Цонга нема да настапи во Доха

Освојувачот на Дејвис Купот, Французинот Жо-Вилфрид Цонга нема да настапи на турнирот во Доха поради повреда на зглобот на раката. Организаторот на турнирот потврди дека Цонга и неговиот агент со жалење морале да го откажат настапот, а финалистот од Мелбурн од 2008 година најави дека ќе биде подготвен за првиот Грен слем на Мелбурн Парк од 15 јануари. 32-годишниот Цонга пред пет години го освои турнирот во Доха, но повредата на зглобот не е наивна.
| | веќе видена | слични

Серена Вилијамс се врати во светот на тенисот, откако стана мајка, но на првата проверка, егзибицијата против Јелена Остапенко во Абу Даби, запиша пораз. Тоа како да беше некој увод во она шо се случи, најдоминатната тенисерка во изминатаат деценија донесе одлука да се повлече од настапите на Австралиан Опен, со образложение дека не е доволно подготвена. „Можам да се натпреварувам, но не сакам да бидам само учесник. Сакам тоа да биде многу подобро. И затоа ми е потребно малку време"- призна носителот на 23. Грен слем титули во кариерата. Па така, турнирот кој стартува на 15 јануари и оваа година ќе добие нов шампион во женска конкуренција затоа што оној претходнито го осовиои токму оваа 36 годишна Американка.
| | веќе видена | слични

По Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј, и Серена Вилијамс го одложи својот камбек на тениските терени, откако го откажа настапот на Отвореното првенство на Австралија, но вели дека тоа нема никаква врска со тоа што стана мајка пред само четири месеци. Таа изјави дека нема да ја брани титулата во Мелбурн затоа што не е убедена дека може да ја освои повторно. Вилијамс настапи на егзибицискиот турнир во Абу Даби минатиот викенд, со цел да ја провери својата подготвеност и по поразот од Олена Остапенко навести дека, можеби, сепак, нема да патува за Мелбурн. „Откако настапив во Абу Даби, сфатив дека иако сум многу блиску, лично не сум таму каде што сакам да бидам. Во мојот тим секогаш го имаме ставот да ги играм само оние турнири на коишто можам да одам до самиот крај. Јас можам да учествувам, но не го сакам само тоа. Мислам дека ми треба уште малку време. Иако ова е разочарувачка одлука за мене, решив да го откажам настапот на Австралија опен“, соопшти Серена, која трудна ја освои ланската титула. На Вилијамс ѝ треба ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите тенисерки на сите времиња, Серена Вилијамс нема да ја брани титулата на првиот грен слем во оваа 2018 година „Австралија Опен“. Искусната Американка која минатата седмица во Абу Даби го одигра својот прв меч по раѓањето на своето прво дете во месец септември донесе одлука да не игра во Мелбурн затоа што не е максимално подготвена за предизвикот и борбата со колешките. -Мојот тренер и тимот секогаш ми велат „оди на турнири само кога си подготвена да одиш докрај. Можам да се натпреварувам – ама не сакам само да се натпреварувам, сакам да бидам многу подобра од тоа, а да го направам тоа потребно ми е уште време, -порача Серена која досега зад своето име има 23 грен слем титули. Кога ќе се врати на терените, поточно на турнирите помладата од сестрите Вилијамс не соопшти иако медиумите шпекулираат дека тоа можа да биде во март на „Мајами Опен“. Serena Williams will not defend her Australian Open title. Four months after giving birth she’s “not where I personally want to be.” ...
| | веќе видена | слични

На крајот на минатогодшиниот Вимблдон, еден обложувач стана побогат за 222.000 долари. Две недели порано, исто се кладеше дека Роџер Федерер ќе го освои турнирот со влог вреден 67.000 долари. И сега има слична приказна. Пред почетокот на Австралиан Опен во Мелбурн, вложи дури 40.00 долари дека нов „Ози" шампион ќе биде токму Ник Киргиос. Доколку пак се случи една таква работа, ќе си оди дома побогат за 840.000 долари. Една работа која донесе и доста висока сериозност кај букмејкерите на петиот континент. Затоа што влогот е доста храбар, и на оној кој уплатил толкава сума пари ќе му треба и среќа со оглед на тоа дека Киргиос се врати по двомесечна пауза поради проблемите со колкот. „Се повредив пред неколку дена. Почувствував како да имам некоја течност во коленото. Но сигурен сум дека ќе бидам доволно добар и дека ќе играм во Мелбурн" - порача Киргиос. Во четврфиналето на Бризбејн ќе игра против Украинецот Долгополов, па тогаш ќе стане и појасно дали и колку може да оди во Мелбурн. Засега, има две ...
| | веќе видена | слични

ТЕНИС Енди Мареј се повлече од учеството на првиот сезонски грен слем турнир Австралија опен. Британецот се уште не ја санирал повредата на колкот поради која не играше изминатите шест месеци. Негов последен официјален настап е на Вимблдон минатата година.„За жал нема да можам да се натпреварувам во Мелбурн годинава, бидејќи не сум подготвен. Ви благодарам на сите за убавите пораки со подршка и се надевам дека брзо ќе се вратам на терените“, стои во соопштението на Мареј.Британецот мина шестмесечна рехабилитација, но и натаму има проблеми со колкот, што значи дека можеби ќе му биде потребна операција, а тоа ќе го одвои уште неколку месеци од терените. 30-годишниот тенисер падна на 16-тото место на АТП ранкингот поради отсуството од терените. Австралија опен годинава стартува на 15 јануари. Тенис Има видео?:
| | веќе видена | слични
7 копии

Британскиот тенисер Енди Мареј ќе го пропушти првиот годинашен Грен слем турнир, Австралија опен, бидејќи не ја санира повредата на колкот. Поранешниот прв светски играч е надвор од терените повеќе од пола година. Иако имаше најави дека Мареј ќе се врати на официјалните мечеви токму во Мелбурн, сепак утринава стиган вест дека 30-годишниот Шкотланѓанец не е целосно закрепнат. Тој требаше да игра и на турнирот во Бризбејн кој е во тек, но се откажа во последен момент со објаснување дека сака да биде целосно спремен за АО. За жал, нема да играм во Мелбурн оваа година. Уште не сум подготвен да се натпреварувам. Наскоро си заминувам дома, за да направам проценка на сите можности. Им посакувам среќа на останатите. Ќе ми недостигате, објави Енди Мареј на специјална прес-конференција. Отвореното првенство на Австралија започнува на 15 јануари во Мелбурн.
| | веќе видена | слични

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза ја прифатила поканата да настапи на турнирот во Сиднеј, соопштија организаторите. Шпанката која е втора на светската ранг листа беше принудена да се откаже уште на првиот натпревар оваа година на турнирот во Бризбејн поради мускулни грчеви во нозете. Таа го предаде мечот на Србинката Круниќ на 2 јануари. Сепак, Мугуруза се чувствува подобро и смета дека ќе може да игра во Сиднеј, турнир со награден фонд од 776 илјади долари. - Оваа вајлд карта е многу драгоцена можност за мене да се вратам на теренот и се надевам да одиграм уште неколку натпревари пред првиот турнир Грен слем за годината во Мелбурн, изјави Мугуруза. Турнирот почнува на 7 јануари и ќе трае до 13 јануари и е последен пред почетокот на Грен слемот Австралија опне.
| | веќе видена | слични

Енди Мари со емотивно и опширно соопштение јасно стави до знаење дека го откажува најавенот учество на турнирот во Бризбејн кој е загревање за тоа што ќе се случува во Мелбурн започнувајќи до 15 јануари, но на голема жалост, најдобриот тенисер од Островот сега ни потврди дека ќе мора да го прескокне и првиот грен слем во годината, Австралија Опен. Мари со големо жалење најави дека неговиот проблем со колкот и натаму е многу голем и дека размислува да го санира истиот и со операција, а доколку на крајот се реши на таков потфат, тогаш неговата рехабилитација ќе биде многу подолга од досега завршените шест месеци. – За жал, јас нема да бидам во можност да играм во Мелбурн оваа година. Едноставно не сум подготвен да се натпреварувам со другите. За кратко време заминувам од Австралија и одам дома каде ќе ги разгледам сите опции за тоа како најбрзо да се вратам на терените, – порачува поранешниот светски рекет број еден.
| | веќе видена | слични

Австралиецот, кој по завршувањето на Вимблдон, стана побогат за 222.000 долари, верува дека неговиот сонародник Ник Кирјос може да го освои првиот гренд слем во сезоната, Австралија опен. Овој човек минатата година со 67.000 долари се обложил дека Роџер Федерер ќе го освои Вимблдон. Овој облог му донесе убава сума поради што тој решил дел од овие пари да инвестира во сонародникот Кирјос. Неименуваниот обложувач сега ставил 40.000 долари на облогот дека Кирјос ќе победи на Австралија опен. Доколку тоа се случи, овој човек ќе заработи 840.000 долари. Овој облог е изненадување и за букмејкерите во Австралија бидејќи Кирјос неодамна се врати на терените откако два месеца отсуствуваше поради повреда на колкот, а проблемите се зголемија пред неколку дена кога на првиот меч по паузата двапати побара медицински тајмаут поради проблеми со коленото. „Кога ќе ја исправам ногата, чувствувам болка, имам некаква течност во пределот на коленото, но сигурен сум дека сѐ ќе биде добро и ќе играм во Мелбурн“, рекол Кирјос. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 523 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската ...
сите 217 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цонга нема да настапи во Доха

Од:
До кого (е-маил):
Порака: