Одбиена жалбата за притворот на Љубе Бошкоски

Жалбата за замена на притворот на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски со куќен притвор е одбиена, потврдуваат од Основниот суд 1 Адвокатот на поранешнито минситер за внатрешни рабопти Љубе Бошкоски , исто така порано прв човек на МВР Љубомир Михајловски – Џанго во вторникот попладне ја поднеле жалбата. Според партијата Обединети за Македонија жалбата биле неосновано одбиена. Судските власти, според партијата, сметале дека постои можност Бошкоски да побегне од државата и да го повтори делото. Бошкоски беше уапсен во понеделникот под сомнение за незаконско финансирање на кампањата и злоупотреба на службената положба, како претседател на партијата. Одреден му е триесетдневен притвор и моментално се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија на денешната прес-конференција ја прашаа власта и ВМРО - ДПМНЕ колку МВР им помогна со давањето на налог за прислушкување на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски во текот на изборната кампања во намерата да ја уништат партијата и да ги украдат гласовите преку познатите мерки на притисок и заплашување врз гласачите и членовите. „Потенцираме дека во периодот на прислушкување ДПМНЕ преку информациите кои ги добивале од прислушувањето направиле директен упад во стратегијата на водењето на кампањата на Обединети за Македонија и доаѓале меѓу другото и до доверливи информации за секој од нашите активисти кои биле споменувани во телефонските разговори. На тој начин е нарушено правото на приватност и на сите оние кои не биле предмет на опсервирање од страна на МВР. Прашуваме дали можеби ако имале сознанија за наводен криминал уште пред два месеци како што тврди МВР не требало да реагираат пред почетокот на изборниот процес со што немаше да ги скршат основните начела на ...
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија го поставува прашањето - зошто партискиот лидер Љубе Бошкоски е следен за време на изборната кампања, кога со прислушување на неговиот телефон биле добивани доверливи информации за водењето на изборната кампања. Наталија... Обединети за Македонија го поставува прашањето - зошто партискиот лидер Љубе Бошкоски е следен за време на изборната кампања, кога со прислушување на неговиот телефон биле добивани доверливи информации за водењето на изборната кампања. Наталија Ивчева од Обединети за Македонија нагласи дека на тој начин ВМРО-ДПМНЕ направи директен упад во водењето на кампањата, со што е нарушено правото на приватност на други членови на партијата за кои се добивани информации. Ивчева го постави и прашањето - од каде ВМРО-ДПМНЕ има 4 милиони евра потрошено повеќе од прикажаното за текот на изборната кампања и зошто, како што праша, Антикорупциската комисија на партијата и остава простор да ги легализира тие пари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Обединети за Македонија ја прашува власта и ДПМНЕ колку им помогна МВР со давањето на налог за прислушкување на лидерот Бошкоски во текот на изборната кампања во намерата да ја уништат партијата и да ги украдат гласовите преку познатите мерки на притисок и заплашување врз гласачите и членовите. Потенцираме дека во периодот на прислушкување ДПМНЕ преку информациите кои ги добивале од прислушкувањето направиле дитректен упад во стратегијата на водењето на кампањата на Обединети за Македонија и доаѓале меѓу другото и до доверливи информации за секој од нашите активисти кои биле споменувани во телефонските разговори. На тој начин е нарушено правото на приватност и на сите оние кои не биле предмет на опсервирање од страна на МВР. Прашуваме дали можеби ако имале сознанија за наводен криминал уште пред два месеци како што тврди МВР не требало да реагираат пред почетокот на изборниот процес со што немаше да ги скршат основните начела на демократијата за фер и демократски избори. На крајот го прашуваме Груевски и ...
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија ја прашуваат власта колку им помогна полицијата со прислушувањето на Љубе Бошкоски, во текот на изборната кампања? Од партијата тврдат дека со прислушувањето полицијата а од тука и ВМРО-ДПМНЕ, чии кадри се во врвот на МВР, директно добивале податоци за сите приврзаници на Бошкоски, кон кои потоа вршеле притисок и заплашување. Со тоа, според партијата на Љубе Бошкоски, со овој скандал е направен директен упад во стратегијата на водење на кампањата на Обединети. „Го прашуваме Груевски и ДПМНЕ, од каде една политичка партија, има на располагање четири ипол милиони евра за водење на кампања? Зошто тие пари не се навреме пријавени и зошто државната комисија за спречување на корупција, остава простор, тие пари да бидат дополнително легализирани? - Додека претседателот на ОМ е во притвор за обвинение за незаконско финансирање на кампањата, пред истекот на рокот за поднесување на финансиските извештаи, пред надлежните институции“, вели Наталија Ивчева, Обединети за Македонија. Апсењето на ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет на скопскиот Кривичен суд ја отфрли жалбата што ја поднесе лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, преку својот бранител. Жалбата, која се однесува на изречениот притвор, е отфрлена поради опасност осомничениот да го повтори кривичното дело или да побегне. Од таборот на Бошкоски посочуваат дека двете точки поради што се продолжува притворот се неосновани, бидејќи двете патни исправи на осомничениот му се понудени на судот, а со оглед на тоа што изборната кампања е завршена, невозможно е дојде до повторување на кривичното дело. Од партијата Обединети за Македонија, чиј лидер е токму Љубе Бошкоски, сметаат дека апсењето што се случи само еден ден по одржувањето на парламентарните избори, е класичен политички монтиран процес и дека се користат сите механизми тој да биде замолчен. „Имаме информации дека припадниците на полицијата што го реализираа монтираното апсење се експресно наградени“, изјави Наталија Ивчева, членка на Претседателството на ОМ и за в недела во 17 часот најави ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на уапсениот лидер на ОМ, Љубе Бошкоски, Виолета, на вчерашната дебата во ГЕМ зборуваше за приведувањето на нејзиниот сопруг и за заканите со кои секојдневно се соочуваат нивните деца. За скандалозното апсење вчера се огласи и ОМ повикувајќи ги граѓаните, во знак на протест, в недела да излезат на мирен собир. - Можам да кажам дека ова е политички случај за заплашување на македонскиот народ. Еден час пред да биде уапсен Љубе, нашиот најмлад син, кој има 17 години, се нашол на место каде што еден припадник на обезбедувањето на висок функционер му рекол дека одмаздата почнува и дека дури сега ќе ја видиме „Долина на волците“. Зошто беше потребно спектакуларното апсење на мојот сопруг и неговото омаловажување со камери, јавно, без тој да се спротивстави на нешто. Кога отидовме со девојчето во полициската станица во Автокоманда, полицајците беа многу груби со нас, па дури и ја удрија по гради, а откако тргнав да ја заштитам почнаа и мене да ме туркаат и да ме удираат. Дали поради тоа што Љубе водеше ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Обединети за Македонија ја прашуваат власта, како е можно да поднесеме финансиски извештај кога единствениот потписник- претседателот на партијата, е брутално лишен од слобода и тоа, токму на денот кога партијата требаше да го поднесе извештајот, изјави денеска, Наталија Ивчева-член на претседателство на ОМ. - Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот, без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски , да обезбедат потпис на извештајот слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него, рече Ивчева. - Воедно сакаме да ја информираме јавноста дека жалбата која ја поднесе адвокатот на нашиот лидер Бошкоски да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност нашиот претседател да побегнел од државата и да го повторел делото. НИЕ, Обединети за Македонија остануваме црвсто на ставот дека се работи за политички монтиран процес и за киднапирање, нагласуваме дека ќе ги употребиме сите механизми за да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обединети за Македонија за в недела пред министерството за правда повикаа на мирен протест против бруталноста на власта и монтираните политички процеси. Тврдат дека процесот против Љубе Бошкоски има за цел се замолчи нивниот лидер. Обединети не го поднеле финансискиот извештај за изборната кампања бидејќи единствениот потписник е зад решетки. „Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски, да обезбедат потпис на извештајот, слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него. Ги повикуваме сите граѓани, во недела, во 17 часот, пред министерството за правда, на мирен протест да го искажат своето незадоволство против бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права. - Протест којшто ќе заврши пред Судска палата“, изјави Наталија Ивчева, ОМ.
| | веќе видена | слични

Партијата на Љубе Бошкоски, Обединети за Македонија (ОМ) за во недела попладне повика на протест пред Министерството за правда, поради незадоволството, од како што велат, бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права Остануваат на ставот дека притворањето на Љубе Бошкоски е политички монтиран процес чија главна цел била негово замолчување. „Жалбата која ја поднесе адвокатот на нашиот лидер, тој да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност нашиот претседател да побегнел од државата и да го повторел делото“, изјави Наталија Ивчева , член на претседателството на партијата. Според нивните информации припадниците на полицијата што го реализирале апсењето биле експресно наградени. „Ја прашуваме Г ордана Јанкулоска дали поголем приоритет и’ беше да ги награди своите партиски послушници, отколку да го изведе пред истражен судија полицаецот убиец на 22-годишното момче на денот на изборите. Воедно ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 58 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбиена жалбата за притворот на Љубе Бошкоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: