ОХР ја повика Република Српска да го реши прашањето на живеалиштето

Ентитетот планира да усвои сопствен закон пред општите избори во октомври, иако слична таква легислатива е заглавена на ниво на државниот парламент. Претседателот на Република Српска Милорад Додик вели дека ентитетот на БиХ ќе усвои закон за живеалиштето. [AФП] И покрај предупредувањата на меѓународната заедница и здруженијата на жртвите, претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик рече дека ентитетот на Босна и Херцеговина (БиХ) ќе го усвои својот контроверзен закон за живеалиштето, иако Уставниот суд на БиХ го прогласи за неуставен. „Нема да успеат во тоа што го наумиле. И покрај оваа одлука, ќе усвоиме нов документ кој ќе се вика ,одлука’. Потоа ќе усвоиме уште еден кој ќе се вика ,правилник’. И сè така до бесконечност“, изјави Додик за новинарите по пресудата на Уставниот суд на 5-ти јули. Се работи за законското утврдување на местото на живеење пред општите избори во БиХ на 1-ви октомври. Организациите како што е коалицијата „Први март“, која вклучува повеќе од 30 здруженија на ветерани, жртви ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда ...
сите 179 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 96 | | | веќе видена

Актуелниот градоначалник на Шуто оризари, Курто Дудуш, сведочеше во судскиот процес за насилството во Собранието. Дудуш во своето кратко 10-минутно сведочење ...
сите 114 | | | веќе видена

Полицијата вчера во 10 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица го привела И.С. (37) од Кавадарци осомничен за сторени повеќе кривични дела тешки ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели ја демонстрираше својата поддршка кон Кристијано Роналдо по црвениот картон на Португалецот во дуелот со Валенсија во ...
сите 221 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОХР ја повика Република Српска да го реши прашањето на живеалиштето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: