Рибља чорба на Охридски „Пиво Фест“

Скопје - Рибља чорба во Охрид. „И го должиме тоа на охридската публика и многубројните гости. Овој пат да се слушнеме добро„, порачуваат од култната група Рибља чорба кои на 29-ти јули ќе настапат на втората вечер во рамките на овогодинешното издание на Охридскиот „Пиво Фест“. Иако и минатата година имаа одличен настап на првото издание на „Пиво фестот“, сепак впечатокот беше поматен со поклопувањето со уште еден настан во непосредна близина – концертот на Бијело Дугме. Токму затоа од Рибља чорба за оваа година ветуваат концерт кој долго ќе се памети и велат дека тоа и го должат на нивната верна публика од Охрид, но и на многубројните гости. - Овој пат да се слушнеме добро, порачуваат членовите на култните Рибља чорба кои оваа година слават 33 години од постоењето. Групата е формирана во 1978 година во Белград кога Бора Ѓорѓевиќ по разделувањето со групите Рани мраз и Сунцокрет решава да оформи група со малку потврд рок-звук и ја основа Рибља чорба. Истата година групата го одржува својот прв концерт во ...
| | веќе видена | слични

Покрај легендарните Рибља Чорба, на годинашниот охридски „Пиво фест“ ќе настапат и Поздрав Азри, Тони Зен, Партибрејкерс и Черкези, а целовечерен концерт ќе има и Сека Алексиќ. Култната група Рибља чорба на 29 јули ќе настапи на втората вечер во рамки на годинашното издание на охридскиот „Пиво фест“. Организаторите на „Пиво фест“ за љубителите на добрата музика го препорачуваат и настапот на групата Поздрав Азри, која е проект на некогашниот тапанар на групата Азра, Борис Леинер на кого ќе му се приклучи и басистот на групата Мишо Хрњак. Со години наназад проектот Поздрав Азри ја одржува во живот легендата на една од најголемите групи на поранешната држава Џони Штулиќ. Во групата членуваат и гитаристот Миљан Бакиќ, Жан Јакопач и вокалистот Домагој Ворбергер. Како специјални гости на проектот повремено се приклучуваат и Даворин Боговиќ и Ренато Метеси. Фестивалот ќе се одржи од 28 до 31 јули на стадионот „Атина Бојаџи “. Покрај Поздрав Азри и Рибља чорба, ќе настапат и Тони Зен, Партибрејкерс, блех оркестарот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Култната група Рибља чорба на 29 јули ќе настапи на втората вечер во рамки на годинашното издание на охридскиот „Пиво фест“. Организаторите на „Пиво фест“ за љубителите на добрата музика го препорачуваат и настапот на групата Поздрав Азри, која е проект на некогашниот тапанар на групата Азра, Борис Леинер на кого ќе му се приклучи и басистот на групата Мишо Хрњак. Со години наназад проектот Поздрав Азри ја одржува во живот легендата на една од најголемите групи на поранешната држава Џони Штулиќ. Во групата членуваат и гитаристот Миљан Бакиќ, Жан Јакопач и вокалистот Домагој Ворбергер. Како специјални гости на проектот повремено се приклучуваат и Даворин Боговиќ и Ренато Метеси. Фестивалот ќе се одржи од 28 до 31 јули на „Билјанини извори“. Покрај Поздрав Азри и Рибља чорба, ќе настапат и Тони Зен, Партибрејкерс, блех оркестарот Черкези, а целовечерен концерт ќе има и Сека Алексиќ.
| | веќе видена | слични

Иако и минатата година имаа одличен настап на првото издание на „Пиво фестот“, сепак впечатокот беше поматен со поклопувањето со уште еден настан во непосредна близина - концертот на Бијело Дугме. Токму затоа од Рибља чорба за оваа година ветуваат концерт кој долго ќе се памети и велат дека тоа и го должат на нивната верна публика од Охрид, но и на многубројните гости. - Овој пат да се слушнеме добро, порачуваат членовите на култните Рибља чорба кои оваа година слават 33 години од постоењето. Групата е формирана во 1978 година во Белград кога Бора Ѓорѓевиќ по разделувањето со групите Рани мраз и Сунцокрет решава да оформи група со малку потврд рок-звук и ја основа Рибља чорба. Истата година групата го одржува својот прв концерт во Војводина, а веднаш потоа следуваат концертите во Суботица и во Сараево, кои им носат нова публика. Првиот сингл „Лутка са насловне стране“ станува рок-евергрин, кој им ја донесе популарноста, а по неа следуваат многу концерти, 18 издадени албуми продадени во повеќе од два ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рибља чорба на Охридски „Пиво Фест“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: