметност и арапската традиционална музика, во кои вклучува амбиентални електронски елементи. Ќе настапи со група во која членуваат музичари од Балканот и од Италија. Елизабета Кузмановска, член на Извршниот одбор на ДКУС, и директорот на „Јунус Емре“ Фуат Коркмаз, искажаа задоволство што по четири години договорање успеале да го донесат Текбилек кој специјално за овој концерт од Америка ќе допатува во Скопје. – Препознатлив е по традиционалните инструменти. Неговата музика е лек за душата, допира до нашите чувства и носи порака дека музиката зближува, ...
| | веќе видена | слични

Познатиот турски музичар со светско реноме, Омер Фарук Текбилек, заедно со неговиот интернационален ансамбл ќе го отвори 38. издание на манифестацијата „Скопско лето“. Концертот ќе се одржи на првиот ден на летото, 21 јуни, среда, во салонот на МОБ, со почеток во 22 часот. Настапот на Текбилек, Дирекцијата за култура по четиригодишни преговори го реализира во соработка со институтот „Јунус Емре“ од Скопје на чело со директорот Фуад Хортмаз.- Со директорот на „Скопско лето“, Мирко Стефановски, четири години се трудиме да го донесеме овој голем музичар во Скопје, и ете, се случи тоа да биде оваа година и многу сме радосни поради тоа. Верувам дека концертот на Текбилек ќе придонесе за светско промовирање на фестивалот. Текбилек специјално за фестивалот ќе допатува од САД, каде што во моментот живее. Во неговиот оркестар има познати светски музичари, а меѓу нив е и Македонецот Ратко Даутовски, перкусионист. Дел од ансамблот се и клавијатуристот Алесандро Гвис, на канон свири Бахадир Сенер, на гитара Федерико ...
| | веќе видена | слични

Текбилек, кој живее и твори во САД, свири на специфични традиционални инструменти неј, саз, тарабука, кавал и зурла. Музичкиот стил и инспирација ги црпи од традиционалната суфи-уметност и арапската традиционална музика, во кои вклучува амбиентални електронски елементи Годинашното 38. издание на Скопското лето ќе биде отворено на 21 јуни во Македонската опера и балет со концерт на турскиот етномузичар Омер Фарук Текбилек, соопштија од Дирекцијата за култура и уметност - Скопје
| | веќе видена | слични

Манифестацијата Скопско лето оваа година ќе се одржи по 38-ми пат. Свеченото отворање на Скопско лето 2017 e на 21 јуни со концертот на Омер Фарук Текбилек со неговиот ансамбл кој ќе се одржи во МОБ со почеток во 22 часот. Билетите се во продажба во МОБ и Југотон, по цена од 500 и 600 денари.
| | веќе видена | слични

Омер Фарук Текбилек е ѕвездата на годинашното издание на Скопско лето. Звуците на традиционалните инструменти ќе ги пренесе со група во која членуваат музичари од Балканот и од Италија. Со концертот на турскиот етно музичар со меѓународна кариера Омер Фарук Текбилек, на 21-ви јуни во Македонската опера и балет ќе се отвори 38. Скопско лето. Текбилек, свири на специфични традиционални инструменти неј, саз, тарабука, кавал и зурла. Живее и твори во САД. Ќе настапи со група во која членуваат музичари од балканот и од Италија. Промовиран и плакатот за фестивалот. Авторот појасни дека изработил транскрипција на познатиот археолошки пронајдок „Божица- мајка“ со графички пристап. Неколку часа пред почетокот на фестивал, два настана на улица „Македонија“- настапот на Градскиот дувачки оркестар и поставувањето инсталација „Тhink freedom“ на босанската уметница Едина Селешковиќ. На платото пред МОБ, концерт ќе има и словенечката рок- група „Лачни Франц“. Организаторте на фестивалот најавуваат богата програма. Билетите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 22 јуни, на вториот ден од почетокот на Скопско лето на платото пред МОБ концерт ќе има словенечката рок-група „Лачни Франц“. Концертот е организиран во соработка со Амбасадата на Словенија по повод одбележувањето на државноста на земјата. Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, која го организира летниот фестивал во главниот град, наскоро ќе ја соопшти целата програма за 38-мото издание. Пред официјалниот старт на Скопско лето, на 21 јуни оваа културана традиционална манифаестација ќе ја најават два настaни кои ќе се одржат на улица Македонија. Од 19 часот ќе настапи Градскиот дувачки оркестар, а околу 20 часот граѓаните ќе можат да ја видат инсталацијата „Think Freedom“ на босанската уметница Едина Селешковиќ. Плакатот за фестивалот е дизајн на Христијан Санев. Според авторот тоа е транскрипција на познатиот археолошки пронајдок Божица Мајка со графички пристап и дека претставува спој на овдешното историско поднебје и модерното време.
| | веќе видена | слични
2 копии

На концертот што ќе започне во 22 часот во Македонската опера и балет на 21 јуни, пред македонската публика Текбилек, кој свири на повеќе традиционални инструменти, неи, саз, тарабука, ут и зурла, ќе настапи заедно со светски познатите музичари Алесандро Гвис на клавијатури, Бахадир Сенер на канон, Федерико Ферандина на гитара, Ратко Даутовски на перкусии и Вагелис Карипис на тапани Со концертот на космополитскиот музичар и композитор Омер Фарук Текбилек (САД/ Турција) и неговата музика која ја карактеризираат мистицизам, романтика, фолклор и имагинација, на 21 јуни ќе стартува 38. издание на Скопско културно лето 2017 во организација на Дирекцијата за култура и уметност - Скопје. На концертот што ќе започне во 22 часот во Македонската опера и балет, пред македонската публика Текбилек, кој свири на повеќе традиционални инструменти неи, саз, тарабука, ут и зурла, ќе настапи заедно со светски познатите музичари Алесандро Гвис на клавијатури, Бахадир Сенер на канон, Федерико Ферандина на гитара, Ратко Даутовски ...
| | веќе видена | слични

Здраво Македонија. Благодарен сум и чест ми е што ќе настапам на отворањето на Скопско лето. Првпат доаѓам во Македонија и возбуден сум што ме поканивте. Благодарам. Со овие зборови познатиот турско-американски музичар Омер Фарук Текбилек и се обрати на публиката пред која ќе настапи на 21 јуни, традиционалниот датум на кој почнува манифестацијата. Тој од Соединетите Американски Држави специјално ќе пристигне во Скопје за концертот што ќе го одржи во Македонската опера и балет. Еден од најеминентните турски композитори и музичари кој свири на неи, саз, тарабука, ут и зурла ќе настапи со својот ансамбл – Алесандро Гвис, на клавијатури, Бахадир Сенер, на канон, Федерико Ферандина, на гитара, Ратко Даутовски на перкусии и Вагелис Kарипис – тапани/перкусии. На отворањето на 38. издание на Скопско лето ќе биде отворена и импресивната изложба „Мисли слобода“ на Едина Селешковиќ од Босна и Херцеговина Дирекцијата за култура и уметност - Скопје го промовира и новиот постер на годинашното Скопско лето, чиј автор е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 561 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 92 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Хиперлуп“ меѓу Париз и Амстердам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: