„Охрид од мојот прозорец“ фото Поликсена Тунтева

„Охрид од мојот прозорец“ фотографии направени од охриѓанката Поликсена Тунтева. Професорката во пензија речиси секојдневно на социјалната мрежа „Фејсбук“ споделува фотографии од прекрасниот Охрид од познатото Сараиште , каде и живее.
| | веќе видена | слични

Божиќната ѕвезда (Euphorbia pulcherrima) е совршен подарок за божиќните празници, бидејќи е специфична и препознатлива по тоа што цвета околу Божиќ. Со своите преубави цветови таа ќе го разубави вашиот дом за празниците. Но за да уживате во нејзината убавина, треба правилно да ја негувате. Најчесто божиќното цвеќе го купувате расцветано, а кога ќе паднат неговите црвени листови и ќе прецвета, треба да го преместите во малку постудена просторија и да престанете да го налевате. По периодот на мирување, ова цвеќе ќе биде подготвено за новата сезона ако добро го негувате. Додека цвета, растението треба да го чувате во малку постудена просторија, на температура од 12 до 14 Целзиусови степени, затоа што во потопла просторија брзо ќе прецвета. Растението го бара најсветлото место (на прозорецот) и влажен воздух, а тоа се однесува на централното греење каде што температурата е повисока. Кога ќе прецвета, односно кога ќе му отпадне цветот, растението можете да го префрлите во малку постудена просторија. Најпогодна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ да ја префрлаат топката за скандалот со медицинскиот отпад на СДСМ, кога фактите зборуваат за сосема нешто друго. Одговорноста ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако на Христијан Мицкоски му пропаднаа сите обиди, преку опструкции, да не се донесе Законот за Јавното обвинителство, со цел да ги заштити криминалците од ...
сите 340 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски немал можност подетално да се запознае со содржината на снимката што на собраниска комисија ја објави пратеникот ...
сите 78 | | | веќе видена

Во ноември 2019 година до МВР односно лично до тогашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски од страна на менаџментот на ТЕ-ТО била доставена опсежна ...
сите 96 | | | веќе видена

„Мислам дека денес е рано да се зборува за почетокот, текот и крајот на оваа епидемија“, рече Мајкл Рајан, шеф на одделот за итни случаи на организацијата. ...
сите 410 | | | веќе видена

Режисерите на „Медена земја“, Тамара Котевска и Љубо Стефанов, како и продуцентот Атанас Георгиев, присуствуваа на настан за претставување на документарците ...
сите 244 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Охрид од мојот прозорец“ фото Поликсена Тунтева

Од:
До кого (е-маил):
Порака: