ОХР ја повика Република Српска да го реши прашањето на живеалиштето

Ентитетот планира да усвои сопствен закон пред општите избори во октомври, иако слична таква легислатива е заглавена на ниво на државниот парламент. Претседателот на Република Српска Милорад Додик вели дека ентитетот на БиХ ќе усвои закон за живеалиштето. [AФП] И покрај предупредувањата на меѓународната заедница и здруженијата на жртвите, претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик рече дека ентитетот на Босна и Херцеговина (БиХ) ќе го усвои својот контроверзен закон за живеалиштето, иако Уставниот суд на БиХ го прогласи за неуставен. „Нема да успеат во тоа што го наумиле. И покрај оваа одлука, ќе усвоиме нов документ кој ќе се вика ,одлука’. Потоа ќе усвоиме уште еден кој ќе се вика ,правилник’. И сè така до бесконечност“, изјави Додик за новинарите по пресудата на Уставниот суд на 5-ти јули. Се работи за законското утврдување на местото на живеење пред општите избори во БиХ на 1-ви октомври. Организациите како што е коалицијата „Први март“, која вклучува повеќе од 30 здруженија на ветерани, жртви ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би ...
сите 287 | | | веќе видена

Госпоѓо Силјановска, зад вас застана партијата која го поддржа и сегашниот претседател Ѓорге Иванов. Претседателот на државата треба да биде обединител на ...
сите 126 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 104 | | | веќе видена

Француските власти го истражуваат случајот околу постарата жена, учесник на протестот на „Жолтите елеци“ која заработи повреди во налетот на полициските сили ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОХР ја повика Република Српска да го реши прашањето на живеалиштето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: