Андонов во работна посета на СВР Куманово


5 копии

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Оливер Андонов, денеска оствари работна посета на СВР Куманово во рамки на планираните посети во сите сектори за внатрешни работи низ Македонија. Целта на посетата, информира Андонов, е запознавање со безбедносната состојба на самиот терен, запознавање со приликите во секторот за внатрешни работи Куманово и поддршка на вработените за извршување на работните задачи и професионални обврски согласно Законот и заштитата на Уставот на РМ. „Досега безбедносната сосотјба е стабилна, она што СВР Куманово нормално како активности го превзема е во рамки на нормалните активности на полицијата. Не очекуваме некои поголеми проблеми да се појават, така што се надевам дека и понатаму ќе остане ваква состојбата. Очекувам да ме информира дополнителниот заменик началник за состојбата, бидејќи како што е вообичаената пракса очигледно на министерот Спасовски да наредува на началниците на СВР Куманово кои тој ги поставил односно на СВР низ Македонија да не ме пречекуваат и да ...
| | веќе видена | слични

Началникот на СВР Куманово денеска не го пречека дополнителниот заменик министер Оливер Андонов при неговата посета на полицијата. Во отсуство на началникот, информациите за безбедносната состојба во кумановско и сите останати активности на секторот за внатрешни работи Андонов ги доби од заменик началникот на полицијата Моме Јакимовски. - Убеден сум дека наводните денешни неодложни обврски на началникот на СВР Куманово поставен од привремениот министер Спасовски не беа толку неодложни да не биде тука за да се видиме и поразговараме за безбедносната состојба од интерес на граѓаните на РМ. Ова само покажува кои се тенденциите и со што се за жал ќе се сретнуваме во идниот период до формирањето на политичката владата во РМ, изјави Оливер Андонов, дополнителен заменик министер за внатрешни работи И Андонов, како и Спасовски вчера потенцираше дека безбедносната состојба во државата е стабилна, а доколку земјата биде зафатена од најавуваниот втор мигрантски бран од северноафриканските земји, државата како и ...
| | веќе видена | слични

Дополнителен заменик министер за внатрешни работи Оливер Андонов денеска беше во работна посета на секторот за внатрешни работи Куманово. Целта на посетата, како што информираше Андонов, е да се запознае со безбедносната состојба во Куманово, но и планираните активности на полицијата. Андонов го обвини Спасовски дека им забранува на началниците на секторите за внатрешни работи кои ги псотавил да го пречекуваат при посетите при што не може да размени информации за функционирањето на одделениејата на МВР.
| | веќе видена | слични

Целта на посетата, информира Андонов, е запознавање со безбедносната состојба на самиот терен, запознавање со приликите во секторот за внатрешни работи Куманово и поддршка на вработените за извршување на работните задачи и професионални обврски согласно Законот и заштитата на Уставот на РМ. – Досега безбедносната сосотјба е стабилна, она што СВР Куманово нормално како активности го превзема е во рамки на нормалните активности на полицијата. Не очекуваме некои поголеми проблеми да се појават, така што се надевам дека и понатаму ќе остане ваква состојбата. Очекувам да ме информира дополнителниот заменик началник за состојбата, бидејќи како што е вообичаената пракса очигледно на министерот Спасовски да наредува на началниците на СВР Куманово кои тој ги поставил односно на СВР низ Македонија да не ме пречекуваат и да не бидат присутни кога јас доаѓам.Убеден сум, дека наводните денешни неодложни обврски на началникот на СВР Куманово поставен од привремениот министер Спасовски не беа толку неодложни да не може да ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Андонов во работна посета на СВР Куманово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: