Протест на Обединети за Македониј М в недела

Партијата на Љубе Бошкоски, Обединети за Македонија (ОМ) за во недела попладне повика на протест пред Министерството за правда, поради незадоволството, од како што велат, бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права Остануваат на ставот дека притворањето на Љубе Бошкоски е политички монтиран процес чија главна цел била негово замолчување. „Жалбата која ја поднесе адвокатот на нашиот лидер, тој да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност нашиот претседател да побегнел од државата и да го повторел делото“, изјави Наталија Ивчева , член на претседателството на партијата. Според нивните информации припадниците на полицијата што го реализирале апсењето биле експресно наградени. „Ја прашуваме Г ордана Јанкулоска дали поголем приоритет и’ беше да ги награди своите партиски послушници, отколку да го изведе пред истражен судија полицаецот убиец на 22-годишното момче на денот на изборите. Воедно ја ...
| | веќе видена | слични

ОМ за утре најави протести поради апсењето на Бошкоски Обединети за Македонија ја прашува власта и ДПМНЕ колку им помогна МВР со давањето на налог за прислшкување на лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски во текот на изборната кампања во намерата да ја уништат партијата и да ги украдат гласовите преку познатите мерки на притисок и заплашување врз гласачите и членовите. Потенцираме дека во периодот на прислушкување ДПМНЕ преку информациите кои ги добивале од прислушкувањето направиле дитректен упад во стратегијата на водењето на кампањата на Обединети за Македонија и доаѓале меѓу другото и до доверливи информации за секој од нашите активисти кои биле споменувани во телефонските разговори. На тој начин е нарушено правото на приватност и на сите оние кои не биле предмет на опсервирање од страна на МВР. Прашуваме дали можеби ако имале сознанија за наводен криминал уште пред два месеци како што тврди МВР не требало да реагираат пред почетокот на изборниот процес со што немаше да ги скршат основните ...
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија на денешната прес-конференција ја прашаа власта и ВМРО - ДПМНЕ колку МВР им помогна со давањето на налог за прислушкување на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски во текот на изборната кампања во намерата да ја уништат партијата и да ги украдат гласовите преку познатите мерки на притисок и заплашување врз гласачите и членовите. „Потенцираме дека во периодот на прислушкување ДПМНЕ преку информациите кои ги добивале од прислушувањето направиле директен упад во стратегијата на водењето на кампањата на Обединети за Македонија и доаѓале меѓу другото и до доверливи информации за секој од нашите активисти кои биле споменувани во телефонските разговори. На тој начин е нарушено правото на приватност и на сите оние кои не биле предмет на опсервирање од страна на МВР. Прашуваме дали можеби ако имале сознанија за наводен криминал уште пред два месеци како што тврди МВР не требало да реагираат пред почетокот на изборниот процес со што немаше да ги скршат основните начела на ...
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија го поставува прашањето - зошто партискиот лидер Љубе Бошкоски е следен за време на изборната кампања, кога со прислушување на неговиот телефон биле добивани доверливи информации за водењето на изборната кампања. Наталија... Обединети за Македонија го поставува прашањето - зошто партискиот лидер Љубе Бошкоски е следен за време на изборната кампања, кога со прислушување на неговиот телефон биле добивани доверливи информации за водењето на изборната кампања. Наталија Ивчева од Обединети за Македонија нагласи дека на тој начин ВМРО-ДПМНЕ направи директен упад во водењето на кампањата, со што е нарушено правото на приватност на други членови на партијата за кои се добивани информации. Ивчева го постави и прашањето - од каде ВМРО-ДПМНЕ има 4 милиони евра потрошено повеќе од прикажаното за текот на изборната кампања и зошто, како што праша, Антикорупциската комисија на партијата и остава простор да ги легализира тие пари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Обединети за Македонија ја прашува власта и ДПМНЕ колку им помогна МВР со давањето на налог за прислушкување на лидерот Бошкоски во текот на изборната кампања во намерата да ја уништат партијата и да ги украдат гласовите преку познатите мерки на притисок и заплашување врз гласачите и членовите. Потенцираме дека во периодот на прислушкување ДПМНЕ преку информациите кои ги добивале од прислушкувањето направиле дитректен упад во стратегијата на водењето на кампањата на Обединети за Македонија и доаѓале меѓу другото и до доверливи информации за секој од нашите активисти кои биле споменувани во телефонските разговори. На тој начин е нарушено правото на приватност и на сите оние кои не биле предмет на опсервирање од страна на МВР. Прашуваме дали можеби ако имале сознанија за наводен криминал уште пред два месеци како што тврди МВР не требало да реагираат пред почетокот на изборниот процес со што немаше да ги скршат основните начела на демократијата за фер и демократски избори. На крајот го прашуваме Груевски и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обединети за Македонија ја прашуваат власта колку им помогна полицијата со прислушувањето на Љубе Бошкоски, во текот на изборната кампања? Од партијата тврдат дека со прислушувањето полицијата а од тука и ВМРО-ДПМНЕ, чии кадри се во врвот на МВР, директно добивале податоци за сите приврзаници на Бошкоски, кон кои потоа вршеле притисок и заплашување. Со тоа, според партијата на Љубе Бошкоски, со овој скандал е направен директен упад во стратегијата на водење на кампањата на Обединети. „Го прашуваме Груевски и ДПМНЕ, од каде една политичка партија, има на располагање четири ипол милиони евра за водење на кампања? Зошто тие пари не се навреме пријавени и зошто државната комисија за спречување на корупција, остава простор, тие пари да бидат дополнително легализирани? - Додека претседателот на ОМ е во притвор за обвинение за незаконско финансирање на кампањата, пред истекот на рокот за поднесување на финансиските извештаи, пред надлежните институции“, вели Наталија Ивчева, Обединети за Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет на скопскиот Кривичен суд ја отфрли жалбата што ја поднесе лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, преку својот бранител. Жалбата, која се однесува на изречениот притвор, е отфрлена поради опасност осомничениот да го повтори кривичното дело или да побегне. Од таборот на Бошкоски посочуваат дека двете точки поради што се продолжува притворот се неосновани, бидејќи двете патни исправи на осомничениот му се понудени на судот, а со оглед на тоа што изборната кампања е завршена, невозможно е дојде до повторување на кривичното дело. Од партијата Обединети за Македонија, чиј лидер е токму Љубе Бошкоски, сметаат дека апсењето што се случи само еден ден по одржувањето на парламентарните избори, е класичен политички монтиран процес и дека се користат сите механизми тој да биде замолчен. „Имаме информации дека припадниците на полицијата што го реализираа монтираното апсење се експресно наградени“, изјави Наталија Ивчева, членка на Претседателството на ОМ и за в недела во 17 часот најави ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на уапсениот лидер на ОМ, Љубе Бошкоски, Виолета, на вчерашната дебата во ГЕМ зборуваше за приведувањето на нејзиниот сопруг и за заканите со кои секојдневно се соочуваат нивните деца. За скандалозното апсење вчера се огласи и ОМ повикувајќи ги граѓаните, во знак на протест, в недела да излезат на мирен собир. - Можам да кажам дека ова е политички случај за заплашување на македонскиот народ. Еден час пред да биде уапсен Љубе, нашиот најмлад син, кој има 17 години, се нашол на место каде што еден припадник на обезбедувањето на висок функционер му рекол дека одмаздата почнува и дека дури сега ќе ја видиме „Долина на волците“. Зошто беше потребно спектакуларното апсење на мојот сопруг и неговото омаловажување со камери, јавно, без тој да се спротивстави на нешто. Кога отидовме со девојчето во полициската станица во Автокоманда, полицајците беа многу груби со нас, па дури и ја удрија по гради, а откако тргнав да ја заштитам почнаа и мене да ме туркаат и да ме удираат. Дали поради тоа што Љубе водеше ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Обединети за Македонија ја прашуваат власта, како е можно да поднесеме финансиски извештај кога единствениот потписник- претседателот на партијата, е брутално лишен од слобода и тоа, токму на денот кога партијата требаше да го поднесе извештајот, изјави денеска, Наталија Ивчева-член на претседателство на ОМ. - Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот, без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски , да обезбедат потпис на извештајот слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него, рече Ивчева. - Воедно сакаме да ја информираме јавноста дека жалбата која ја поднесе адвокатот на нашиот лидер Бошкоски да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност нашиот претседател да побегнел од државата и да го повторел делото. НИЕ, Обединети за Македонија остануваме црвсто на ставот дека се работи за политички монтиран процес и за киднапирање, нагласуваме дека ќе ги употребиме сите механизми за да ...
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија за в недела пред министерството за правда повикаа на мирен протест против бруталноста на власта и монтираните политички процеси. Тврдат дека процесот против Љубе Бошкоски има за цел се замолчи нивниот лидер. Обединети не го поднеле финансискиот извештај за изборната кампања бидејќи единствениот потписник е зад решетки. „Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски, да обезбедат потпис на извештајот, слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него. Ги повикуваме сите граѓани, во недела, во 17 часот, пред министерството за правда, на мирен протест да го искажат своето незадоволство против бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права. - Протест којшто ќе заврши пред Судска палата“, изјави Наталија Ивчева, ОМ.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 36 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 89 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест на Обединети за Македониј М в недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: