Ифтарот ги поврзува луѓето


Под мотото „Ифтарот ги поврзува луѓето“, Мрежата на млади од Исламската заедница на Бошњаците во Германија организираше заеднички ифтар за млади од цел свет. Под мотото „Ифтарот ги поврзува луѓето“ („Iftar Connecting People“), Мрежата на млади од Исламската заедница на Бошњаците во Германија организираше заеднички ифтар за млади од цел свет. Специјални гости беа бегалци од Сирија.
| | веќе видена | слични

Сега полицијата е заштитник и пријател на граѓаните. За една година вложивме над 125 милиони денари за ефикасна полиција во служба на сите граѓани. #МВРзаГраѓаните #1ГодинаПромени
| | веќе видена | слични
7 копии

Земјите од Западен Балкан одлучија својата иднина да ја градат во рамките на Европската унија и НАТО. Интеграцијата на овие земји отвора перспективи и можности за надминување на политички конфронтации во регионот и создавање стабилно, безбедносно опкружување, кое ќе обезбеди економски раст и развој. Ова го истакна денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во Тирана, каде учествуваше на Меѓународната конференција посветена на борбата против тероризмот и насилниот екстремизам. Говорејќи за значењето на билатералната, но и регионалната соработка, министерот Спасовски нагласи дека Република Македонија е активна и постојана членка на меѓународни асоцијации и организации како безбедносно разузнавачки клубови СЕЕИК (Конференција на разузнавачки служби на ЈИЕ) и МЕК (Средноевропска конференција) и активно партиципира во размената на податоци од безбедносен интерес за прашања кои ја засегаат европската безбедност. - Во континуитет соработуваме и со меѓународни организации и институции ЦТИ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска во Тирана, Албанија, учествуваше на Меѓународната конференција посветена на борбата против тероризмот и насилниот екстремизам. „Земјите од Западен Балкан се одлучија својата иднина да ја градат во рамките на Европската Унија и НАТО алијансата. Интеграцијата на овие земји отвора перспективи и можности за надминување на политички конфронтации во регионот и создавање стабилно, безбедносно опкружување кое ќе обезбеди економски раст и развој“, истакна министерот Спасовски во своето обраќање. Говорејќи за значењето на билатералната, но и регионалната соработка, министерот Спасовски нагласи дека Република Македонија е активна и постојана членка на меѓународни асоцијации и организации како безбедносно разузнавачки клубови СЕЕИК (Конференција на разузнавачки служби на ЈИЕ) и МЕК (Средноевропска конференција) и активно партиципира во размената на податоци од безбедносен интерес за прашања кои ја засегаат европската безбедност. „Во континуитет соработуваме и со ...
| | веќе видена | слични

Утрово во Тирана, учествував на Меѓународната конференција посветена на борбата против тероризмот и насилниот екстремизам, а во рамки на т.н. Акаба Процес, иницијатива започната од страна на јорданскиот крал Абдула Втори, со цел спротивставување кон разните терористисчки групации кои што се јавија во регионот на Блискиот Исток а се активни практично во многу региони во светот. Овој пат фокусот на интересирање беше балканскиот регион, особено низ призмата на т.н балканска мигранска рута и феноменот на т.н. странски борци во редовите на крајно екстремните и милитантни терористички групации како Исис. Повеќе на: http://www.mvr.gov.mk/vest/6675
| | веќе видена | слични

„Секој кој работел и работи противзаконски ќе мора да се помири, дека мора да се качи на вагата на правдата„ – изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по владината реконструкција, на точно една година од преземање на власта. Министерот вели дека се случуваат промени со кои се ослободува заробената држава.
| | веќе видена | слични
4 копии

2 јуни 2018 Драги граѓани, Веќе цела година од изборот на новата власт, заедно правиме коренити промени во нашата држава. Тоа се промени со кои Македонија се опоравува од 11 години режим, промени со кои се ослободува заробената држава, промени со кои се враќа правдата и довербата кон институциите. Промени со кои конечно, луѓето – граѓаните стануваат најважни во Македонија. Дојде крајот за криминалното богатење на поединци. Денес, со овие промени, ја поправаме децениската штета и траума која се вршеше врз граѓаните, врз нацијата и врз нашата Република Македонија. Денес работниците имаат повисока, загарантирана минимална плата. Покачена е и просечната плата. За само три месеци во земјава, од јануари до март оваа година, влегоа 235 милиони евра странски директни инвестиции – тоа е рекордно најмногу споредено со првите тромесечја во последниве 12 години. Денес посветено ги решаваме споровите, за Македонија да добие датум за почеток на преговори со Европската унија и покана за членство во НАТО. Македонија е едно ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски преку видео обраќање зборуваше за направеното во една година од изборотот на владата. Тој вели дека прават коренити промени со кои Македонија се опоравува од 11 години режим, се ослободува заробената држава и се враќа правдата и довербата кон институциите. -Промени со кои конечно, луѓето – граѓаните стануваат најважни во Македонија. Дојде крајот за криминалното богатење на поединци. Денес, со овие промени, ја поправаме децениската штета и траума која се вршеше врз граѓаните, врз нацијата и врз нашата Република Македонија. Денес работниците имаат повисока, загарантирана минимална плата. Покачена е и просечната плата, вели Спасовски. Според вицепремиерот, за три месеци во Македонија влегле 235 милиони евра странски директни инвестиции. Извор: nezavisen.mk
| | веќе видена | слични
3 копии

По повод една година од работата на Владата на Заев, со обраќање пред јавноста се јави и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Неговото обраќање ви го пренесуваме целосно: „Веќе цела година од изборот на новата власт, заедно правиме коренити промени во нашата држава. Тоа се промени со кои Македонија се опоравува од 11 години режим, промени со кои се ослободува заробената држава, промени со кои се враќа правдата и довербата кон институциите. Промени со кои конечно, луѓето – граѓаните стануваат најважни во Македонија. Дојде крајот за криминалното богатење на поединци. Денес, со овие промени, ја поправаме децениската штета и траума која се вршеше врз граѓаните, врз нацијата и врз нашата Република Македонија. Денес работниците имаат повисока, загарантирана минимална плата. Покачена е и просечната плата. За само три месеци во земјава, од јануари до март оваа година, влегоа 235 милиони евра странски директни инвестиции – тоа е рекордно најмногу споредено со првите тромесечја во последниве 12 години. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ифтарот ги поврзува луѓето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: