МЗТ Скопје Аеродром поведе со 1-0 во финалната серија од кошаркарскиот плеј оф

2 копии

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 1-0 во финалната серија од плеј офот откако вечерва на домашен терен го совладаа тимот на Карпош Соколи со 77:76 (19:21; 22:19; 12:21 и 24:15). По изедначеното прво полувреме во третиот период гостите со серија од 9-0 имаа водство по 30 минути од 61:53. Но, првакот „се врати“ во последната четвртина откако имаше серија од 18-2 и на две минути пред крајот водеше со 76:67. Сепак Карпош Соколи со три тројки стигна до изедначување од 76:76. МЗТ Скопје преку Ксавиер Темс, кој реализираше едно од двете слободни фрлања поведе со 77:76 на 17 секунди пред крајот, а Доминик Мавра не го реализираше последниот шут за гостите. Ѓорѓе Дреновац од МЗТ Скопје со 26 поени беше најефикасен, додека Кендрик Пери кај Карпош Соколи постигна 21 поен. Натпреварот број 2 од финалната серија се игра во вторник од 20 часот во Вип Арената во СЦ „Борис ТРајковски“.
| | веќе видена | слични
4 копии

По соопштението на КК Карпош Соколи преку кое искажаа незадоволство од делењето на правдата на третиот натпревар од финалето во плејофот против МЗТ Скопје, по кој аеродромци поведоа со 2-1 во серијата за титулата, со своја реакција и од КК МЗТ Скопје. Соопштението на „металците“ ви го пренесуваме во целост: „Колку и да се согласуваме со напишаното во соопштението на Карпош Соколи дека судењето на изминатите три финални натпревари е далеку под квалитетот потребен за пресметки од ваков тип, сепак, воопшто не можеме да се прифатиме дека нашиот респектиран противник е тимот кој претрпел поголема штета во делот на делењето на (не)правдата. Речиси и да нема натпревар сезонава на домашна сцена, а МЗТ Скопје Аеродром да не биде сериозно оштетен од судиите. Така беше и на завршниот турнир од Купот на Македонија, така беше во Суперлигата, така е и сега во полуфиналето и финалето од плејофот. Не прифаќаме дека ние сме „трипати поагресивни“ од противникот или дека сме играле „одбрана која била дозволена во боксот и ...
| | веќе видена | слични

Многу кратко траеше оној „празен простор“ по реакцијата на КК Карпош Соколи“, поврана со немилите случувања за време на третиот натпревар од финалето на плеј-офот. Само неколку часа потоа, со свој став, веројатно и сосема логично, излезе и раководството на КК МЗТ Скопје Аеродром, кое исто така го пренесуваме во целост. „ Колку и да се согласуваме со напишаното во соопштението на Карпош Соколи дека судењето на изминатите три финални натпревари е далеку под квалитетот потребен за пресметки од ваков тип, сепак, воопшто не можеме да се прифатиме дека нашиот респектиран противник е тимот кој претрпел поголема штета во делот на делењето на (не)правдата. Речиси и да нема натпревар сезонава на домашна сцена, а МЗТ Скопје Аеродром да не биде сериозно оштетен од судиите. Така беше и на завршниот турнир од Купот на Македонија, така беше во Суперлигата, така е и сега во полуфиналето и финалето од плејофот. Не прифаќаме дека ние сме „трипати поагресивни" од противникот или дека сме играле „одбрана која била дозволена во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Соопштението од КК Карпош Соколи ви го пренесуваме во целост, вклучително со насловот кој „соколите" сами си го определиле за својата реакција: „Јуда нечеснику, Господ ќе те прати во кошаркарскиот пекол! Раководството на Карпош Соколи преку соопштение до јавноста го изрази незадоволството од делењето на правдата на третиот меч од финалната плејоф серија за титулата во кој „соколите" загубија од МЗТ Скопје. Соопштението од КК Карпош Соколи ви го пренесуваме во целост, вклучително со насловот кој „соколите" сами си го определиле за својата реакција: „Јуда нечеснику, Господ ќе те прати во кошаркарскиот пекол!" Кошаркарска Македонија за првпат после долго време има можност да гледа финале на плејофот помеѓу две израмнети екипи, дуел помеѓу два АБА-лигаши, пресметка во која никој не може однапред да го прогнозира победникот. Но, за жал, кошаркарска Македонија наместо да ужива во брилијантните дуели на паркетот мора да го гледа Јуда нечесникот со знакот на ФИБА, кој без трошка чест и совест се изживува и донесува ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарска Македонија за првпат после долго време има можност да гледа финале на плејофот помеѓу две израмнети екипи, дуел помеѓу два АБА-лигаши, пресметка во која никој не може однапред да го прогнозира победникот. Но, за жал, кошаркарска Македонија наместо да ужива во брилијантните дуели на паркетот мора да го гледа Јуда нечесникот со знакот на ФИБА, кој без трошка чест и совест се изживува и донесува криминални одлуки пред цела телевизиска нација. Несватливо е како Јуда нечесникот со знакот на ФИБА постојано на штета на нашиот тим носи судиски одлуки кои се спротивни со елементарните кошаркарски правила. Несватливо е противникот да игра три пати поагресивна одбрана, а нам да ни бидат досудени двојно повеќе фаули. Несватливо е како може еден наш кошаркарски репрезентативец да има третман на почетник и да му се дозволува на противникот во континуитет да игра одбрана на него која е дозволена можеби во боксот или рагбито, но никако во кошарката, а да биде исфрлен со 5 лични грешки за само 9 минути. Го ...
| | веќе видена | слични

Колку и да се согласуваме со напишаното во соопштението на Карпош Соколи дека судењето на изминатите три финални натпревари е далеку под квалитетот потребен за пресметки од ваков тип, сепак, воопшто не можеме да се прифатиме дека нашиот респектиран противник е тимот кој претрпел поголема штета во делот на делењето на (не)правдата. Речиси и да нема натпревар сезонава на домашна сцена, а МЗТ Скопје Аеродром да не биде сериозно оштетен од судиите. Така беше и на завршниот турнир од Купот на Македонија, така беше во Суперлигата, така е и сега во полуфиналето и финалето од плејофот. Не прифаќаме дека ние сме „трипати поагресивни“ од противникот или дека сме играле „одбрана која била дозволена во боксот и рагбито, но не и во кошарката“ и дека нам ни биле досудувани двојно помалку прекршоци. Па, Јуре Лалиќ остана без заб, но официјалните лица нему му досудија фаул. И кај нас има огромно незадоволство од одредени одлуки на судиските тројки на досегашните три финални средби, но секогаш сме се труделе реакциите да ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Раководството на Карпош Соколи преку соопштение до јавноста го изрази незадоволството од делењето на правдата на третиот меч од финалната плејоф серија за титулата во кој „соколите“ загубија од МЗТ Скопје. Соопштението од КК Карпош Соколи ви го пренесуваме во целост, вклучително со насловот кој „соколите“ сами си го определиле за својата реакција: „Јуда нечеснику, Господ ќе те прати во кошаркарскиот пекол!“ „Кошаркарска Македонија за првпат после долго време има можност да гледа финале на плејофот помеѓу две израмнети екипи, дуел помеѓу два АБА-лигаши, пресметка во која никој не може однапред да го прогнозира победникот. Но, за жал, кошаркарска Македонија наместо да ужива во брилијантните дуели на паркетот мора да го гледа Јуда нечесникот со знакот на ФИБА, кој без трошка чест и совест се изживува и донесува криминални одлуки пред цела телевизиска нација. Несватливо е како Јуда нечесникот со знакот на ФИБА постојано на штета на нашиот тим носи судиски одлуки кои се спротивни со елементарните кошаркарски ...
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје и Карпош Соколи веќе одиграа три натпревари во серијата која ќе го одлучи новиот македонски кошаркарски шампион, а последниот дуел одигран во СЦ „Јане Сандански“ предизвика револт кај поразениот Карпош. Претседателот на клубот, Огнен Дедиќ, денеска со соопштение се пожали на арбитражата која според него оди во корист на противникот, а возврати МЗТ Скопје со обвинување за некоректно однесување на клупата на „соколите“, но и барање да се „спушти топката“ пред продолжението на финалето. Во продолжение целосното соопштение на КК Карпош Соколи со специфичен наслов… Јуда нечеснику, Господ ќе те прати во кошаркарскиот пекол Кошаркарска Македонија за првпат после долго време има можност да гледа финале на плејофот помеѓу две израмнети екипи, дуел помеѓу два АБА-лигаши, пресметка во која никој не може однапред да го прогнозира победникот. Но, за жал, кошаркарска Македонија наместо да ужива во брилијантните дуели на паркетот мора да го гледа Јуда нечесникот со знакот на ФИБА, кој без трошка чест и совест се ...
| | веќе видена | слични

По завршувањето на третиот меч од финалната серија на плеј-офот, во кој како гости, загубиоја од МЗТ Скопје со резултат (86:80), со своја реакција се огласија од раководството на КК Карпош Соколи. Ви го презентираме во целост: „Кошаркарска Македонија за првпат после долго време има можност да гледа финале на плејофот помеѓу две израмнети екипи, дуел помеѓу два АБА-лигаши, пресметка во која никој не може однапред да го прогнозира победникот. Но, за жал, кошаркарска Македонија наместо да ужива во брилијантните дуели на паркетот мора да го гледа Јуда нечесникот со знакот на ФИБА, кој без трошка чест и совест се изживува и донесува криминални одлуки пред цела телевизиска нација. Несфатливо е како Јуда нечесникот со знакот на ФИБА постојано на штета на нашиот тим носи судиски одлуки кои се спротивни со елементарните кошаркарски правила. Несфатливо е противникот да игра три пати поагресивна одбрана, а нам да ни бидат досудени двојно повеќе фаули. Несфатливо е како може еден наш кошаркарски репрезентативец да има ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром поведе со 2-1 во финалето на плеј офот откако вчеравечерво натпреварот број 3 на домашен терен го совладаа тимот на Карпош Соколи со 86:80 (21:16; 23:18; 19:20 и 23:26). Во првиот дел од натпреварот шампионот имаше водство кое на полувремето изнесуваше 10 поени (44:34). На почетокот на последниот период МЗТ Скопје водеше со 70:54, сепак Карпош Соколи со многу подобра игра во одбраната намали на 79:77, а Кендрик Пери промаши слободно фрлање за негатива од еден поен. Во последните 60 секунди домашниот тим ги искористи своите шанси за нова победа. Кај МЗТ Скопје Ксавиер Темс постигна 22 поена, Шарлон Клоф 21, а Ѓорѓе Дреновац 20, додека кај Карпош Соколи најефикасни беа Пери со 24 поени и Доминик Мавра со 20. Следниот натпревар се игра на 21.мај во недела во СЦ „Борис Трајковски“, а доколку МЗТ Скопје победи ќе ја одбрани шампионската титула.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗТ Скопје Аеродром поведе со 1-0 во финалната серија од кошаркарскиот плеј оф

Од:
До кого (е-маил):
Порака: