Ограничувачки верувања низ призмата на NLP

Тензијата тежнее кон воспоставување на рамнотежа. Постојат два можни начини да се воспостави рамнотежата, едниот начин е да се приближи моменталната состојба до посакуваната, посакуваниот начин или да ги доближи целите до моменталната состојба, непосакуваниот начин на разрешување на тензијата. Моментот кога сегашната состојба се доближува до посакуваната е моментот кога имаме креативна тензија, наспроти тоа кога посакуваната состојба се доближува кон моменталната состојба тогаш станува збор за емотивна тензија. Неможноста да се согледа дали станува збор за креативна или емотивна тензија може да резултира со намалување на целите. Креативната тензија е еден од суштинските принципи на кои се базира личниот развој, затоа е важно да се разбере нејзината суштина. Креативната тензија настанува оној момент кога ќе се стане свесен дека моменталната состојба се разликува од посакуваната состојба и дека временската разлика за исполнување на истата е природен процес. Со тоа времето е пријател, а не непријател на ...
| | веќе видена | слични

Останато

И сега, за името е или не е, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски, коментирајќи ја видеопораката на франсускиот рпетседател Емануел Макрон, кој ...
| | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ограничувачки верувања низ призмата на NLP

Од:
До кого (е-маил):
Порака: