„Отворено со катастарот“ во подрачното одделение во Охрид

3 копии

Во Подрачното одделение за катастар на недвижности во Охрид денеска и утре ќе се реализира акцијата „Отворено со катастарот“, наменета за контакт со сите заинтересирани граѓани кои имаат прашања и проблеми во врска со катастарот, со можност за нивно решавање веднаш на лице место. Согласно акцијата раководството на Агенцијата заедно со стручни тимови во точно утврдени термини ги посетуваат сите 30 подрачни одделенија на Агенцијата и остваруваат контакт со заинтересирани странки во врска со одредени прашања од односната проблематика. Средбите со граѓаните се и можност да се слушнат прадлози, сугестии и идеи за подобрување на работата на подрачните одделенија на катастарот. Ваквите акции се и осмислени како начин да им се предочат на граѓаните и бизнис-заедницата новините во работењето на Агенцијата, како уписот на подземна и надземна инфраструктура во електронскиот катастар и останатите реформи, спроведени во изминатиот период. „Отворено со катастарот“ се реализира во сите градови каде функционираат подрачни ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 16. јануари 2015 (ИНПРЕС) – Директорот на Агенцијата за катастар на недвижности на Република Македонија Славче Трпески денеска оствари средби со охриѓани во рамките на акцијата „Отворено со катастарот“ што од вчера се спроведува во подрачното одделение во Охрид, јави Супер радио. – Нашата цел е да им излеземе во пресрет на граѓаните и сите оние проблеми од оваа област да дојдат и да ги пријават. Вчера дојдоа 59 граѓани, а денеска средба со нас закажаа 60-тина граѓани. Текот на средбите покажува дека половина од нив немаат проблеми од областа на катастарот, туку од друга имотно-правна сфера, како што се приватизација, легализација, судска постапка, но нашите служби се тука за да им помогнат и да ги упатат каде што треба, објаснува Трпевски. Според него, најчестите проблеми на кои се пожалиле граѓаните биле геодетските елаборати, работењето на геодетските фирми, но и авионското снимање. – За проблемите на граѓаните од областа на катастарот, на лице место ги вадиме предметите и доколку се работи за ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Отворено со катастарот“ во подрачното одделение во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: