Октоберфест – Се за најголемиот фестивал на пивото

Октоберфест е светски најголемиот фестивал на пивото, кој се одржува секоја година во Минхен, Баварија, Германија. Овој 16 дневен фестивал привлекува преку 6 милиони лица секоја година кои консумираат повеќе од 5 милиони литри пиво, 400.000 свински колбаси, 480.000 печени кокошки за време на оваа две неделна екстравагнаца. Иакоовој настан само ги зајакнува стереотипните слики на љубители на пиво, на месо, германци облечени во традиционална облека, овој настан го посетуваат лица од целиот свет. Всушност Октоберфест е најпрофитабилната турстичка атракција на Минхен. Историја на Октоберфест Традицијата на Октоберфест е започната на 12ти Октомври 1810 година за за да се прослави бракот помеѓу крунисаниот Принц Лудвиг и Принцезата Тереза. Жителите на Минхен биле поканети да се придружат на свеченоста која се одржувула пет дена на полињата кои се наоѓале пред градските порти. Главниот настан на оригиналниот Октоберфест била трката со коњи. Започнале да се одржуваат годишни прослови кои постепено станале ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Октоберфест – Се за најголемиот фестивал на пивото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: