Учениците од двете средни училишта во хумана мисија за помош на Андреј Стојанов од Кочани

18.04.2018 Во мал фудбал нерешен резултат од 4:4, во кошарка подобри се покажаа учениците од СОУ „Љупчо Сантов“ со 49 кошеви, наспроти учениците од СОУ „Гошо Викентиев“ со 42. Но, најмалку важен беше резултатот на хуманитарниот натпревар во мал фудбал и кошарка кој што во организација на учениците од двете средни кочански училишта се одржа во спортската сала во Кочани преку кој учениците уште еднаш ја покажаа својата хуманост и парите од влезниците за натпреварот ќе бидат наменети за собирање дел од средствата што му се потребни на Андреј Стојанов за лекување во Русија. - Организираме хуманитарен натпревар во мал фудбал и кошарка со една единствена цел да му помонеме на Андреј Стојанов и да донираме за негово лекување во Русија.
| | веќе видена | слични

Денес се навршуваат 113 години од херојската смрт на охридскиот великан, револуционер и војвода Христо Узунов и неговата чета. По тој повод потомците на неговото семејство, делегации на Општина Охрид, институции и организации, положија свежо цвеќе пред бистите на илинденецот во градскиот парк и во легендарното Цер. Пред споменикот во Цер се одржа панихида за бессмртниот Христо Узунов и неговата дванаесет члена дружина, а децата од ОУ “Христо Узунов“ од селото Другово, имаа пригодна уметничка програма. Пред споменикот на македонските патриоти, свежо цвеќе положија и делегации и организации од соседните градови, Демир Хисар, Кичево и Прилеп.
| | веќе видена | слични

На спомен обележјето во селото Цер, Кичевско, каде пред 113 години се случи херојската саможртва на војводата Христо Узунов и неговата чета, денеска се одржа панихида, проследена со пригодна програма. По панихидата, пред присутните, за ликот и големото дело на војводата Христо Узунов, зборуваше проф. Виолета Петкоска, историчар. „ Треба да сме среќни зошто имаме од кого да учиме. Ова е мигот кога зататнило оружјето, а затаил разумот. Секоја година ми доаѓаат помислите како и е на секоја мајка која не можела да го сврати своето чедо од идејата да биде пример за идните генерации. Нашата мајка е нашата убава земја нашата држава Р. Македонија. Тоа сознание не прави горди што сме присутни овде во мигот на вечноста. Тоа сознание го правело горд и Христо Узунов со соборците, тоа е примерот за тоа што е вечно и треба да трае “. Свое обраќање во Цер имаше и истакнатиот историчар проф, Павле Митрески. Тој пренесува дека на 24 април 1905 година, од Крушево, Христо Узунов, заминал за кичевско, придружуван од страна на ...
| | веќе видена | слични

Во Центарот за култура „Григор Прличев“, синоќа, ОУ „Христо Узунов“ го одбележа патрониот празник. На пригодната свеченост на која присуствуваа градоначалникот Јован Стојаноски, директорите на јавните претпријатија, родители и наставници, учениците се претставија со богата културно уметничка програма.
| | веќе видена | слични

Охридскиот војвода Христо Узунов е еден од македонските великани чии идеали се пренесуваат од колено на колено, од генерација на генерација, од востание на востание се до конституирањето на слободна независна и самостојна Р. Македонија. Денес училиштето кое го носи неговото име, со низа свечености го одбележува патрониот празник, а општина Охрид одбележува 140 години од раѓањето и годишнината од херојската погибија на војводата Христо Узунов. „ Се поклонуваме пред славниот охридски војвода Христо Узунов и неговото револуционерно дело и чинот и саможртва. Во тешката и нерамноправна битка со османлискиот аскер во селото Цер, војводата Узунов и неговите соборци, не се предадоа на непријателот, туку сами си ги одзедоа животите како чин на саможртва кој и го посветија на борбата за слободна и независна Македонија“ . „Македонија ќе роди нови борци ние ќе живееме во спомените ваши“ запишал Христо Узунов на 24 април 1905 година, истакна проф. д-р Павле Митрески. Тој одржа историски час посветен на животот и делото ...
| | веќе видена | слични

Со положување свежо цвеќе пред бистата на револуционерот Христо Узунов, во дворот на основното училиште што го носи неговото име, денес започнаа чествувањата за охридскиот војвода и илинденец. Оваа година се навршуваат 113 години од херојската погибија и 140 години од раѓањето на најславниот охриски војвода. Делегација на Општина Охрид положи свежо цвеќе пред бистата на херојот, а на најуспешните ученици за ликовни и прозни творби на интерниот конкурс на ОУ “Христо Узунов“, им беа доделени пригодни награди. Споменот на славниот илинденец, продолжи со пригодна програма во Општина Охрид, каде пред присутните се обрати претседателката на Советот на Општина Охрид, Живка Ангелоска. - Денеска, со оваа свеченост, со должна почит и пиетет го одбележуваме јубилејот: 140 години од раѓањето и годишнината од херојската погибија на војводата Христо Узунов што се случи на 24 април 1905 година во кичевското село Цер.Се поклонуваме пред славниот охридски војвода Христо Узунов и неговото револуционерно дело и чинот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Место црно бело, традиционално табло, учениците од сообраќајната струка од СОУ “Гошо Викентиев” – Кочани го имаат најкреативното табло на сите времиња во Македонија. Класот IV-С се одлучил покрај вообичаените фотографии да направи и едни уникатни во кои тие се облечени како пилоти и стјуардеси. Фотографиите се толку добро изработени, што учениците добиле одличен спомен за целиот живот. Секоја чест дечки!
| | веќе видена | слични

ОПШТИНА ОХРИД, ОУ “ХРИСТО УЗУНОВ” И НУ ЗАВОД И МУЗЕЈ – ОХРИД, ВЕ ПОКАНУВААТ НА СВЕЧЕНОСТИТЕ ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ЈУБИЛЕЈОТ : 140 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО И ГОДИШНИНАТА ОД ХЕРОЈСКАТА ПОГИБИЈА НА ВОЈВОДАТА ХРИСТО УЗУНОВ. ПРОГРАМА 21.04.2018 г. (сабота) 17.00 часот • Интернационален младински фолклорен фестивал во чест на Христо Узунов Место : просторот помеѓу ТЦ Амам и спортската обложувалница “Спорт лaјф” 23.04.2018 г (понеделник) 10.00 часот • Полагање цвеќе пред спомен – обележјето на Христо Узунов Место : ОУ Христо Узунов (училиштен двор) 11.00 часот • Свеченост по повод одбележувањето на Јубилејот : 140 години од раѓањето на Христо Узунов; - Документарен видео - запис од режисерот Илија Пиперкоски; - Историски час посветен на животот и делото на Христо Узунов – проф. д-р Павле Митрески; - Културно – уметничка програма. Место : Општина Охрид (голема сала) 18.30 часот • Изложба на ликовни творби од учениците од ОУ “Христо Узунов” Место : НУ Центар за култура “Григор Прличев” (изложбен салон) 19.00 часот • ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 20. април 2018 (ИНПРЕС) – Со повеќе свечености, општина Охрид, ОУ „Христо Узунов“ и НУ Завод и Музеј Охрид ќе одбележат 140 години од раѓањето и 113 години од херојската погибија на војводата Христо Узунов. Утре од 17:00 часот ќе се одржи Интернационален младински фолклорен фестивал во чест на Узунов. Локацијата е на просторот кај ТЦ Амам, наспроти Поштата. Во понеделник од 10:00 часот ќе биде положено свежо цвеќе пред спомен – обележјето во ОУ „Христо Узунов“, а од 11:00 часот во големата сала на општината ќе биде прикажан документарен видео – запис од режисерот Илија Пиперкоски, по што ќе следи историски час посветен на животот и делото на Христо Узунов, на кој ќе говори проф. д-р Павле Митрески, а предвидена е и културно – уметничка програма. Во вторник ќе биде положено цвеќе пред спомен – обележјето на Христо Узунов во градскиот парк, по што во селото Цер,кичевско, ќе се одржи панихида на гробот на војводата. Со повеќе активности и ОУ „Христо Узунов“ се подготвува за одбележување на својот ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 20. април 2018 (ИНПРЕС) – ОУ „Христо Узунов“ се подготвува за одбележување на патрониот празник, 24-ти април. Чествувањата ќе започнат во понеделник со полагање свежо цвеќе пред бистата на Христо Узунов во дворот на училиштето. Предвиден е историски час и доделување награди на ученици. Свечената академија ќе се одржи во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 19:00 часот, а половина час порано ќе биде отворена изложба на ликовни творби. На приредбата поздравен говор ќе има дирекорката, ќе биде прогласен првенец на генерацијата, како и настап на учениците од рецитаторска и драмска секција, хорот и оркестарот под раководство на професорите: Оливија Пирузева Јанева, Дијана Јулоска, Вера Булоска, Илија Булоски, Стефанка Ангелоска, Светлана Климоска, Никола Дафинчески. Во вторник ќе биде положено свежо цвеќе на бистата на Методи Патчев и Христо Узунов со историски час во градскиот парк, а во 11:00 часот ќе се посети и гробот на Узунов во селото Цер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер ...
сите 290 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Учениците од двете средни училишта во хумана мисија за помош на Андреј Стојанов од Кочани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: