Иванов не може да го спречи договорот со Грција

Иванов има право еднаш да не го потпише указот за законот. Но, ако не го потпише и по второ изгласување, тој треба да се објави само со потпис на претседателот на Собранието, а Иванов да одговара, велат правни експерти Тече уставниот рок од седум дена во кои претседателот Ѓорге Иванов треба да го потпише указот за прогласување на законот за ратификување на договорот со Грција, кој вчера доби поддршка од 69 пратеници, за да може да биде објавен во „Службен весник“ и официјално да стапи на сила. Со потпис на претседателот на Собранието, Талат Џафери, законот вчера беше испратен на потпис кај претседателот на државата. Доколку Иванов реши да не стави потпис, како што најави во повеќе наврати, односно да го искористи правото на суспензивно вето, за тоа треба да го извести Собранието. Тогаш законот се враќа на повторно разгледување во парламентот, и доколку повторно биде усвоен со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, Иванов „е должен“ да го потпише. Ваквата негова обврска произлегува од членот 75 од ...
| | веќе видена | слични

Оливер Дерковски, поранешен пратеник и директор за големи даночници обврзници во УЈП и на „Македонски железници“ ќе биде предложен од ВМРО – ДПМНЕ за претседател на ДИК, дознаваме неофицијално од партиски извори. Според договорот на политичките партии претседателот и двајца членови на ДИК треба да бидат од опозицијата. Владејачките партии ќе предложат потпретседaтел и тројца членови на Државната изборна комисија која ќе има привремен состав со мандат од шест месеци, до наесен кога се планирани суштински измени во Изборниот законик. Со планираните законски измени, ДИК би функционирала како административно тело, во кое партиите ќе делегираат свои набљудувачи, кои нема да имаат право на глас шест месеци пред редовни избори. Претходно, беше објавено дека поранешната пратеничка Светлана Карапетрова ќе биде другиот член на ДИК предложена од страна опозициската ВМРО – ДПМНЕ, но сепак можно е и тука да се случи измена. Третиот член од опозицијата ќе биде заеднички, а треба да го договорат Алијансата за Албанците и ...
| | веќе видена | слични

Заклучоците од Луксембург изгледаат како комплициран компромис помеѓу двата табора: мнозинскиот кој се залага за реално вреднување на напорите на Македонија, и оној малцинскиот, на кој му се поважни домашните рејтинзи Драмата со датумот за преговори за Македонија вчера изгледаше како оние документарни трилер филмови за тешки преговори зад затворени врати, додека новинарите на штрек чекаат надвор. Туку, одвреме навреме ќе излезе некој, како Рот вчера, ќе довикне нешто, ќе замине лут, а ние, како кутриња на странична клупа, ја чекаме пресудата на поротата која треба да ги награди или игнорира напорите на нашата меѓународна политика, како и жртвата која ја направивме во последниот период. Внатре, секој со сопствена агенда, се редат повисоки интереси, после кои нашава судбина е еднаква на „кусурот” од нивните стратешки приоритети. И така, чекаме како ќе се ствртат коцките во гамбитот кој го почнавме пред нешто повеќе од една година. Заклучоците ги видовме. Тие изгледаат како комплициран компромис помеѓу двата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првпат од 2015 година ЕУ усвои заклучоци за проширување. Причини за задоволство имаат Македонија и Албанија. Дали е доволно валоризиран нашиот исчекор во решавање на спорот со името - прашуваат аналитичари. Решавањето на билатералните спорови на Македонија ѝ донесе датум, незавршените реформи ѝ донесоа услови. Вака накусо се чита вчерашната одлука на Советот за општи работи на ЕУ, кој донесе заклучок да се одреди датум за почеток на преговори со Македонија (и Албанија) во јуни 2019 година. Консензусот за одредување на временската рамка и на условите за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија, бил постигнат по десет часа тешка дебата. Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, не го криеше задоволството од ваквата одлука „по долгата дебата“. „Патот кон отворањето на пристапните преговори во јуни 2019 е јасен. Клучен сигнал за регионот дека прогресот е награден, и круцијален за кредибилитетот на ЕУ“, беше првата оценка на Хан. Одлуката е донесена истиот ден кога македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Наредната недела собраниските тела треба да ги почнат седниците за избор на новите членови на Државната изборна комисија која треба да го организира референдумот за промена на името најавен за септември или октомври. Најпрво треба да се одржи седница на Комисијата за избори и именувања, чиј претседател е Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, а потоа и собраниска седница.Кандидати од ВМРО-ДПМНЕ за членови на ДИК се Оливер Дерковски и Светлана Карапетрова, за кои во опозициската партија имало незадоволство и се барале нови кандидати. СДСМ веќе ги утврди кандидатите - поранешниот претседател на ДИК Борис Кондарко, поранешниот член на Комисијата за лустрација Јанакие Витановски и Радица Ристеска, судијка од Охрид.ДУИ се уште нема одлучено кој ќе биде нивен кандидат. Алијансата на Албанците и Беса на Касами ќе предложат заеднички кандидат меѓу тројцата пријавени - Агрон Меџити, Адмир Шабани и Берат Даути. На огласот за избор на членови на ДИК се пријавија 41 кандидат.Според политичкиот договор, претседателот и двајца ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Александар Новаковски, бара да се промени правната рамка за спроведување на референдум, односно да може истиот да успее без при тоа одлуката да биде загрозена од неизлезност. „За да се промени цензусот треба промена на Законот за референдум и граѓанска иницијатива“, вели поранешниот претседател на ДИК, Александар Новаковски за Дојче Веле. Но, тој посочува дека и самиот Закон за референдум е прилично застарен и неусогласен со други закони, поради што неопходни се итни измени. „Законот за референдум и граѓанска иницијатива е застарен и содржи само основни одредби. Тој не е усогласен со Копенхашкиот документ и Советот на Европа. Законот е нејасен. Треба да содржи детални одредби околу спроведување на референдум или јасно да упатува на примена на членови од други закони. Во него треба да се вклучат одредби за јавната пропаганда, бидејќи одредбите од Изборниот законик не може да се применат во оваа област. Треба детално да се одреди улогата на Собранието. Да ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Луксембург дискутираат за отворањето преговори со Македонија и Албанија. Германија апелира до Франција и Холандија да не попречуваат консензус. Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат договор околу преговорите на Македонија и Албанија со Унијата. Пред средбата на шефовите на дипломатиите, Рот изјави дека двете земји направиле „забележителен напредок во сферата на владеење на правото и незaвисноста на судството“ и дека поради тоа Германија дава поддршка за почеток на преговори. Повеќе: Германската влада препорача отворање ЕУ- преговори со Македонија „Можам само да апелирам уште еднаш до нашите пријатели во Холандија и Франција да не му стојат на патот на неопходниот консензус“, изјави Рот пред денешната средба во Луксембург. Рот, изразувајќи оптимизам дека е можен договор, нагласи и дека Германија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Законот за референдум е застарен, нејасен и содржи само основни одредби. Владата итно треба да предложи негови измени во скратена постапка, вели поранешниот претседател на ДИК, Александар Новаковски. Високиот цензус е најголема пречка за реално да се пробројат граѓаните кои се „за“ и „против“ договорот со Грција, сметаат аналитичари, и предлагаат партиите да се договорот за намалување на цензусот, како што тоа се направи за претседателските избори. Ваквиот став го презентираше комуникологот Петар Арсовски, а со сличен предлог се огласи и професорот и поранешен амбасадор Ѓорги Спасов. „Оние 200 до 250 илјади граѓани, кои од разни причини не би излегле на референдум, со тој чин, преку бојкот, можат да ја негираат апсолутната политичка волја на мнозинството граѓани во Македонија и да тврдат дека Владата мора да го прогласи за неважечки потпишаниот договор со Грција. И тоа нема врска со каква била демократија. Тоа е само доказ дека кое било политичко малцинство со таков референдум може да ја негира волјата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вложуваме голема енергија во убедување на нашите француски пријатели за почеток на пристапните преговори, вели пратеникот во Бундестагот, Јохан Вадефул од ЦДУ во интервју за ДВ. Јохан Давид Вадефул, пратеник во германскиот Бундестаг од партијата на канцеларката Ангела Меркел, Христијанско демократската унија, во интервју за Дојче веле пред претстојниот самит на ЕУ и Советот на ЕУ за општи работи, кој заседава денеска и утре, уште еднаш ја истакнува германската поддршка за одредување датум за почеток на преговори за Македонија. „Нѐ радува што во спорот околу името конечно е постигнат договор, за кој многу се надевам дека ќе биде одобрен на народниот референдум во Македонија. Од 2009. година ние сме на мислење дека треба да започнат пристапните преговори со Македонија, иако од државноправен аспект таму има уште многу да се направи околу сузбивањето на корупцијата. Но оваа земја заслужува веќе работата да се придвижи, а ние имаме желба притоа да вложиме секаков можен придонес. Благодарни сме многу што грчката ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе добие официјална покана за НАТО дури по целосна ратификација на договорот за спорот за името со Грција, што значи и успешен референдум, истакна генералниот секретар на НАТО. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави денеска оти очекува лидерите на членките на Алијансата на самитот наредниот месец да одлучат за официјален почеток на преговорите за членство на Македонија во овој воен сојуз. „Очекувам и се надевам оти лидерите на НАТО самитот ќе одлучат за започнат пристапни преговори", изјави Столтенберг по пристигнувањето на заедничкиот состанок на министрите за надворешни работи и за одбрана на земјите членки на ЕУ во Луксембург. Лидерите на членките на НАТО ќе се сретнат на самит во Брисел на 11 и на 12 јули. Повеќе: Македонски круг со креда Последна шанса за Македонија НАТО и ЕУ го поздравија договорот на Скопје и Атина Договор за решавање на спорот за името Потпишување Договорот за решавање на спорот за името во Псарадес, на грчката страна од Преспанското Езеро, го потпишаа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов не може да го спречи договорот со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: