„Отворено со катастарот“ во подрачното одделение во Охрид

3 копии

Во Подрачното одделение за катастар на недвижности во Охрид денеска и утре ќе се реализира акцијата „Отворено со катастарот“, наменета за контакт со сите заинтересирани граѓани кои имаат прашања и проблеми во врска со катастарот, со можност за нивно решавање веднаш на лице место. Согласно акцијата раководството на Агенцијата заедно со стручни тимови во точно утврдени термини ги посетуваат сите 30 подрачни одделенија на Агенцијата и остваруваат контакт со заинтересирани странки во врска со одредени прашања од односната проблематика. Средбите со граѓаните се и можност да се слушнат прадлози, сугестии и идеи за подобрување на работата на подрачните одделенија на катастарот. Ваквите акции се и осмислени како начин да им се предочат на граѓаните и бизнис-заедницата новините во работењето на Агенцијата, како уписот на подземна и надземна инфраструктура во електронскиот катастар и останатите реформи, спроведени во изминатиот период. „Отворено со катастарот“ се реализира во сите градови каде функционираат подрачни ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 16. јануари 2015 (ИНПРЕС) – Директорот на Агенцијата за катастар на недвижности на Република Македонија Славче Трпески денеска оствари средби со охриѓани во рамките на акцијата „Отворено со катастарот“ што од вчера се спроведува во подрачното одделение во Охрид, јави Супер радио. – Нашата цел е да им излеземе во пресрет на граѓаните и сите оние проблеми од оваа област да дојдат и да ги пријават. Вчера дојдоа 59 граѓани, а денеска средба со нас закажаа 60-тина граѓани. Текот на средбите покажува дека половина од нив немаат проблеми од областа на катастарот, туку од друга имотно-правна сфера, како што се приватизација, легализација, судска постапка, но нашите служби се тука за да им помогнат и да ги упатат каде што треба, објаснува Трпевски. Според него, најчестите проблеми на кои се пожалиле граѓаните биле геодетските елаборати, работењето на геодетските фирми, но и авионското снимање. – За проблемите на граѓаните од областа на катастарот, на лице место ги вадиме предметите и доколку се работи за ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 459 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 170 | | | веќе видена

На средбата министерот Поповски го запознал Претседателот Пендаровски со заложбите на владата за целосна транспарентност и отчетност, презентирајќи му ја ...
сите 321 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 211 | | | веќе видена

Професорот, Јове Кекеновски, му порача на пратеникот и поранешен премиер, Емил Димитриев, дека има право да гласа за одземање на мандатот на осудениот екс ...
сите 57 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Отворено со катастарот“ во подрачното одделение во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: