Реал Мадрид го враќа Хамес Родригез


По заминувањето на Кристијано Роналдо во Јувентус челниците на мадридски Реал најавуваат враќање на колумбискиот репрезентативец Хамес Родригез. Дваесет и седум годишниот Родригез во моментов го носи дресот на Баерн и има статус на позајмен играч. По завршувањето на минатата сезона Баварците и Кралскиот клуб преговараа за можен откуп на неговиот договор, но сега претседателот Флорентино Перез сака да го врати назад. Родригез со Реал има договор до 2021 година, а покрај Баерн за Колумбиецот заинтересирани се Арсенал, Челзи и Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Колумбискиот фудбалер, Хамес Родригез се уште се наоѓа на одмор по настапот со Колумбија на СП. Хамес не играше многу на Мундијалот поради повреда и се уште не е јасно кога комплетно ќе закрепне. Колумбиецот изминатото лето пристигна во Баерн на позајмица на две години, но сега веќе се шпекулира дека би можел да се врати во Реал Мадрид откако Кристијано Роналдо го напушти клубот. Исто така, според пишувањата на шпанските медиуми во кралскиот клуб размислуваат за продажба на овој играч, но во Баерн се уште не знаат ништо. Претседателот на Клубот, Румениге, изјави дека Баерн очекува Хамес наскоро да се појави на подготовките за новата сезона. „Многу работи се зборуваат во шпанските медиуми, но ништо од тоа не е точно. Тој ќе игра сигурно и следната сезона и очекувам тоа да биде во дресот на Баерн“, истакна Румениге.
| | веќе видена | слични

После заминувањето на Кристијано Роналдо од „Бернабеу" во Јувентус, „грабнати" беа над половина милион дресови со неговото презиме. Долги години дресот на Роналдо во Реал беше најпродаван, но нештата веднаш се променија во Мадрид. Од моментот кога Роналдо си замина, најпродавани дресови се оние на репрезентативецот на „коцкестите", Лука Модриќ. Иако многумина очекуваа таквата улога да ја има на пример Серхио Рамос, Карим Бензема или Герет Бејл, сепак Хрватот е моментно најпопуларен. После настапот на Светското првенство каде што со својата репрезентација го освои сребрениот медал, се наоѓа и во главна трка за „Златната топка". Luka Modric is reportedly the new in Madrid pic.twitter.com/RX9x2y2vu4 — B/R Football (@brfootball) July 22, 2018
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид остана без својата најголема ѕвезда откако Кристијано Роналдо одлучи да го напушти клубот и кариерата да ја продолжи во Јувентус. Роналдо во Реал Мадрид мина девет години и со овој клуб освои се што можеше. Многумина беа изненадени од одлуката ова лето да го напушти кралскиот клуб и да премине во редовите на Јувентус кого го избра за нов предизвик во кариерата. Португалецот за Реал носеше многу на теренот, но и надвор од него, особено кога е во прашање, маркетингот. Очекувано е тоа што дресот на Роналдо беше најпопуларен меѓу навивачите, и дека Португалецот беше убедливо прв на листата кога е во прашање продажбата на дресовите. Според пишувањата на мадридските медиуми што се однесува до продажбата на дресовите, сега најпопуларен е Лука Модриќ што изненади многумина. Дресот на Модриќ најмногу се продава од сите играчи во Реал, многумина веруваат дека влијание на тоа има и изминатото СП во Русија. Без проблеми: Тронот во бројот на дресови брзо одземен од Роналдо, сега најпопуларен кај Кралевите е…?!
| | веќе видена | слични

Хулен Лопетеги има уште многу работа пред себе и допрва треба да ги насочи фудбалерите кон прифаќање на неговите фудбалски идеи, но ако едно нешто сигурно не недостасува во првите неколку тренинзите како тренер на Реал, тоа е страста и посветеноста која ја покажува доскорешниот шпански селектор. Лопетеги напорно работеше во изминативе неколку дена со играчите кои ги има на располагање, а како крај на неделата, реши да направи кратко резиме за својата прва седмица која ја имаше како предводник на тренинзите на „кралскиот клуб“. Новиот стручњак на „кралевите“ истакна дека е презадоволен од работата на сите играчи, но интересно избра слика за да го посочи тоа во ситуација кога го прегрнува играчот кој се наоѓа под најголем притисок. Карим Бензема е доста критикуван и многумина сметаат дека Реал треба да се ослободи од него, но угледните мадридски весници „Марка“ и „Ас“ ваквиот гест на Лопетеги го протолкуваа како јасна порака за изразување поддршка на Французинот кој во изминативе години секогаш одговараше ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид го претстави својот најнов играч Виничиус Жуниор. Бразилецот кој има само 18 години доаѓа од тимот на Фламенго, а за него беа платени 43 милиони евра. Виничиус во дебитантската сезона во сениорскиот тим на Фламенго одигра 37 меча и даде 14 погодоци и тоа беше доволно за да го привлече вниманието кај најсилните клубови во светот. Реал најбрзо реагираше и плати 43 милиони евра за талентираниот тинејџер. Иако веруваат дека ќе биде голема надеж, Виничиус се посрамоти на традиционалното претставување што го имаат новите играчи по доаѓањето на „Сантијаго Бернабеу“. Иако за Бразилците важи дека се виртуози со топката, тоа засега не може да се каже и за новиот играч на Реал Мадрид. Vinicius JR Skills 2018 pic.twitter.com/fZYfALLeKA — Mario Delgado Blanco (@MarioDelgado91) July 21, 2018
| | веќе видена | слични

Мауро Икарди се најавува како замената за Кристијано Роналдо во Реал Мадрид. Капитенот на Интер е желба на претседателот на „кралскиот клуб“ Флорентино Перез. Аргентинскиот напаѓач кој не беше дел од репрезентацијата на Светското првенство во Русија, имаше одлична сезона во Интер и беше прв стрелец во Серија А. Реал уште зимоска се интересираше за Икарди, но челниците на италијанскиот тим не сакаа да го продадат. Сега, понудата може да достигне до 110 милиони евра, што може да ги премисли првите луѓе на „нераѕурите“ да се премислат. Доколку дојде Икарди, со него сигурно ќе пристигне и неговата сексипилна жена Ванда Нера, што дополнително ќе ја загрее атмосферата во Мадрид.
| | веќе видена | слични

Винисиус Жуниор е нова аквизиција на Реал Мадрид, од која се очекува да го покаже својот раскошен талент кој го поседува и да биде една од најголемите надежи на Реал во годините што доаѓаат. Мадриѓаните уште минатата зима објавија дека 18-годишниот Винисиус Жуниор ќе биде првото засилување за следната сезона. Станува збор за тинејџер кој во минатата сезона, дебитанска во сениорите, со 14 гола на 37 натпревари за Фламенго го привлече вниманието на најголемите светски клубови, од кои Реал беше најбрз и најконкретен за да го доведе во своите редови. Винисиус Жуниор како и секој играч по претставувањето во официјалните простории во клубот, излезе на теренот на „Сантијаго Бернабеу“ да се слика со топката, но изгледа дека тремата го совлада. Додека жонглираше, топката и не го „слушаше“, па започнаа и првите сомневања меѓу управата на Реал околу неговото доаѓање. ВИДЕО: Новиот играч на Реал се бламираше на претставувањето
| | веќе видена | слични

Од Реал Мадрид вчера и официјално го претставија новото засилување Винисиус Јуниор кој дојде од редовите на Фламенго. Младиот фудбалер како што е обичајот излезе пред новинарите со топка за момент да го покаже својот квалитет и потенцијал кој го поседува. Сепак, тремата очигледно си го направи своето, па 18 годишниот фудбалер во три наврати успеа буквално да се избрука со топката. Додека жонглираше топката му паѓаше, а дежурните сеирџии веднаш почнаа да се „мајтапат“ со него на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо ги урна сите рекорди уште при првиот ден во Торино бидејќи беа продадени 520 илјади дреса за само 24 часа по неговата промоција како нов член на Јувентус, но ако неговото пристигнување во Италија предизвика еуфорија меѓу фановите на Јуве, од друга страна стана интересно тоа што фановите на Реал Мадрид полека бараат свои нов фаворит за купување на драгоцениот дрес. Роналдо беше убедливо на врвот на листата на фудбалери кои продаваат најмногу дресови од Реал Мадрид, но неговото заминување експресно значеше дека фановите на „кралскиот клуб“ ќе мора да си пронајдат нов миленик, а по првите 10-тина дена, едно име почна да отскокнува. Реал Мадрид веќе го промовираше дресот за новата сезона, а според статистиката која ја добил мадридски „Ас“ од луѓете задолжен за маркетинг во тимот, убедливо најпродаван дрес пред стартот на сезоната е оној со бројот „10“ и со името на Лука Модриќ. Хрватото со своите брилијантни изданија во изминативе сезони ги освои срцата на фановите на Реал Мадрид, а полека се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 168 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал Мадрид го враќа Хамес Родригез

Од:
До кого (е-маил):
Порака: