Охридски бизнисмен затаил половина милион евра?!

Со асистенција на дваесетина специјалци од Единицата за брзо распоредување вчера во Охрид, Финансовата полиција и Даночната инспекција ја чешлаа документацијата за фирмите на познат бизнисмен од градот. Неофицијално станува збор за даночно затајување од околу половина милион евра Финансовата полиција, со асистенција на дваесетина специјалци од Единицата за брзо распоредување, вчера во Охрид ја чешлаа документацијата за фирмите на познат бизнисмен од градот. Неофицијално станува збор за даночно затајување од околу половина милион евра. Од Управата за јавни приходи потврдија дека се работи за постапка на контрола за работата на фирмите од повеќе правни лица, но не откриваат дали станува збор за фирми од еден човек или повеќе. Велат дека детали не можат да обелоденат во интерес на постапката. Како што дознаваме УЈП веќе подолг период прибирала информации за документацијата со која се потврдува криминалот, а вчера се обезбедуваа доказите за даночното затајување, за кое неофицијално, се сомничат и раководни лица ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Финансови инспектори денеска вршеа контрола на документацијата на Подрачната единица на Управата за јавни приходи во Охрид. Според првичните инфорамции, предмет на проверка е финансиското работење на повеќе градежни фирми и хотел, сопственост на познат бизнисмен од Охрид. Инспекторите со видливо обезбедување на Единицата за брзо распоредување и полиција речиси цел ден вршеа проверка на документацијата во просториите на УЈП, што се наоѓаат во општинската зграда. Инспеклторите попладнево ја прекинаа контролата, без притоа да дадат појаснување за видот и предметот на контролата. Единствено кусо образложение пристигна од Републичката Управа за јавни приходи, дека се работи за даночна контрола врз неколку фирми од Охрид.
| | веќе видена | слични

Вооружените специјалци, кои асистираа при контролата во УЈП Охрид заминаа од пред општинската зграда. Некаде после 17 часот попладнево заврши увидот на финансиската полиција,која денеска го запоседна оделението на Управата за јавни приходи во Охрид. Во јавноста не се соопштува ниту причината, ниту исходот од денешната акција. Неофицијално финансовите инспектори ги чешлаа фирмите на познат бизнисмен од градот под сомнение дака имало даночно затајување. Во недостиг на официјални информации се шпекулира дека станува збор за проневера од половина милион евра во која биле инволвирани високи функционери и вработени во УЈП Охрид. Според информациите до кои дојде Канал 5 УЈП веќе две недели вршела даночна контрола на повеќе правни субјекти во Охрид за кои постоело сомневање дека имаат законски неправилности во нивното финансиско работење. Портпаролот на УЈП Весна Новаковиќ потврди дека во Охрид во моментов се води даночна постапка за повеќе фирми. Во однос на тоа дали има вмешаност на инспектори и ...
| | веќе видена | слични

Истрагата на Управата за јавни приходи во повеќе фирми, сопственост на познат охридски бизнисмен, доцна попладнево е прекината, по што се повлекоа и специјалните полициски сили кои биле ангажирани да им асистираат на даночните инспектори. Како што веќе објавивме, инспекторите денеска го повикале сопственикот на фирмите за кои се води истрага, на завршен разговор во подрачната единица на УЈП во Охрид, кoја е сместена во зградата на Локалната самоуправа. Неофицијално, се проверува случај на затајување данок во поголем износ, но засега не се соопштуваат никакви детали околу истрагата. Истовремено со активностите на инспекторите на УЈП, во големата сала на општината се одвиваше јавна расправа по Нацрт деталниот урбанистички план за делови од строгиот центар во Охрид, што предизвика разни шпекулации во јавноста. OhridNews
| | веќе видена | слични

Инспектори од Управата за јавни приходи од Скопје денеска под силно полициско обезбедување ја чешлаа целокупната документација на повеќе фирми од Охрид. Според сè уште непотврдени информации од УЈП, станува збор за триесеттина градежни фирми, хотели и ресторани на неколку познати охридски бизнисмен чии имиња засега официјално не се соопштуваат. Се шпекулира дека се истражува затајување данок во висина од повеќе од еден милион евра. Портпаролката на УЈП Весна Новаковиќ, за Алсат М рече дека станува збор за редовна контрола на нивните инспектори, но дека контролата дошла по претоходна пријава за наводно даночно затајавуање. „Нашите инспектори спроведуваат даночна постапка на повеќе правни лица од Охрид. Контролата нема да заврши денеска. Полициската асистенција е на барање на колегите кои што ја вршат контролата“, рече Новаковиќ. И од МВР информираат дека асистеницијата на нивните припадници била на барање на Управата за јавни приходи. Неофицијално дознаваме дека се чешлало работењето и на неколку високи ...
| | веќе видена | слични

Со три комбиња претпладнево припадници на единицата за брзи интервенции во маскирни одела и вооружени, го запоседнаа влезот на општинската зграда. Дел од нив, во придружба на испектори од финансиската полиција од Скопје отидоа во Управата за јавни приходи. Извори за Алфа потврдуваат дека се обезбедувале докази за даночно затајување од половина милион евра. Надлежните институции веќе половина месец ја чешлале документацијата на охридски бизнисмен кој поседува околу 30-тина градежни фирми и хотелско – угостителски објекти во неколку градови. Од управата за јавни приходи во Скопје ја потврдија информацијата , но засега не го откриваат името на биснисменот, иако јавноста во Охрид веќе шпекулира. Од таму не сакаат да кажат дали е точна информацијата дека на даночното затајување му кумувале и функционери од охридската ујп. Рано е велат да се каже дали и кој ќе ја напушти општинската зграда со лисици на рацете. Велат : се обезбедуваат докази за даночно затајување во кое се инволвирани повеќе правни лица. Во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Припадници на специјалните полициски единици со две возила денеска се забележани во непосредна близина на зградата на општина Охрид, во која покрај локалната самоуправа сместени се и повеќе државни институции, јавува Охридњус. Од штурите и сеуште непотврдени информации, дознаваме дека специјалците и асистираат на финансовата полиција која постапува по предмет во Управата за јавни приходи-подрачна единица Охрид. Неофицијално инспекторите ја чешлаат документацијата на повеќе фирми во сопственост на познат локален бизнисмен кој се сомничи за затајување на данок. Истрагата е во тек, а надлежните институции и нивните портпароли, засега се воздржуваат од давање изјави.
| | веќе видена | слични

Охрид, 20 декември - Припадници на специјалните единици денеска биле пред општинската зграда во Охрид, во која покрај локалната самоуправа сместени се и повеќе државни институции, пренесува Охрид Њуз (www.ohridnews.com.mk). „Од штурите и сеуште непотврдени информации, дознаваме дека специјалците и асистираат на финансовата полиција која постапува по предмет во Управата за јавни приходи-подрачна единица Охрид. Неофицијално инспекторите ја чешлаат документацијата на повеќе фирми во сопственост на познат локален бизнисмен кој се сомничи за затајување на данок“, објави на вебсајтот. Истрагата е во тек, а надлежните институции и нивните портпароли, засега се воздржуваат од давање изјави.
| | веќе видена | слични

Финансова полиција со аситенција на 20-тина специјалци од единицата за брзо распоредување денеска во Охрид ја чешлаат документацијата на фирмите, на како што дознаваме, познат бизнисмен од градот. Неофицијално станува збор за даночно затајување од околу половина милион евра. Од УЈП потврдија дека се работи запостапка за контрола на фирмите но не откриваат дали станува збор за фирми од еден човек или повеќе. Како што ни изјави портпароклата на УЈП Весна Новаковиќ, тоа било во интес на постапката. Како што дознаваме, УЈП веќе подолг период ја проверува документацијата со која се потврдува криминалот а денеска се обезбедуваа доказите за даночното затајување, за кое, неофицијално дознаваме дека се работи за лица, високи службеници во УЈП. Од МВР велат дека единицата за брзо распоредување која денеска ја опколи општинската зграда, каде се наоѓаат просториите на УЈП биле пуштени по барање за асистенција од финансовата полиција. Во зградата тројцата инспектори влегоа утрото и во просторијата на Управата за ...
| | веќе видена | слични

Повеќе правни субјекти од Охрид денеска се под лупа на финансиската полиција. Контролата се одвива со асистенција на специјалната единица за брзо распоредување на МВР. Десетина специјалци вооружени до заби ја окупираа општинската зграда. Неофицијално, финансиските инспектори ги чешлаат фирмите на повеќе бизнисмени од Охрид под сомневање дека имало даночно затајување. Во недостиг на официјални информации се шпекулира дека станува збор за проневера од половина милон евра во која се инволвирани високи функционери и вработени во УЈП Охрид. Според информациите до кои дојде Канал 5, веќе 15 дена УЈП вршела даночна контрола на повеќе правни субјекти за кои имало сомнение дека имаат законски неправилности во своето работење. Од УЈП кратко информираа дека во Охрид се води даночна постапка за повеќе охридски фирми. За тоа дали имало поврзаност на инспектори вработени во Управата не дадоа коментар. Соња Рилковска- дописник од Охрид
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот Сашо Дуковски обвини за преседан и рече дека на распитот на Јовановски му било дадено решение за завршување на истрагата без да даде исказ Бојан ...
сите 334 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 162 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Главниот осомничен во аферата „Рекет“ Бојан Јовановски, денес реши со молчење да го помине исказот во скопското обвинителство за организиран криминал и ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Охридски бизнисмен затаил половина милион евра?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: