Ограничувачки верувања низ призмата на NLP

Тензијата тежнее кон воспоставување на рамнотежа. Постојат два можни начини да се воспостави рамнотежата, едниот начин е да се приближи моменталната состојба до посакуваната, посакуваниот начин или да ги доближи целите до моменталната состојба, непосакуваниот начин на разрешување на тензијата. Моментот кога сегашната состојба се доближува до посакуваната е моментот кога имаме креативна тензија, наспроти тоа кога посакуваната состојба се доближува кон моменталната состојба тогаш станува збор за емотивна тензија. Неможноста да се согледа дали станува збор за креативна или емотивна тензија може да резултира со намалување на целите. Креативната тензија е еден од суштинските принципи на кои се базира личниот развој, затоа е важно да се разбере нејзината суштина. Креативната тензија настанува оној момент кога ќе се стане свесен дека моменталната состојба се разликува од посакуваната состојба и дека временската разлика за исполнување на истата е природен процес. Со тоа времето е пријател, а не непријател на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот на Груевски, Димитар Дангов за ТВ21 рече дека нема сознание каде се наоѓа неговиот клиент. Тој не сакаше да даде изјава, но писмено ни одговори дека ...
сите 273 | | | веќе видена

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го ...
сите 183 | | | веќе видена

Групацијата „Македонија блокира“ денеска до пратениците поднесе барање да не гласаат во понатамошната постапка за уставни зимени во Собранието. Најавија и дека ...
сите 101 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да ја смени секретарката за државна безбедност, Кирстјен Нилсен поради незадоволство од нејзината работа во ...
сите 78 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 132 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ограничувачки верувања низ призмата на NLP

Од:
До кого (е-маил):
Порака: