ОМ: Нехуман третман кон Бошкоски во притворот

Обединети за Македонија денеска обвинија за нехуман однос кон нивниот лидер, Љубе Бошкоски, кој поради сомнение за незаконско финансирање на предизборната кампања на партијата, се наоѓа во притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари Од Обединети за Македонија тврдат дека Љубе Бошкоски е подложен на постојана психолошка тортура преку навреди и вулгарности од страна на, како што велат, специјално избрани службеници, за кои велат дека се донесени и од други институции. „Сево ова оди во прилог на нашите тврдења дека целиот случај е мотивиран од потребата за политички реваншизам и нема никаква правна основа. До моментов останува фактот дека не се приложени никакви докази поради кои на Претседателот на Обединети за македонија му е одредена мерката притвор. За сите факти со кои сме запознати, како и за условите и третманот на Љубе Бошкоски се известени сите релевантни меѓународни институции“, изјави Наталија Ивчева , член на претседателството на ОМ. Од партијата велат дека по откривањето на идентитетот на ...
| | веќе видена | слични

Партијата на Љубе Бошкоски, кој повеќе од една недела се наоѓа во притвор, Обединети за Македонија, обвинува дека нивниот лидер бил изложен на нехуман третман и постојана психолошка тортура. “За време на посетата која и била дозволена на сопругата на Бошкоски поради неговата влошена здравствена состојба, Бошкоска ги воочила видливите повреди кои му биле нанесени за време на апсењето при кое Бошкоски не давал отпор“, рече Наталија Ивчева, член на претседателството на ОМ. Од ОМ велат дека за условите и третманот на Бошкоски, за овој, како што велат, политички монтиран случај, се известени сите релевантни меѓународни институции. Бошкоски беше уапсен минатата недела со 100 илјади евра и под сомнение за сторени две кривични дела злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања и злоупотреба на службената положба и овластување. Според кривичната пријава поднесена од МВР Бошкоски во својство претседател на ОМ во периодот април-јуни 2011 година, во три наврати противправно прибавил парични средства во ...
| | веќе видена | слични

Специјално избрани службеници во истражниот затвор „Скопје“ кон неодамна приведениот лидер на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, се однесувале крајно нехумано и му вршеле постојана психолошка тортура, тврдат во неговата партија. - Обединети за Македонија поради ова, по откривањето на идентитетот на стражарите, ќе поднесе пријава за нив и за управата на истражниот затвор доколку не бидат санкционирани. За време на вчерашната посета, која и била дозволена на сопругата на Бошкоски поради неговата влошена здравствена состојба, таа ги забележала видливите повреди што му биле нанесени за време на апсењето при кое Бошкоски не давал отпор - рече Наталија Ивчева, членка на претседателството на ОМ. Во ОМ велат дека за условите и третманот на Бошкоски се известени сите соодветни меѓународни институции и додаваат дека ќе бараат одговорност од сите што биле вмешани во овој, според нив, политички монтиран случај. - Доколку не се работи за политички реваншизам, прашуваме дали полицијата спроведе посебни истражни мерки ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Љубе Бошкоски бил изложен на психичка тортура во истражниот затвор. Специјално избрани службеници во затворот се однесувале нехумано со него и бил навредуван. Ова го тврдат неговите сопартијци од Обединети за Македонија. Тие велат дека неговата сопруга за време на завчерашната посета на затворот забележала повреди кај Бошкоски, кои му биле нанесени за време на апсењето што се случи пред десет дена. „И јас разбрав за крвните подливи што биле забележани кај Бошкоски, но од двете средби со него дознав дека во неделата му се влошила здравствената состојба и оти бил под лекарски третман“, вели бранителот на Љубе Бошкоски, адвокатот Љубомир Михајловски. Михајловски потврдува дека барањето за укинување на мерката притвор е отфрлена, но не знае кога ќе започне вистинската истрага за случајот во кој неговиот клиент се сомничи за две кривични дела. Апсењето на Љубе Бошкоски, според Наталија Ивчева, член на Претседателството на ОМ, е политички мотивирано од потребата за реваншизам и е без никаква правна основа. „До ...
| | веќе видена | слични

Закани врз семејството и психолошка тортура преживува Бошкоски во притвор – Обединети за Македонија откриваат дека затворските власти ангажирале специјално избрани стражари кои имаат задача да го навредуваат и да го провоцираат Бошкоски. “Се сомневаме на некои лица, кога ке го дознаеме имињата ќе им поднесеме пријава. инаку има закани и за сопругата и за децата“- изјави Наталија Ивчева, Обединети за Македонија. Алфа извести дека притисокот врз Бошкоски влијаел на неговото здравје – прима терапија и го посетува итната помош. Затоа на сопругата Виолета и беше дозволена посета во пртиворот. Таа ги известила Хелсиншкиот комитет кој со месеци нема пристап во Шутка, ОБСЕ и Црвениот крст за да извршат проверка на третманот врз Бошкоски. Ги известила дека се уште има траги по телото од полициското приведување. За малтретирањето знаат и амбасадите во Скопје. Во партијата остануваат на тврдењето дека приведувањето на Бошкоски е монтирано затоа што имале информации за фалсификувани избори. Оттаму и нивното рпашање ...
| | веќе видена | слични

Љубе Бошкоски во притворот во Шутка, секојдневно е изложен на психолошка тортура со навреди и вулгарности. Од Обединети за Македонија тврдат дека одредени службеници кои се специјално избрани и донесени во Шутка преку решетки постојано му се заканувале дека ќе види што ќе му се случи. Од партијата најавија дека расботат на откривање на иденттетот на стражарите, по што против нив ќе поднесат пријави, а доколку не бидат санкционирани ќе покренат серија мерки против Управата. За апсењето, начинот на однесување на полицијата, Обединети веќе ги известиле мегународните институции. „За време на вчерашната посета која и била дозволена на сопругата на претседателот Бошкоски поради неговата влошена здравствена состојба, г-ѓа Бошкоска ги воочила видливите повреди кои му биле нанесени за време на апсењето при кое потсетуваме дека г. Бошкоски не давал отпор. - Сево ова оди во прилог на нашите тврдења дека целиот случај е мотивиран од потребата за политички реваншизам и нема никаква правна основа. До моментов ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 119 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОМ: Нехуман третман кон Бошкоски во притворот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: