Законот за амнестија стапува на сила - многу затвореници на слобода, многу со намалени казни


5 копии

Од денеска стапува во сила Законот за амнестија, а од понеделник затворите ќе почнат со дистибуција на досиејата на осудените лица до судовите кои им ги изрекле затворските казни. Од денеска стапува во сила Законот за амнестија, а од понеделник затворите ќе почнат со дистибуција на досиејата на осудените лица до судовите кои им ги изрекле затворските казни.– Брзината на излегување на амнестираните зависи од судовите, велат за МИА од Управата за извршување на санкции.Оттаму потврдија дека се подготвени за доставување на сите решенија што ги ослободуваат осудените лица од издржување на казна затвор.– Организирани сме до сите судови на рака да им се пренесат решенијата за да не се губи време по пошта, велат од Управата и посочуваат дека станува збор за околу 800 амнестирни затвореници.– Како судовите ќе изготват решенија, така тие треба да се достават до затворите, да се потпишат и да се вратат назад. Значи, брзината на излегување зависи од судот. До понеделник се ќе биде доставено до судовите во ...
| | веќе видена | слични
11 копии

До вчера во Кривичниот суд во Скопје пристигнале 1.985 барања поврзани со Законот за амнестија, соопштија од судот. Оттаму појаснуваат дека дел од барањата може да се однесуваат на исто лице кое е осудено во повеќе предмети. Кривичните совети од одделот за кривично полнолетни и одделението за организиран криминал и корупција, кои што постапуваат по барањата, работат постојано и сите донесени решенија веднаш се доставуваат до затворските установи, од каде се и пристигнати. Кривичните совети на судот треба да утврдат дали осудените лица кои поднеле барања ги исполнуваат условите од Законот за амнестија за да добијат помилување. Поради големиот број на пристигнати барања од судот велат дека кривичните совети ќе работат и за време на викендот за да се запази рокот од 5 дена за одговор, а кој почнува со денот на приемот на барањата. -Откако ќе биде постапено по сите пристигнати барања, ќе може да излеземе со конкретна бројка на донесени решенија, велат од судот. Според проценките на Владата и на Министерството за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Последните податоци од најголемиот затвор во земјата, Идризово, покажуваат дека минатата ноќ од страна на Кривичниот суд донесени се девет одлуки за затворениците кои се опфатени со овој закон, при што ослободени се осум затвореници, меѓу кои и еден странски државјанин, додека за едно осуденото лице казната е намалена за 30%, пишува порталот Алмакос. Во меѓувреме, извори од затворот за Алмакос велат дека „затворениците во Идризово, повеќето од тие за кои што е донесено одлука за ослободување, се држат како заложници од страна на разни судови, со што не се пуштаат така како што предвидува законот и правилниците на затворите“ . -Во меѓувреме, ова предизвика голема нервоза кај затворениците, кои се закануваат дека ако се продолжи да се игра со нив "ќе ве пуштиме, после не ве пуштаме", тогаш може и да го запалиме затвор, се закануваат затворениците кои со законот за амнестија треба да бидат ослободени, пишува порталот. Од раководството на затворот велат дека одлуките во секој момент може да се променат имајќи ...
| | веќе видена | слични

Ги земаа куферите и излегоа од затвор. Од најголемиот затвор во Македонија, Идризово, од вкупно 1754 затвореници, со Законот за амнестија се опфатени 1438 лица – некои ќе излезат на слобода, а на некои пак ќе им биде намалена казната. Вчера вечер од овој затвор беа ослободени дел од нив, а други ќе излезат утре. Нивната среќа беше видлива, веднаш по напуштање на затворот. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вели дека обврска на полицијата е да се грижи за безбедноста на граѓаните и јавниот ред, додека државата треба да обезбеди разни методи за ослободените затвореници да не го повторат делото поради кое биле осудени. Овој граѓанин вели дека за неговиот пријател да излезе на слобода, покрај Законот за амнестија, морал да даде и поткуп. Денеска од затворот во Куманово не излезе ниту еден затвореник. Според директорката на овој Казнено-поправен дом, се очекува в петок да пристигнат судските решенија за ослободување на затворениците кои се опфатени со амнестијата. Според Министерството за правда, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Со Законот за амнестија кој стапи во сила на 26 јануари, во прилепскиот затвор очекуваат до крајот на оваа седмица да стигнат судските решенија за ослободување на 30 осудени лица. Според директорот на оваа казнено-поправна установа Слободан Ристески, решенија стигнаа за четири лица, а на 85 ќе им биде намалена казната за 30 отсто. - Со Законот за амнестија се опфатени сите 115 осудени лица. Веќе четири лица се ослободени со судско решение. Тие имаа казна затвор до 6 месеци. Секој момент ги очекуваме другите решенија од судот за ослободување, што значи условите од законот ги исполнуваат 30 осудени лица. На 85 лица ќе им биде намалена казната за 30 насто - изјави Ристески. Во прилепскиот затвор се вработени 39 лица, а има потреба за уште 10-ина нови вработувања. Ристески вели дека со години ништо не било инвестирано во установата. - Недостасуваат: медицински персонал, машки и женски полициски службеници, референт за прием и отпуст, готвач. Се надевам дека наскоро ќе се пополнат потребните работни места за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Кривичните совети при Основниот суд Скопје 1 - Скопје кои постапуваат по барањата доставени до Судот, а поврзани со Законот за амнестија ги донесоа првите решенија кои во текот на денот ќе бидат доставени до надлежните затворски установи од каде се добиени барањата, соопшти Основниот суд Скопје 1. Со оглед на големиот број барања кои сѐ уште пристигнуваат во Судот, кривичните совети продолжуваат со работа и донесенете решенија веднаш ќе бидат доставувани до надлежните установи се со цел да се запази законски утврдениот рок.
| | веќе видена | слични

Според директорот на оваа казнено-поправна установа Слободан Ристески, решенија стигнаа за четири лица, а на 85 ќе им биде намалена казната за 30 насто. - Со Законот за амнестија се опфатени сите 115 осудени лица. Веќе четири лица се ослободени со судско решение. Тие имаа казна затвор до 6 месеци. Секој момент ги очекуваме другите решенија од судот за ослободување, што значи условите од законот ги исполнуваат 30 осудени лица. На 85 лица ќе им биде намалена казната за 30 насто, изјави Ристески. Во прилепскиот затвор се вработени 39 лица, а има потреба за уште 10-ина нови вработувања. Ристески вели дека со години ништо не било инвестирано во установата. - Недостасуваат: медицински персонал, машки и женски полициски службеници, референт за прием и отпуст, готвач. Се надевам дека наскоро ќе се пополнат потребните работни места за поефикасно функционирање на затворот, вели Ристески. Се очекува во иднина да бидат реализирани три капитални инвестиции во оваа казнено-поправна установа: асфалтирање на патот кој води ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца затвореници од затворот Идризово, зажалија што се степале бидејќи поради инцидентот можно е да не се најдат на листата на амнестирани затвореници. Иако причините за инцидентот се уште не се познати, едниот од затворениците завршил во скопската болница Мајка Тереза. „Напаѓачот К.А. на 30 годишна возраст е казнет за насилство и тепање, и отслужува казна од 2 години и 7 месеци. За ова лице се преземени дисциплински мерки и се разгледува можноста тоа лице да не се најде на листата на амнестирани според последните законски измени“, велат од Идризово. Поведението на амнестираните по ослободувањето, предизвика полемики кај повеќето невладини организации во врска со рехабилитацијата и ресоцијализацијата на амнестираните затвореници. Хелсиншкиот комитет се сомнева за безбедноста на граѓаните, и според Уранија Пировска, ваквата мерка за масивна амнестија може да го наруши јавниот ред и мир. Универзитетскиот професор, Љубомир Фрчкоски вели дека законот за амнестија е донесен за ослободување на затвореници ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кривичните совети од скопска единица решаваат по пристигнатите барања за амнестија. Оттаму вчера информираа дека по стапувањето во сила на Законот за амнестија, во петокот, во Кривичниот суд стасале 100-тина барања од затворите. По нив се постапува според новото законско решение. Околу 800 затвореници излегуваат на слобода, а на 3.097, казната им се намалува за 30 насто. Формирани се повеќе кривични совети за да се запази рокот од пет дена во кој треба да се решат барањата. Според постапката, судот треба да ги испрати одлуките до Министерството за правда, а оттаму до Управата за извршување на санкции, по што амнестираните ќе бидат пуштени на слобода.
| | веќе видена | слични

Документите за затворениците од Идризово, опфатени со законот за амнестија се готови и пратени до надлежните судови. Одговорот според законскиот рок, треба да се врати за пет дена. Заменик директорот на затворот, Садуш Арифи, вели дека се работело и преку викендот за да се забрза постапката. „Минатата недела работевме и прекувремено, за да комплетираме, и досиејата што побрзо да бидат испратени до сите судови во Македонија. Значи 500 досиеја се испратени, сега чекаме одговор согласно рокот утврден со закон“, истакна Арифи. Документацијата веќе е стигната, потврдуваат од Основниот Суд, Скопје 1. „До денеска на пладне пред Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција доставени се 16 комплетирани барања, а во одделот Кривично полнолетни пристигнати се повеќе од 100 барања, но бројката во секој момент се менува. Штом стигнат, веднаш се распредуваат до кривичните совети“, додаваат од Основен суд Скопје 1. Освен тоа што голем број луѓе ќе бидат ослободени од затвор, Арифи вели дека се радува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 295 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев од граѓанската трибина на кандидатот за претседател, Стево Пендаровски во Тетово, рече дека кандидатката на ВМРО ...
сите 213 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 151 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законот за амнестија стапува на сила - многу затвореници на слобода, многу со намалени казни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: