Како да користите Incognito Mode на YouTube?


Понекогаш сте под искушение да гледате некое видео на YouTube, но не сакате тоа да се појавува во History. За таквите моменти, YouTube додаде опција Incognito Mode, која работи многу слично на истоимената опција на интернет прелистувачите.. Оваа опција засега е достапна само за корисниците на Android телефони и од компанијата нема информации дали таа некогаш ќе стане достапна и за iOS. За Android корисниците, целата постапка е многу едноставна. За да го вклучите Incognito Mode, најпрво вклучете ја апликацијата YouTube на вашиот телефон и притиснете на вашиот аватар. Откако ќе го направите тоа, ќе ви се појави мени во кое ќе можете да ја најдете опцијата Turn On Incognito. Ако случајно не ја гледате таа опција, апдејтирајте ја вашата YouTube апликација преку Google Play Store. Во случај таа да не се појави и по апдејтот, дајте ѝ неколку дена. YouTube почна со тестирање на оваа опција уште во мај, но Android корисниците ја добиваат дури оваа недела. Откако ќе завршите со гледање на видеото (или видеата) во ...
| | веќе видена | слични

Со новиот update, Google го олесни пребарувањето на популарни видеа на YouTube... Доколку имате Android уред, или го користите YouTube преку компјутер, ќе забележите дека отсега над насловите на видеата се наоѓаат хаштагови. Нивната цел е да го олеснат пребарувачкиот алгоритам на YouTube, и да ви помогнат поедноставно да наоѓате видеа слични на оние кои ги гледате. Доколку сакате да додадете хаштаг на вашето видео за да биде полесно за наоѓање, се што треба е да го вметнете или во неговиот наслов или во описот. Од друга страна, ако сами не вметнете никаков хаштаг, YouTube своеволно и автоматски ќе ги одреди првите три хаштагови од описот. Во случај да сте едноставен YouTube корисник, кој сака да дознае повеќе информации за одредена тема, се што требате е да кликнете на некој хаштаг и ќе се отвори страна со слични видеа.
| | веќе видена | слични

Како да го намалите трошењето на батеријата на секогаш „гладниот“ iPhone? Ви донесуваме неколку едноставни совети кои можете да ги примените било кога и било каде. Шефот за развој на софтверот во Apple, Крег Федериги, го поби врежаното мислење дека можете да го намалите трошењето на батеријата на iPhone, ако ги исклучите отворените апликации кои не ги користите. Всушност, присилното затворање и повторното отворање на апликациите, го скратува животниот век на батеријата. Присилно исклучување, треба да примениме само кога апликацијата не одговара или создава проблеми. Како тогаш можете да го намалите трошењето на батеријата? Ќе помогне ако го вклучите Airplane Mode режимот во област со слаб сигнал, за телефонот залудно да не се обидува да пронајде мрежа. Истото важи и за WiFi, ако во близина нема достапни мрежи, како и за Bluetooth, ако не го користите. Исто така, вашиот iPhone може автоматски да се префрли на режим, преку кој ќе се намали потрошувачката на енергија, кога батеријата ќе падне на 20 отсто ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како да го намалите трошењето на батеријата на секогаш „гладниот“ iPhone? Постојат неколку применливи начини, кои можете да ги пробате во секое време.. Шефот за развој на софтверот на компанијата Apple, Крег Федерги, го поби врежаното мислење дека можете да го намалите трошењето на батеријата на iPhone, ако ги исклучите отворените апликации кои не ги користите. Всушност, присилното затворање и повторното отворање на апликациите, го скратува животниот век на батеријата. Присилно исклучување, треба да примениме само кога апликацијата не одговара или создава проблеми. Во тој случај, како можете да го намалите трошењето на батеријата? Ќе помогне ако го вклучите Airplane Mode режимот во област со слаб сигнал, за телефонот залудно да не се обидува да пронајде мрежа. Истото важи и за WiFi, ако во близина нема достапни мрежи, како и за Bluetooth, ако не го користите. Исто така, вашиот iPhone може автоматски да се префрли на режим, преку кој ќе се намали потрошувачката на енергија, кога батеријата ќе падне на 20 ...
| | веќе видена | слични

Лаптопите не се толку корисни ако батеријата повеќе не се полни кога ќе ја приклучите на струја. Ова се неколку трикови што можете да ги испробате пред да побарате стручна помош. 1. Проверете дали полначот е соодветно наместен Најпрво, проверете дали полначот е приклучен на струја, а потоа проверете дали џекчето од полначот е наместено на соодветно место бидејќи лаптопите имаат повеќе влезови за USB. 2. Во каква состојба е полначот? Детално прегледајте во каква состојба се полначот и кабелот. Поминете со раката преку кабелот и проверете дали има потенцијален прекин. Исто така, проверете во каква состојба е делот што се спојува со адаптерот. Кога ќе го ставите џекчето во влезот, мрднете го лево-десно и видете дали ќе реагира. Ако постои проблем во конекцијата со влезот, тогаш ова се решава на сервисер. 3. Отстранете ја батеријата Отстранете ја батеријата од лаптопот, почекајте и повторно ставете ја. Ако полни после тоа, тогаш имате хардверски или софтверски проблем со батеријата. Ако е софтверски, тогаш ...
| | веќе видена | слични

Дури и во случај да користите iPhone со години, скоро е невозможно да ги знаете сите скриени можности и трикови кои вашиот телефон ги чува во себе. Нив ги има во голем број, посебно по излегување на iOS 11 на пазарот.. Некои од овие трикови ќе ви бидат многу корисни, додека останатите ќе го направат користењето на вашиот телефон многу поинтересно. Во секој случај, добро е да ги знаете. Забавни Live Photo ефекти Со пристигнувањето на iOS 11, преку Live Photos опцијата на вашиот iPhone можете да имате многу позабавни фотографии, но и да ги изменувате по ваш вкус со помош на претходно подготвените ефекти. За да додадете ефекти на фотографијата, само повлечете нагоре и ќе ви се отвори мени со три опции: Loop, Bounce и Long Exposure. Потоа, одберете ја онаа која мислите дека најдобро ќе ѝ прилега на фотографијата. Снимање на екранот iOS 11 има и нова опција за снимање на екранот, многу повеќе корисна отколку што изгледа на прв поглед. Отидете во Settings, потоа во Control Centre и додадете ја опцијата Screen ...
| | веќе видена | слични

Ако спаѓате во онаа група луѓе кои го поминуваат поголемиот дел од денот на лаптоп во работа или забава, знаете дека најголем проблем ви е траењето на батеријата. Производителите на техника велат дека батеријата на лаптопот трае од 2 о 4 часа. Меѓутоа, колку навистина трае? Кога лаптопот и батеријата се нови, може да трае до 3 часа. Има некои грешки и навики кои му наштетуваат на животниот век на батеријата. Најчеста грешка е што лаптопот ви е постојано приклучен на адаптер и постојано се празни и полни истовремено. Тоа негативно влијае на „здравјето“ на батеријата. Намалете ја јачината на светлото на екранот и исклучете ги звучниците бидејќи сигурно не ги користите постојано. Обидете се да не отворате повеќе различни апликации истовремено. За долготрајност на батеријата исто така се препорачува лаптопот да го чувате во средина со собна температура. Ниските и високите надворешни температури може да ја оштетат батеријата. Текстот Како да го продолжите животниот век на батеријата на лаптопот? е превземен од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 95 | | | веќе видена

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 96 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Австралијанецот Ник Кирјос се огласи за првпат по Вимблдон и веднаш влезе во расправија со навивачите на Новак кои едвај дочекаа под фотографијата на Инстаграм ...
сите 317 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да користите Incognito Mode на YouTube?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: