Кукавичлук или глупавост

Уште од сабајле овој ден ѝ се чинеше некако подолг, како времето да минуваше побавно од било кога. Откако се разбуди застана на прозорецот со надеж дека ќе ја допре зрак светлина, но залудно сонцето веќе одлучило да се скрие зад облаците. Толку многу зборови ѝ се беа заглавиле во грлото, но пуста уста не пушта ни глас. Застаната на прозорот, загледана некаде во далечина, а со мислите уште подалеку. Имаше моменти кога му беше лута, дури и мислеше дека го мрази затоа што ја пушташе така лесно без да се бори за неа, како со сила да ја туркаше во туѓи прегратки. И тогаш гневот беше посилен од неа и ќе избришеше сè од него и за ден-два ќе се покаеше затоа што спомените беа тука ја прогонуваа како темни сенки од нејзиното минато со него од кое таа бегаше и се криеше. Всушност секогаш кога беше гневна кон него и кога не сакаше да го сретне, како од никаде тој ќе се појавеше пред неа со тие црни очи и поглед кој правеше да го почуствува она чувство во градите кое ја збунуваше и тогаш наеднаш сè се смируваше, немаше ...
| | веќе видена | слични

Саломон мораше да му признае на својот пријател дека Јулиса е навистина преубава девојка. - Сега гледам зошто толку се интересиаш за неа. - Јулиса ќе биде само моја, Саломон. - Мислев дека е девојка на твојот брат. - Тристан нема што да и понуди и ќе мора да се помири дека ја загубил. Освен тоа, Јулиса залужува живот каков што само јас можам да и понудам, - задоволно се смешкаше Ектор. Саграрио срамежливо затропа на вратата од работната соба на дон Вадо. И пречеше константното присуство на Матакан кој како телехранител стоеше покрај својот господар. Но мораше да ја задржи својата работа и беше подготвена да моли и да проколнва за истата. Откако дон Вадо внимателно ја сослуша и нареди да се врати назад во кујната. - Ви ветувам дека ќе ви бидам најдобрата готвачка која сте ја имале, дон Вадо. Нема да зажалите за зададената шанса, - вети пред да ја напушти работната соба. - Матакан, не сакам да ја испуштиш од вид оваа жена, - Вадо му нареди на својот верен ...
| | веќе видена | слични

Моќните водопади лизгаа право во водата на реката на неколку километри од градот. Опкружен со високи врби и неверојатен мир, работеше еден од најскапите ресторани во Малиналко. Имаше можност да бира скапа храна каква што никогаш немаше вкусено, тоа пладне, но Јулиса одби да земе било што. - Не благодарам, не сум гладна. - Донесете шише од најстарото и најскапо вино кое го имате, момче, - Ектор му рече на келнерот па го врати фокусот на убавите црни очи на Јулиса. – Не можам да те разберам, Јулиса. Те доведов во најубавиот ресторан во градот, каде што се служи само првокласна храна и пијалок, а ти се однесуваш како да те измачувам. - Не сум расположена за славење. Ја прифатив поканата бидејки ми ветивте дека ќе го запознаам адвокатот кој ќе работи на случајот на Тристан. - Зошто немаш доверба во мене, Јулиса? - Бидејки не можам да разберам. Не можам да сфатам зошто не сакате да се знае дека му помагате на Тристан? - Ти си најубавата жена која некогаш сум ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кукавичлук или глупавост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: