БИЛ ДЕЛ ОД ТОЛПАТА: Кривична пријава за лицето што постави експлозивна направа во Собрание

Тој е осомничен дека под работно биро во една од канцелариите поставил импровизирана експлозивна направа која се состои од петарда и боца со компримиран бутан, залепени со селотејп Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Л.
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство отвори истрага за убиство во обид и побара притвор за Љ.С. (60), дедото на Тамара, кој вчера пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров, соопшти Јавното обвинителство. Осомничениот се гони и за кривичното дело – недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. „Осомничениот се гони за сторени две кривични дела и тоа Убиство од член 123 во врска со член 19 и со Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител до судот поднесе и Предлог за определување на мерката притвор, бидејќи ценеше дека се исполнети законските основи за нејзиното изрекување“, соопшти Јавното обвинителство. Осомничениот утрово од 11 часот е на сослушување пред јавен обвинител. Според она што го кажал пред полицијата досега, дедото на Тамара дошол вчераутро сам во Скопје. Имал кај себе повратен билет за Велес. Кажал дека вчераутро тој првин го чекал Тодоров дома. Но, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против лицето кое вчера пукаше во поранешниот Министер за здравство, Никола Тодоров. Осомничениот се гони за сторени две кривични дела и тоа Убиство од член 123 во врска со член 19 и со Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител до судот поднесе и Предлог за определување на мерката притвор, бидејќи ценеше дека се исполнети законските основи за нејзиното изрекување.
| | веќе видена | слични
3 копии

Основното јавно обвинителство поведе постапка против едно лице за полов напад врз дете. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од вонбрачна заедница. Однесувањето на детето создало сомнеж кај мајката која го пријавила случајот, информираат од ОЈО.„Од тој момент обвинителството ги презеде сите потребни дејствија за прибирање на докази и утврдување на факти во предметот. По спровување на предистражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик“, соопшти ОЈО.На осомничениот му е определен притвор во времетраење од триесет дена.​
| | веќе видена | слични
6 копии

39-годишниот И.А. од селото Ново Лагово, прилепско заработи кривична бидејќи минатата година поставил бомба под возилото на поранешната девојка. Полицијата денеска информира дека прилепчанецот поставил импровизирана експлозивна направа на патничко возило „Даеву Нубира“, во сопственост на 53-годишната Ж.Т. инаку мајка на Б.М, со која претходно бил во љубовна врска. Импровизираната направа експлодирала и го оштетила возилото. За среќа немало никој во него.
| | веќе видена | слични

Жител на прилепското село Ново Лагово е осомничен дека подметнал бомба под автомобилот на својата поранешна девојка, информираа во МВР. Станува збор за И.А. (39), против кого е поднесена кривична пријава за предизвикување општа опасност. Според полицијата, инцидентот се случил ноќта меѓу 17 и 18 февруари лани, во Прилеп. Тогаш И.А. поставил импровизирана експлозивна направа на автомобилот „даеву нубира“ сопственост на Ж.Т. (53), мајка на Б.М, со која осомничениот претходно бил во љубовна врска. Импровизираната направа експлодирала и го оштетила возилото.
| | веќе видена | слични
4 копии

ПС Прилеп поднесе кривична пријава против И.А. (39) од с.Ново Лагово, прилепско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,предизвикување општа опасност“. На 17/18.02.2016 година во Прилеп, пријавениот поставил импровизирана експлозивна направа на патничко возило „Даеву Нубира“ сопственост на Ж.Т. (53) –мајка на Б.М, со која претходно бил во љубовна врска. Импровизираната направа експлодирала и го оштетила возилото. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против И.А. (39) од прилепското село Ново Лагово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело предизвикување општа опасност.Како што информираа од полицијата на 17/18 февруари 2016 година во Прилеп, пријавениот поставил импровизирана експлозивна направа на автомобил даеву нубира, сопственост на Ж.Т. (53) –мајка на Б.М, со која претходно бил во љубовна врска.Импровизираната направа експлодирала и го оштетила возилото.
| | веќе видена | слични
4 копии

Осомничениот за поставување на експлозивна направа во просториите на Собранието, за време на насилствата минатиот месец, доби 30 дневен притвор - соопшти Основното јавното обвинителство. „Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител до судија на предходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави барање за определување на мерката притвор за осомничениот. Предлогот на обвинитлството беше прифатен од судот кој со Решение на осомниченото лице му определи притвор во времетраење од триесет дена“ - се вели во соопштението на ОЈО. Пре​ходно СВР Скопје го идентификуваше осомничениот како Ј.Л. (41) од Скопје и во соопштението објасни како и каде била поставена рачно направената бомба.
| | веќе видена | слични
5 копии

По прибирање на податоци и доказен материјал, Основното јавно обвинителство поведе постапка против едно лице поради постоење на основи на сомнение за сторени кривични дела Предизвикување општа опасност од член 288 и Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик. Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител до судија на предходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје достави барање за определување на мерката притвор за осомничениот. Предлогот на обвинитлството беше прифатен од судот кој со Решение на осомниченото лице му определи притвор во времетраење од триесет дена, соопшти обвинителството.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 179 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 173 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БИЛ ДЕЛ ОД ТОЛПАТА: Кривична пријава за лицето што постави експлозивна направа во Собрание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: