Спорт - Атлетичарите одатна митинг во Бугарија

Македонските атлетичари ја прифатија поканата да настапат на европскиот атлетски митинг „Павел Павлов“ во Бугарија. Нашата експедиција ќе ја сочинуваат осум натпреварувачи, селекторот Димитров и тренерот Ѓошевска. Марјан Нојковски ќе настапи во фрлање ѓуле, Огнен Павловски ќе трча на 400 метри и на 800 метри, Бојан Милчевски, исто така, ќе настапи на 800 метри, Ристе Ајдаров на 100 метри и на 200 метри, Кристијан Еферемов на 200 метри, Јованче Јанковски во скок во височина, а Јулијана Велјановска во дисциплината фрлање диск. Најпознато име во македонскиот состав е спринтерката Ивана Рожман, која ќе трча на 100 метри и на 200 метри. Во организација на Атлетската федерација на Македонија, денеска на стадионот „Билјанини извори“ во Охрид ќе се одржи државното поединечно првенство за младинци. Ова натпреварување ќе има и изборен карактер за Балканското првенство за сениори (2-3 јули) и за Балканското првенство за младинци (16-17 јули).
| | веќе видена | слични

Охриѓанката Јулијана Вељаноска ја преводи македонската атлетска експедиција на атлетскиот митинг "Павел Павлов“ во Софија. Покрај Вељановска која ќе се натпреварува во дисциплината фрлање ѓуле учество ќе земат Нојковски Марјан, Павловски Огнен, Милчевски Бојан, Ефремов Христијан, Јанковски Јованче , Ивана Рожман. Со експедицијата патуваат селекторот Влатко Димитров и тренерот Божурка Ѓошевска.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Атлетичарите одатна митинг во Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: