Балканските медиуми се обединија во осудата на нападите во Париз


Медиумите во регионот се обединија, нарекувајќи го неодамнешниот тероризам во Париз напад врз слободата на изразувањето. Новинарите во регионот се обединија во осудата на неодамнешниот терористички напад на „Шарли Ебдо“. [AФП] Ново чувство на солидарност помеѓу медиумите на Балканот се појави по терористичкиот напад врз „Шарли Ебдо“ во Париз. Новинарите и медиумските здруженија од Југоисточна Европа одржаа митинзи и протести во знак на поддршка на персоналот на францускиот сатиричен весник, кој беше нападнат од страна на исламски милитанти на 7-ми јануари. Уредниците и новинарите рекоа дека обединувањето на новинарите е неопходно за да се одбрани професијата. „За жал, требаше да се случи вакво нешто за новинарите да се обединат. Во Босна и Херцеговина [БиХ] постои голем притисок врз новинарите, па затоа е присутна цензурата и автоцензурата. Но, нападите како оној врз „Шарли Ебдо“ се недозволиви. Нормално е сите новинари, без оглед од каде доаѓаат, и од која вера или нација се, да го осудат тој терористички ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во текот на вчерашниот ден, исто како и изминативе денови, се одржаа големи протести во повеќе муслимански земји против карикатурите на пророкот Мухамед објавени во бројот на „преживеаните“ од „Шарли ебдо“. Една од најголемите манифестации се одржа во Чеченија, во Грозни, каде што се собраа околу 800.000 лица, што претставува најголем собир во муслиманскиот свет. Како одговор на овие протести, францускиот претседател Франсоа Оланд, на одбележувањето на 70-годишнината од основањето на агенцијата „Франс прес“, нагласи: „Франција не ѝ дава лекции на ниту една земја, но Франција не прифаќа никаква нетрпеливост. Ние не навредуваме никого кога ги браниме нашите идеи. Напротив, ние ги почитуваме сите оние на кои им се испратени нашите идеи за да ги споделиме“. Францускиот претседател во таа пригода им оддаде почит на убиените и на ранетите новинари во рамките на нивната работа, посебно на фотографот на агенцијата „Франс прес“, Асиф Хасан, кој беше ранет од огнено оружје во Карачи во протестите против новите ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Во престолнината на Нигер изминатиот викенд се запалени 45 цркви за време на насилните протести поттикнати од објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, соопшти денеска полицијата.За време на протестите, во кои животот го загубија најмалку пет, а повредени се 128 луѓе, запалено е и едно христијанско училиште и сиропиталиште, изјави портпаролот на полицијата Адили Торо.Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабијус ги осуди демонстрациите и насилството во Ниамеј, како и протестите во Зиндер, во кои покрај човечките жртви, исто така е запален францускиот културен центар и две цркви
| | веќе видена | слични

За време на немирите во африканската држава Нигер запалени се 45 цркви, убиени се пет луѓе, а над 120 лица се ранети. Демонстрациите започнаа за време на викендот поради објавување на карикатурите на пророкот Мухамед во весникот Шарли ебдо. Како што изјави портпаролот на полицијата Адили Торо, револтираната толпа запалила и едно христијанско училиште и сиропиталиште. Гневот драстично порасна откако на насловната на сатиричниот весни беше пророкот Мухамед со натпис и јас сум Шарли. Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабијус го осуди и насилството во Ниамеј, како и протестите во Зиндер, каде загинаа 5 луѓе. Свет
| | веќе видена | слични

Муслиманскиот свет е преплавен од протести против новото издание на сатиричнниот магазин “Шарл ебдо”, објавуваат странските агенции. Илјадници луѓе се вклучија во демонстрации во Сомалија, а во Пакистан гореа француски знамиња. Повеќе од 10 лица загинаа, а најмалку 7 цркви се опожарени во Нигер. Протестите почнаа пред главната џамија во главниот град Ниамеј и се проширија кон други градови. Протестантите напаѓаат барови, хотели и компании на странци. Во Јемен демонстрациите беа обновени, а француското знаме продолжува да биде демонстративно запалувано од демонстрантите. Во руската република Ингушетија 10 000 луѓе демонстрираа. Во Чеченија се подготвува грандиозен протест од 1 милион лица на 19 јануари. The post Муслимани од целиот свет ги палат француските знамиња appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе излегоа денеска на улиците ширум Пакистан протестирајќи против карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли Ебдо“. Припадници на верски и секуларни политички партии излегле на улиците во градовите Лахор, Карачи, Исламбад, Квета, Пешавар, Мултан и многу други. Демонстрантите палеле француски знамиња, како и кукли во облик на францускиот претседател Франсоа Оланд и карикатуристите на магазинот „Шарли Ебдо“. Повеќе од 2000 луѓе марширале во Карачи, каде партијата на Џамат е Ислами ораганизиран собир пред мавзолејот на Мохамед Али Џинах, татко на нацијата. Исто така во Карачи, десетина членови на партијата ја Техрик е Инсаф се собрале пред резиденцијата на францускиот генерален конзул, барајќи од Париз да го забрани весникот „поради ширење на омраза во светот“. На улиците на Лахоре излегле околу 6000 лица, а во Квета демонстрантите палеле франциско знаме со фотографии и кукли во облик на францускиот претседател, извикувајќи: „Ние не сме Шарли, ние сме Куачи“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во двата дена, во кои во Нигер се одржуваат акции на протест против карикатурите на пророкот Мухамед, загинаа 10 лица, а десетици се повредени. Во двата дена, во кои во Нигер се одржуваат акции на протест против карикатурите на пророкот Мухамед, загинаа 10 лица, а десетици се повредени. Податоците беа објавени од страна на претседателот на земјата Мохамед Јусуф. Според неговата изјава, пет лица загинаа во саботата за време на немирите во главниот град Ниамеј. Други петмина загинаа за време на немирите во Зиндер – втор по големина град во земјата. Акцијата на протест против карикатурите на пророкот во француското издание “Шарли Ебдо” беа придружени со палење на најмалку седум цркви, филијали на француски компании, како и на хотели и барови, сопственост на странци. “Оние кои ги пустошат светите места, вандализирани ги гонат и да ги убијат своите сонародници-христијани или иселениците во нашата земја, не разбираат ништо од исламот “, рече Јусуф. Претседателот ги повика сограѓаните да останат смирени. Ова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата употреби денеска солзавец за да ги растера недозволените протести на опозицијата во главниот град на Нигер, Ниамеј против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. На плоштадот Тумо во центарот на градот се собраа околу 300 лица и тие сакаа да одржат протестен марш до Парламентот, но полицијата ги растера. Демонстрантите се разбегаа по околните улици и се обидуваат повторно да се соберат за да стигнат до Парламентот. Меѓу демонстрантите има поранешен министер, чие име не се соопштува. Тој, заедно со уште шестмина демонстранти се приведени од полицијата. Најмалку пет лица загинаа вчера во протестите во Ниамеј. Претседателот на Нигерија Махамаду Исуфи изјави дека загинале намјалку пет лица и оти сите се цивили. Исуфи додаде дека бројот на жртвите во завчерашните протести во Зиндер, вториот град по големина во Нигер, се зголемол на пет. Демонстрантите вчера запалија најмалку осум цркви во Ниамеј. На удар на демонстрантите се најдоа и кафулиња, ...
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе се вклучија во протестите против насловната на најновиот број на француското сатирично издание “Шарл Ебдо”, а студенти во Сомалија излегоа со натпис “Je Suis Muslim – и јас го сакам мојот Пророк”. Студентите поминаа низ главниот град Могадишу во саботата наутро, три дена по излегувањето на комеморативниот број на изданието. На насловната на бројот е прикажан пророкот Мухамед, кој проронва една солза, а над него е испишан натписот “Се е простено”. Ова прикажување на пророкот Мухамед, што е забрането во исламот, сепак разгневи многу муслимани низ целиот свет, а протести се одржаа од Сомалија до Нигер, Пакистан и Јордан. Во Сомалија студентите го модифицираа слоганот “Јас сум Шарл” на “Јас сум муслиман и го сакам мојот пророк “. Во меѓувреме, во Пакистан за време на протест против изданието адвокати изгореаслики на францускиот претседател Франсоа Оланд. Според демонстрантите, карикатурата на Мухамед е напад на нивната религија. Додека адвокатите протестираа во костуми во саботата наутро, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку седум христијански цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј од страна на учесниците во протестите против објавување на карикатурата на муслиманскиот пророк Мухамед во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, откако протестите прераснаа во насилство, кое зафати неколку квартови во градот. Повеќето од запалените цркви се евангелистички, а некои од нив биле сместени во мали куќи, на кои дури немало соодветен верски симбол. Според француските медиуми демонстрантите се упатиле кон друг дел од градот, каде има голем број цркви. Стотици полицајци од силите за борба против немири го обезбедуваат влезот на катедралата на Ниамеј, откако регионот исто така беше зафатен од насилство. Демонстрантите фрлаат со камења кон полицијата. Насилството е предизвикано претежно од млади луѓе, вооружени со палки и прачки. Во сличен протест вчера загинаа четири лица во вториот по големина град во Нигер, Зиндер. Четириесет и пет лица беа ранети, а беше предизвикана и материјална штета на цркви и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Сама се си кажала...Јелена Крлеуша се најде во центар на порно скандал кога босанскиот фудбалер Огњен Врење пласирал експлицитни матреијали во јавност, за ...
сите 166 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските медиуми се обединија во осудата на нападите во Париз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: