ОМД тврди: Фирмата на Нимиц инвестирала 127 милиони евра во Грција

Фирмата „Џенерал Атлантик“ во која Метју Нимиц во 2005-та беше главен оперативен директор, во Данска банка која има своја подружница во Грција, инвестирала 127 милиони евра, тврдат од Обединетата Македонска Дијаспора. -Ова е класичен пример на судир на интереси на Нимиц, кој е медијатор во спорот меѓу Македонија и Грција, и се доведува во прашање неговата независност и непристрасност, велат од ОМД. Оттаму јавно го прашуваат Нимиц, дали тоа го пријавил во етичката канцеларија на Обединетите нации, имал ли личен профит од зделката и дали смета дека бизнис интересите влијаат на неговата работа како медијатор.
| | веќе видена | слични

По повод средбата на државниот врв и опозицијата во Република Македонија што се одржа на 27 Јануари 2018, Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) го изјавува следново Соопштение за Јавност Со особено внимание ги проследивме изјавите на политичкиот врв кои после 5 часовни разговори зад затворени врати “информативно” разговараа за предлозите на медијаторот Нимиц, за кој ОМД смета дека постои конфликт на интерес во функцијата кој тој ја извршува, како и за разговорите на премиерите на Македонија и Грција во Давос. По површните информации за јавноста, ОМД длабоко ги анализираше изјавите на сите учесници по средбата. Во отсуство на декларативно изјаснување на Претседателот Иванов, Премиерот Заев и Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицковски, за тоа дека не се разговара за идентитетот и јазикот на нацијата, туку само за разрешување на билатералниот спор што Грција го има со Република Македонија, ОМД смета дека целосно неодговорна е реториката употребена во изјавите на сите учесници. Учесниците потфрлија пред јавноста, во ...
| | веќе видена | слични

Обединета македонска дијаспора (ОМД) регира на саботната средба на државниот врв и на лидерите на најголемите политички партии во Македонија за најновиот развој околу разговорите со Грција за разликите за името. „Со особено внимание ги проследивме изјавите на политичкиот врв, кои по петчасовни разговори зад затворени врати ‘информативно’ разговараа за предлозите на медијаторот Нимиц, за кој ОМД смета дека постои конфликт на интерес во функцијата кој тој ја извршува, како и за разговорите на премиерите на Македонија и на Грција во Давос. По површните информации за јавноста, ОМД длабоко ги анализираше изјавите на сите учесници по средбата. Во отсуство на декларативно изјаснување на претседателот Иванов, премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, за тоа дека не се разговара за идентитетот и јазикот на нацијата, туку само за разрешување на билатералниот спор што Грција го има со Република Македонија, ОМД смета дека целосно неодговорна е реториката употребена во изјавите на сите учесници. Учесниците ...
| | веќе видена | слични

Во отсуство на декларативно изјаснување на претседателот Иванов, премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, за тоа дека не се разговара за идентитетот и јазикот на нацијата, туку само за разрешување на билатералниот спор што Грција го има со Република Македонија, Обединетата македонска дијаспора смета дека целосно неодговорна е реториката употребена во изјавите на сите учесници.По повод средбата на државниот врв и опозицијата во Република Македонија што се одржа на 27 Јануари ОМД соопштува дека учесниците потфрлија пред јавноста и во ваков важен момент за државата не го афирмираа и потврдија ставот дека идентитетот и јазикот на народот не се предмет на тековните разговори со Грција и дека всушност се разговара единствено во рамките на Привремената спогодба на ОН – односно изнаоѓање решение за билатералниот спор како ќе ја ословува Грција, македонската држава во меѓусебните односи.Со тоа ОМД смета дека средбата создаде сомнеж за непочитување на Уставот на Република Македонија.„Разговорите со ...
| | веќе видена | слични

По повод средбата на премиерите на Република Македонија и Република Грција на маргините на Светскиот Економски Форум во Давос оддржана на 24 Јануари 2018, Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), го објавува следново Соопштение за јавноста Вчерашниот ден ќе биде запаметен во Македонската понова историја како ден кога актуелниот Премиер на Република Македонија во свое обраќање во јавност по средба со премиер на држава со која има 27 годишен билатерален спор околу разликите за името на државата, ниту еднаш не го употреби уставното име на Република Македонија, ниту пак името на Македонскиот народ. Употребените термини “нашите земји, нашите народи, нашата влада”, од страна на актуелниот Премиер на Република Македонија се крајно навредливи за Македонскиот Народ во Република Македонија, Грција, Бугарија, Албанија, Косово, Србија, во дијаспората и за 137-те земји членки на ОН со кои Република Македонија има дипломатски односи под уставното име. Се прашуваме кои термини ли ќе беа користени од страна на премиерот ако ...
| | веќе видена | слични

ОМД која до пред една година беше дел од организациите кои наседнаа на спиновите на СДСМ и се бореше против власта на ВМРО-ДПМНЕ која го чуваше и се грижеше за македонскиот национален идентитет, денес виде дека се што зборуваа Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ е вистина. Обединетата Македонска Дијаспора ( ОМД ) денеска излезе со соопштение во кое ја осудува попустливоста на Заев во однос на Грција, промената на имињата на аеродромот и автопатот без побарано мислење од граѓаните и поданичкиот став на премиерот. Имено, Мето Колоски наседна на спиновите на опозицијата и протестираше против владата која беше на браникот на државните интереси. Колоски во 2015 и 2016 година организираше протести во Вашингтон против тогашната влада. Тоа беше време кога тогашната влада на ВМРО-ДПМНЕ и премиер укажуваа да не се наседнува на организираното рушење на власта, бидејќи клучна цел на оној кој се оркестрираше е смена на владата за смена на името на државата. Тоа можеше да се оствари само со носење на СДСМ на власт кои ќе го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фирмата „Џенерал Атлантик“ каде што Метју Нимиц ја извршуваше функцијата главен оперативен директор во 2005 година инвестирала 127 милиони долари во данската банка Саксо, која има своја банка-подружница во Грција - Саксо банк Елас, потсетуваат од Обединетата македонска дијаспора (ОМД). Наедно, оттаму бараат посредникот на ОН во спорот помеѓу Македонија и Грција, Нимиц, да објасни дали тој го пријавил овој судир на интереси во Етичката канцеларија на ОН, дали остварил личен профит од оваа зделка и дали смета дека бизнис-интересите влијаат на неговата работа како посредник. - Ова е класичен пример на судир на интереси за улогата што Нимиц ја има како посредник во спорот меѓу Македонија и Грција, и ја доведува во прашање неговата независност и непристрасност. Крајно недозволиво е посредник да има финансиски и бизнис-интереси во една од државите што се дел од спорот, и притоа да тврди дека е непристрасен - констатираат од ОМД од каде што преку своето соопштение, со неколку линкови, ја упатуваат јавноста директно ...
| | веќе видена | слични

Според ОМД ова е класичен пример на судир на интереси, бидејќи Нимиц како медијатор ја става под знак прашалник неговата професионалност и непистрасност во целиот процес на преговори. Професионално и непристрасно работење наспроти судир на интереси. Обединета Македонска дијаспора обвинува дека Фирмата "General Atlantic" каде што Метју Нимиц ја извршуваше функцијата Главен оперативен директор во 2005 година инвестирала 127 милиони долари во данската банка "Saxo Bank" која има своја банка-подружница во Грција - "Saxo Bank Hellas. Според нив ова е класичен пример на судир на интереси, бидејќи Нимиц како медијатор во деценискиот спор кој Грција го има со уставното име на Македонија, ја става под знак прашалник неговата професионалност и непистрасност во целиот процес на преговори. - Крајно недозволиво е медијатор да има финансиски и бизнис интереси во една од државите кои се дел од спорот, и притоа да тврди дека е непристрасен., велат од ОМД во соопштението испратено до медиумите. Бараат Нимиц јавно да им ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Медијаторот во спорот помеѓу Република Македонија и Грција, Метју Нимиц, имал бизнис интереси со грчката влада, обвинуваат од ОМД, објаснувајќи дека во текот на 2005 година Нимиц како директор во компанијата „Генерал Атлантик" преку данската банка „Саксо Банк" инвестирала 127 милиони евра во подржуница во Грција, тврдат од Обединетата Македонска Дијаспора. - Ова е класичен пример на судир на интереси на Нимиц, кој е медијатор во спорот меѓу Македонија и Грција, и се доведува во прашање неговата независност и непристрасност, велат од ОМД. Оттаму јавно го прашуваат Нимиц, дали тоа го пријавил во етичката канцеларија на Обединетите нации, имал ли личен профит од зделката и дали смета дека бизнис интересите влијаат на неговата работа како медијатор. Фирмата "General Atlantic" кадешто Метју Нимиц ја извршуваше функцијата Главен оперативен директор во 2005 година инвестирала 127 милиони долари во данската банка "Saxo Bank" која има своја банка-подружница во Грција – "Saxo Bank Hellas." Минатата недела и самиот ...
| | веќе видена | слични

Обединета Македонска Дијаспора со нови докази укажува дека не е само секретарката на медијаторот Метју Нимиц причина за неговиот конфликт на интереси при решавање на спорот со името.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 131 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 262 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 314 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОМД тврди: Фирмата на Нимиц инвестирала 127 милиони евра во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: