„КАТИМЕРИНИ“: Жешко лето за членството на Македонија во НАТО


Она што ја плаши Атина е формулацијата на предлогот за пристапување на ПЈРМ во Северноатлантската алијанса со привременото име (ФИРОМ), со обврска за промена која ќе ја обезбеди договор меѓу Грција и Скопје кој би се постигнал за извесно време По заминувањето од власта на Никола Груески и формирањето нова влада во Скопје, прашање на време е кога ќе почне притисокот врз Атина за изнаоѓање решение за прашањето за името со цел ПЈРМ да влезе во НАТО и потоа да почне преговори за членство во ЕУ , коментира денеска „Катимерини“. Весникот информира: „Според добро информирани западни дипломати во Скопје, Брисел и Берлин проценуваат дека забрзувањето на процедурите за интеграција на соседната земја во НАТО под акронимот ФИРОМ, ќе биде 'подарок' за поддршка од Западот за дуото Заев-Ахмети, кои инвестирале за враќање на внатрешнополитичката и етничката нормалност во земјата која се смета за клучна за геополитичката рамнотежа“. „Катимерини“ коментира дека притисокот врз Атина ќе почне веќе во наредните месеци , додека ...
| | веќе видена | слични

- Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и суверена независност. Тоа не е нешто за што смее да се преговара преку практична политика и дипломатија. Македонците во границите на сопствената држава, но и македонското малцинство што живее во Албанија, Србија, Бугарија и Грција, заедно со нашата дијаспора, на глобално ниво, нема да прифатат апсолутно никаква промена, нити пак размена на нашето име и идентитет за членство во некоја меѓународна организација или сојуз, велат од ОМД. ОМД, додаваат, континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО, но не по цена на промена на името. - Со децении, Грција е главната пречка во барањата на Македонија за поголема регионална стабилност и безбедност. Низ годините, Македонија докажа дека е подготвена да се справи со грчкиот проблем - особено со менување на своето знаме и реафирмирање на мировната намера во нејзиниот Устав, во обид за помирување. Сите ...
| | веќе видена | слични
7 копии

ОМД порачува дека македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното име на Република Македонија и оти нема да го признааат, нити поддржат „взаемното прифатливо решение” – еуфемизам за промена на името, ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање на компромисно име договорено на преговарачки стол. – Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и суверена независност. Тоа не е нешто за што смее да се преговара преку практична политика и дипломатија. Македонците во границите на сопствената држава, но и македонското малцинство што живее во Албанија, Србија, Бугарија и Грција, заедно со нашата дијаспора, на глобално ниво, нема да прифатат апсолутно никаква промена, нити пак размена на нашето име и идентитет за членство во некоја меѓународна организација или сојуз, велат од ОМД. ОМД, додаваат, континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не требаше многу за Заев да се отвори. Да, цели четири прсти. За „отворот“ му требаа ни повеќе, ни помалку, туку „цели“ 10 дена. Многу време, ама доколку сте инсект и живеете само еден ден како еднодневките познати како мајски мушички. Уште поинтересно е што се работи за американски инсект, нели?! Да, и тој, како и некои политичари, живее многу подолго пред метаморфозата, период кога од ларва станува прекрасен летачки инсект што „трае“ само еден единствен ден. Ви личи ли американската мајска мушичка на еден македонски политикант, лик што цели три години ја уништуваше сопствената држава само за да дојде на власт и преку режирана метаморфоза да стане претседател на Влада? Сите сличности со вистинските ликови се случајни, велат во Холивуд. Но ова е Македонија, макар и мушичката била американска. А кој може најдобро да го отвори квислингот маскиран во руво на муртински спасител? Кој фактор може најдобро да го изнуди фројдовското признание за планот со името? Секако, кој друг ако не Брисел. Подобро кажано, го ...
| | веќе видена | слични

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО, но не по цена на промена на името. Организацијата смета дека главната пречка на евроатлантските интеграции не е Македонија, туку јужниот сосед. -Со децении, Грција е главната пречка во барањата на Македонија за поголема регионална стабилност и безбедност. Низ годините, Македонија докажа дека е подготвена да се справи со грчкиот проблем - особено со менување на своето знаме и реафирмирање на мировната намера во нејзиниот Устав – а во обид за помирување. Сите овие чекори на добра волја не вродија со плод, бидејќи Грција покажа неразбирлива нефлексибилност во поглед на аспирациите на Македонија во насока на обезбедување заслужено членство во НАТО и во ЕУ, но особено кон напорите за меѓународно признавање на нашето уставно име. - смета ОМД. Обединетата македонска дијаспора, Македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното и вистинското име на нашата татковина, Република ...
| | веќе видена | слични

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) континуирано ги поддржува напорите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО, но не по цена на промена на името.„Со децении, Грција е главната пречка во барањата на Македонија за поголема регионална стабилност и безбедност. Низ годините, Македонија докажа дека е подготвена да се справи со грчкиот проблем - особено со менување на своето знаме и реафирмирање на мировната намера во нејзиниот Устав, а во обид за помирување. Сите овие чекори на добра волја не вродија со плод, бидејќи Грција покажа неразбирлива нефлексибилност во поглед на аспирациите на Македонија во насока на обезбедување заслужено членство во НАТО и во ЕУ, но особено кон напорите за меѓународно признавање на нашето уставно име.Македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното и вистинското име на нашата татковина, Република Македонија. ОМД нема да го признае, нити поддржи „заемното прифатливо решение" - еуфемизам за промена на името - ниту напорите на кој било политички субјект во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Вардарска Македонија ќе биде грчкиот предлог до македонската влада за решавање на спорот за името, пренесува грчкиот неделник „Риал њуз“. Според весникот, грчката влада смета дека географската одредница „вардарска“ би ги исклучила сите иредентистички барања од македонска страна.Според неделникот, алтернативен предлог на грчката страна можно е да биде и „Република Скопје“, кој македонската страна го има одбиено во преговорите во претходните години.Предлозите според весникот им се познати и на македонската влада и на медијаторот Метју Нимиц. Предлозите за името доаѓаат во пресрет на посетата на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас на Скопје. Посетата се очекува да биде кон крајот на август, а во нејзин фокус ќе бидат мерките за градење доверба и одржување на добрата клима меѓу двете страни.Извори од грчката влада за весникот велат дека за спорот за името суштински ќе се разговара по германските избори, бидејќи се смета дека Берлин игра клучна улога во регионот.
| | веќе видена | слични

Првата официјална средба меѓу македонските и грчките дипломати најави постепено топење на долгогодишниот замрзнат спор за името што го водат овие две соседни земји. Како што потенцираат експертите, прикажаната стратегија на новата македонска влада може да претставува сериозен исчекор за Македонија, која со меѓусебно постигнат договор, во блиска иднина би требало да му се приклучи на членството на НАТО и на Европската Унија. Според познавачите, посетата на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Грција побудила голем интерес кај грчката и странската јавност, а како што велат, и покрај тоа што решението на тој стратешки проблем сè уште не е на дофат, сепак се создаваат предуслови за да се надминат пречките. Од дефанзива во офанзива Домашните експерти сметаат дека е позитивно тоа што Владата како приоритет го стави решавањето на спорот за името со Грција, и како што велат, тој потег претставува сигнал дека земјава ја менува стратегијата, односно од дефанзива преминува во офанзива. Претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Грчката Влада планира да им предложи на властите во Скопје називот “Вардарска Македонија” како предлог за решавање на спорот со името. Ова го соопштува грчкиот неделник “Риал њуз”. Според изданието властите во Атина сметаат дека дефиницијата “Вардарска Македонија” ќе ги укине секаквите претензии од страна на Македонија. Друго алтернативен предлог може да биде “Република Скопје”, што сепак македонската страна го отфрлила при преговорите во минатото. “Риал њуз” тврди дека овие предлози им се познати на македонската влада и на меѓународниот посредник Метју Нимиц. Овие предлози доаѓаат пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Кодзиас во Скопје, планирана за август. Главна тема на разговорите ќе биде градење на мерки за доверба. Поради сегашното име на северниот сосед Грција жестоко се противи на влезот на Македонија во НАТО и ЕУ. “Риал њуз” тврди дека преговорите во суштина ќе се водат по изборите во Германија, бидејќи, според весникот, Берлин одигра клучна улога во регионот. Во септември во ...
| | веќе видена | слични

Неделникот тврди дека Грција имала и алтернативен предлог Република Скопје, но тоа било нешто што во минатото било одбиено од нашата земја. „Првите предлози за компромис за името на нашата соседна земја веќе се ставаат на маса. Атина, како што денеска отктрива Real news, зад кулисите го предлага името Вардарска Македонија, проценувајќи дека географската одредница ги исклучува иредентистичките барања на соседната земја. “ – пишува весникот и додава дека според грчки владини извори прашањето за името суштински ќе се разговара по германските избори, затоа што конкретното прашање не може да се реши само од САД, туку и Берлин игра важна улога во регионот. „Атина разбира дека новата влада во Скопје не е доволно стабилизирана, за да седне на преговарачката маса за компромис за името  но нема да дозволи искористи внатрешната ситуација во Скопје за соседната земја да се интегрира во НАТО без решение на името. “ – пишува Real news и го повторува она што на неколку пати го објавија грчките медиуми дека ЕУ и НАТО ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 386 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„КАТИМЕРИНИ“: Жешко лето за членството на Македонија во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: