Свечено испраќање на коњаниците од Горно Лисиче

Скопје – Општина Аеродром ги поканува граѓаните масовно да се приклучат кон свеченото испраќање на триесетината коњаници од Горно Лисиче, кои денес во 18:00 часот ќе го почнат коњичкиот марш од дворот на Општина Аеродром. Од општинскиот двор, преку булеварот „Јане Сандански“ коњаниците, кои се на возраст од 17 до 57 години, ќе се упатат кон црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче од каде што потоа ќе тргнат кон славниот Мечкин камен во Крушево. Пред поаѓањето, здружението „Илинденски марш 1978“ и Општина Аеродром ќе организираат свечено испраќање на храбрите коњаници. Испраќањето ќе биде проследено со зурли и тапани, а ќе се вклучат и стотина игроорци од КУД „Никола Ј. Вапцаров“. Учесниците во Илинденскиот марш традиционално ќе бидат придружувани и од фалангата составена од дваесетина членови. По пристигнувањето на коњаниците, меѓу кои годинава има и жена коњаник, во црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче, во 19:00 часот ќе стартува свечена програма по повод испраќањето на комитите, а владика од ...
| | веќе видена | слични

По повод 108 годишнината од Илинденското востание триесетина млади охриѓани рано утрово по деветти пат тргнаа на марш до Крушево, каде на 2 Август ќе се приклучат на централната прослава на Денот на Републиката. Годинава на Илинденскиот марш на охриѓани им се придружија и членови на дрштвото „Илинден“ од Тирана и Националниот совет на Македонската заедница во Р.Србија, кои синоќа присуствуваа на богослужбата што традиционално се одржува во црквата Света Тројца во населбата „Радојца Новиќиќ“ . Охридските „комити“ до Крушево ќе минат 102 километри пеш преку селата Куратица, Брежани, Илинска Црква, Мало Илино, Железнец, Деленци, Брезово, Зачле, Дивјаци и други места. Тие во Крушево ќе пристигнат на 31 јули попладнето. -Целта е да се продолжи традицијата, да се зачува нашата историја и култура и да се разбуди патриотската свест кај младите, велат од здружението на граѓани „Христо Узунов“, кое е организатор на Илинденскиот марш. Традицијата започна во 2003 година на прославата на 100-годишнината од ...
| | веќе видена | слични

Триесетина коњаници од Горно Лисиче тргнаа кон Крушево. Со тоа е означен стартот на традиционалниот коњички марш кој го организира Здружението на граѓани од Горно Лисиче „Илинденски марш 78“. Пред патот, коњаниците добија благослов во црквата „Свети Петар и Павле“, а во нивна чест се организираше и културно-забавна програма. Коњаниците во познатиот востанички град се очекува да стасаат до 2 август кога ќе се одржи и централната манифестација по повод националниот празник Илинден. (Дс.Т.)
| | веќе видена | слични

Во црквата Св. Петар и Павле" со благослов од високи свештеници на Македонската православна црква триесетина коњаници од Горно Лисиче, од дворот на Општина Аеродром тргнаа кон славното Крушево, каде што треба да се приклучат на прославата на најголемиот македонски национален и верски празник - Илинден. Придружувани од фаланга составена од дваесетина членови, играорци од КУД Никола Јонков Вапцаров", со звуците на зурлите и тапаните тие се упатија низ главните булевари на општината и беа отпоздравувани од голем број граѓани, кои спонтано застануваа да ги испратат коњаниците или да им се придружат во колоната. - Илинденскиот марш од Горно Лисиче стана еден од најважните културни настани во Општина Аеродром, а без сомнение се вброи и меѓу најзначајните манифестации во одбележувањето на најголемиот национален празник во Македонија - Илинден, рече градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, кој на коњаниците им посака многу енергија, издржливост и среќен пат од Горно Лисиче до Крушево. Коневски додаде ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Скопје, 27 јули 2011 (МИА) - Триесетина коњаници од Горно Лисиче, денеска од дворот на општина Аеродром го почнаа традиционалниот Илинденски марш во пресрет на одбележувањето 108 години од Илинденското востание. Учесниците, кои на 2 август треба да пристигнат во Крушево се на возраст од 17 до 57 години, а меѓу нив годинава е и една жена. Придружувани од фаланга составена од дваесетина членови, зурли и тапани и играорци од КУД „Никола Јонков Вапцаров“ се упатија кон црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче, каде се одржа свечена литургија на која високи свештеници од Македонската православна црква им дадоа благослов на патот кон Крушево. Градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски на коњаниците им посака многу енергија, издржливост и среќен пат до Крушево. - Илинденскиот марш од Горно Лисиче стана еден од најважните културни настани во општина Аеродром, а без сомнение, се вброи и меѓу најзначајните манифестации во одбележувањето на најголемиот национален празник во Македонија – Илинден, рече ...
| | веќе видена | слични

Триесетина коњаници од Горно Лисиче денеска попладне поаѓајќи од дворот на општината Аеродром во 18 часот ќе го почнат традиционалниот марш кон Крушево, каде што ќе бидат одбележани 108 години од Илинденското востание. Учесниците се на возраст од 17 до 57 години, а меѓу нив годинава е и една жена. Тие ќе бидат придружувани и од фаланга од дваесетина членови и ќе пристигнат во Крушево на 2 август. Маршутата на коњаниците попладнево е од општината Аеродром преку булеварот Јане Сандански" потоа ќе се упатат кон црквата „Свети Петар и Павле" во Горно Лисиче од каде што ќе тргнат кон Мечкин камен во Крушево. Здружението Илинденски марш 1978" и Општина Аеродром ќе го организираат свечено испраќање на коњаниците проследено со зурли и тапани. Во црквата „Св. Петар и Павле" во Горно Лисиче во 19:00 часот за коњаниците ќе има богослужба за благослов во црквата „Св. Петар и Павле“, која ќе ја предводи владика на МПЦ. МА/ПК
| | веќе видена | слични

Триесетина коњаници од Горно Лисиче денеска напладне ќе го започнат Традиционалниот Илинденски марш. Маршот ќе започне од дворот на Општина Аеродром. Учесниците се на возраст од 17 до 57 години, а меѓу нив годинава е и една жена. Тие ќе бидат придружувани и од фаланга од дваесетина членови и ќе пристигнат во Крушево на 2 август. Маршот се одржува 33-ти пат во организација на здружението „Илинденски марш 1978“ и е под покровителство на Општина Аеродром, а се одржува во пресрет на одбележувањето 108 години од Илинденското востание. По свеченото испраќање во општината, коњаниците ќе поминат по булеварот „Јане Сандански“ и ќе се упатат кон црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче и оттаму ќе тргнат кон славниот Мечкин Камен. Подготвена е свечена програма - ќе бидат испратени со зурли и тапани и со настап на стотина играорци од КУД „Никола Ј. Вапцаров“, а за својот поход треба да добијат и благослов од владика на Македонската православна црква. (Крај)
| | веќе видена | слични

Учесниците се на возраст од 17 до 57 години, а меѓу нив годинава е и една жена. Тие ќе бидат придружувани и од фаланга од дваесетина членови и ќе пристигнат во Крушево на 2 август. Маршот се одржува 33-ти пат во организација на здружението „Илинденски марш 1978“ и е под покровителство на Општина Аеродром. По свеченото испраќање во општината, коњаниците ќе поминат по булеварот „Јане Сандански“ и ќе се упатат кон црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче и оттаму ќе тргнат кон славниот Мечкин Камен. Подготвена е свечена програма - ќе бидат испратени со зурли и тапани и со настап на стотина играорци од КУД „Никола Ј. Вапцаров“, а за својот поход ќе добијат и благослов од владика на Македонската православна црква.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 465 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 62 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свечено испраќање на коњаниците од Горно Лисиче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: