Рокада во МЗТ: Синовец доаѓа, Мајсторовиќ си заминува

Стефан Синовец по четврти пат се врати во редовите на МЗТ Скопје Аеродром во изминатите пет години. Тој со „металците“ потпиша до крајот на сезоната и доаѓа од таборот на Мега Бекамс, каде што во АБА-лигата имаше просек од 9,4 поени, 4,5 скока и 3,1 асистенции. Синовец се очекува да дебитира во дресот на македонскиот првак на дуелот со Кожув во среда во салата „Јане Сандански“. Екипата, пак, ја напушта неговиот сонародник Ѓорѓе Мајсторовиќ и тоа со спогодбен раскин на договорот. Тој дојде на почетокот на ноември и одигра 14 средби во регионалното натпревараување со просек од 4,8 поени и 2,7 скока.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на АВ Охрид на гостувањето во Копер против екипата на Сикст Приморска ќе го завршат дебитанскиот настап во јадранската Втора АБА лига. Тимот на Сикст Приморска сигурно ќе биде дел од завршниот турнир, но не се знае на кое место ќе ја финишира регуларната сезона. - Одиме да го одиграме последниот меч во Втората АБА лига и достојно да се простиме. Научивме многу лекции низ сезоната и мене лично и на сите кошаркари ни беше чест што бевме дел од едно вакво кошаркарско друштво. - изјави Петар Чочороски. Поради повреди во составот на АВ Охрид ќе отсуствуваат капитенот Антонио Донески, Бранко Јанески и Војче Лефковски. „Галебите“ во пресрет на последната рунда имаат негативен скор од 1 победа 20 порази, додека словенците имаат позитивен баланс 14-7. Мечот се игра во вторник во 20 часот.
| | веќе видена | слични

Будуќност Бемакс, тимот за кој настапува нашата репрезентативка Анџелика Митрашиновиќ е новиот шампион во женското издание на АБА лигата за сезоната 2017/2018 година. Во финалниот меч од ова натпреварување, екипата од Подгорица беше подобра од словенечката екипа Цеље. Славеа Митрашиновиќ и колешките со резултат (71:68), доволно да ја освојат титулата во регионалното натпреварување. Со добар удел од македонската кошаркарска репрезентативка. За 27:08 минути од играњето во големото финале. Митрашиновиќ ртеализираше четири поени (4/6 за слободни фрлања), а имаше и три додавања, еден скок, како и по две освоени односно загубени топки.
| | веќе видена | слични

Со победата над АВ Охрид тимот од Ново Место го потврди учеството на завршниот турнир на кој има по две екипи од Србија и исто толку од Словенија. Комплетирано е 21. Коло од АБА 2 лигата, кое пак го донесе и расплетот околу тоа кои четири екипи ќес е борат за титулата во ова ново натпреварување, а победникот ќе ја добие главната награда – учество во следното издание на АБА лигата. Една од екипите, Борац од Чачак, Вршац, Приморска и Крка, ќе го замени нашиот МЗТ Скопје, кој со одлука на Собранието на АБА лигата испадна од друштвото на најдобрите во регионалното натпреварување. Овие четири екипи се изборија за место на завршнито турнир кој ќе се одржи во Чачак на 3. и на 4. април.
| | веќе видена | слични

Охридските кошаркари со пораз од Крка 100-69 ги завршија мечевите на домашен терен во Втората АБА лига. Словенскиот состав ја оправда фаворитската улога и до триумфот дојде после доброто отварање на натпреварот. Тим Осолник (Крка) - За натпреварот со АВ Охрид се подготвувавме добро, иако клубот нема посакувани резултати во лигата. Таквиот пристап на мечот ни донесе разлика по првата четвртина која не одведе до победата. Овие мечеви ќе ни бидат подготвителни за престојниот завршен турнир во Втората АБА лига. Христијан Стојаноски (АВ Охрид) - Добро беше да се „раситнат“ првите минути во АБА лигата на домашен терен. Дадов се од себе, но знам дека морам јас и сите заедно како тим да работиме понапорно за достигнување на посакуваниот резултат. Симон Петров (Крка) - Нема лесна победа и натпревар. Првата четвртина ни ги отвори вратите за победата, а имаше моменти кога домаќините сериозно ја нападнаа нашата предност. Но, ние на време се консолидиравме и не дозволивме пореметување на нашите сметки. Петар ...
| | веќе видена | слични

Неверојатно колку натпреварите на АВ Охрид во АБА 2 конкуренцијата наликуваа(т) ден на друг во нивната деби сезона. Практично едно е сценариото. Во првите десет минути противникот прави гоелма предност која охриѓани се обидуваат да ја стигнат во другите три периоди од играта. Исклучок не беше ниту нивниот последен меч во оваа сезона за нив пред својата публика во „Билјанини извори", на кој како гостин беше некогашниот АБА лгаш, а сега и учесник на завршниот турнир во оваа Втора лига на Јадранот – Крка. Зелените од Ново место покажаа дека со право се надеваат на експресно враќање во посилната конкуренција... АВ Охрид – Крка 69:100 (15-32; 24-22: 14-24; 16-22) Рано наметнаа свој стил на игра, во десет минути изградија (32:15), и потоа го „регулираа водството" според потребите. До истекот на првото полувреме АВ охрид намали само два поени од таа негатива. Но дозволија фаворитот да постигне дури 54. поени, тие само 39, што и не е некоја „новост" за играта на АВ Охрид. Пред се во одбраната, макар што овој состав ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Крка стигнаа до убедлива и рутинска победа во претпоследната рунда од Втората АБА лига победувајќи го АВ Охрид со 100-69 во СРЦ „Билјанини Извори“. „Галебите“ кои настапија без капитенот Антонио Донески, Војче Лефковски и Бранко Јанески немаа сила за борба со тимот на Крка кој ќе игра на завршницата од Втората АБА лига. Гостите дилемите околу победникот ги решија во првата четвртина која ја добија со 32-15. Во вториот квартал охридските кошаркари успеаја да намалат за два поени и на одмор да заминат со негатива од (54-39). Словенските кошаркари во третата четвртина одново притиснаа и за десет поени го зголемија водството. Во последните десет минути гостите ја задржаа предноста и забележаа заслужен триумф. Тимот на Крка со скор 14-7 ќе биде од завршниот турнир, додека АВ Охрид на последната позиција на табелата ќе ја финишира лигата. Најпрецизен во составот АВ Охрид беше Рос Кенет со 29 поени, додека кај гостите најефикасен заврши Далибор Џапа со 19 поени.
| | веќе видена | слични

Охриѓани против Крка во последниот меч од АБА 2 пред својата публика Кошаркарите на АВ Охрид попладнево ќе го одиграат последниот меч во регионалната Втора АБА лига, пред својата публика. Охриѓани го пречекуваат тим Крка кој се бори за највисок пласман, во меч од претпоследното 21.коло. Охриѓани кои се заковани на дното на табелата со дури 19 порази, тешко е да се поверува дека ќе можат токму против силниот словенечки тим да ја остварат првата победа, се разбира не сметајќи ја единствената досега односно службениот триумф над Босна. Дуелот во Билјанини Извори ќе започне од 17 часот
| | веќе видена | слични

Српскиот кошаркар, Стефан Синовец вечерва на дуелот против Кожув ќе го има своето четврто деби во дресот на МЗТ Скопје откако вчера стави потпис на договор со македонскиот шампион до крајот на сезоната.Синовец по четврти пат доаѓа во МЗТ Скопје овој пат со мисија да му помогне да го одбрани трофејот во домашното првенство и да ја спаси сезоната во која го имаше најлошиот настап во АБА лигата.„Среќен сум што се вратив во МЗТ Скопје, клуб кој за мене е буквално втор дом во кој претходно минав три прекрасни години. Пред нас е обврската наречена домашно првенство и ќе сторам сѐ за да го одбраниме шампионскиот трофеј“, вели Синовец за официјалниот сајт на МЗТ Скопје.„Имам три пехари од првенството, а сигурен сум дека на крајот од првенството таа моја колекција ќе се зголеми на четири трофеи. Не знам дали сум магнет, али знам дека ќе направам сѐ што можам да им овозможам нова радост на навивачите на клубот кој го сметам за мој“.„Слушнав дека Фемили е повторно на трибината и едвај чекам да ја слушнам нивната песна. ...
| | веќе видена | слични

Стефан Синовец повторно е во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, а неговото враќање на терен во сино-белиот дрес ќе биде вечерва на дуелот против Кожув, во меч од домашното првенство. Мечот се игра во малата сала во „Јане Сандански“, а шампионот треба да се рехабилитира по тешкиот пораз во дербито од Работнички. Синовец вели дека се вратил во МЗТ за повторно да се радува на шампионски пехар. „Среќен сум што се вратив во МЗТ Скопје, клуб кој за мене е буквално втор дом во кој претходно минав три прекрасни години. Пред нас е обврската наречена домашно првенство и ќе сторам сѐ за да го одбраниме шампионскиот трофеј. Имам три пехари од првенството, а сигурен сум дека на крајот од првенството таа моја колекција ќе се зголеми на четири трофеи. Не знам дали сум магнет, али знам дека ќе направам сѐ што можам да им овозможам нова радост на навивачите на клубот кој го сметам за мој", оптимистички расположен вели Синовец. Српскиот интернационалец се радува на тоа дека навивачите на МЗТ, популарните „Фемили Аеродрм“ се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рокада во МЗТ: Синовец доаѓа, Мајсторовиќ си заминува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: