Мурињо се враќа во Премиер лигата со изненадувачка улога, ќе дебитира на „Емирејтс“

Угледната телевизија „Беин Спортс“ пред два дена официјално соопшти дека Жозе Мурињо повремено ќе биде дел од експертскиот коментаторски тим кој ќе дава стручни мислења за дел од натпреварите во Премиер лигата, а денеска пристигна нова информација поврзана на оваа тема со која ни беше откриено кога Португалецот ќе дебитира во новата улога. Доскорешниот менаџер на Манчестер Јунајтед истакна дека нема да брза со бирањето на нов проект, но во меѓувреме ќе го видиме во една поинаква и изненадувачка улога, бидејќи ќе ги коментира случувањата во лигата во која имаше работа само до пред еден месец. Наредниот викенд на програта е големото лондонско дерби меѓу Арсенал и Челси, а Мурињо ќе биде специјален гостин во студиото на „Беин Спортс“ и ќе ја стартува новата премиерлигашка авантура како коментатор токму со пресметката на „Емирејтс“ на 19-ти јануари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Поранешниот менаџер на Челзи, Жозе Мурињо откри како се дошло до трансферот на Дидие Дрогба во 2004 година. Тогаш „сините" платија 24 милиони фунти за напаѓачот на Марсеј. – Дрогба веќе играшe за Гингамп, Марсеј, како и во некои тимови нa изнајмување. Кога побарав да го земам во Челзи сe сеќавам како Абрамович ме праша: „Кој напаѓач го сакаш?" Со сите силни играчи на овој пост во тоа време во Англија, одговорив … Дрогба. „Кој? Кој е тој? Каде игра?" Тој не запираше да ме прашува, а јас му реков само: плаќај и не прашувај", изјави Специјалниот. На крајот, Дрогба стана легенда за Челзи и Премиер Лигата. Тој освои три титули на Англија со Челзи, четири пати го крена трофејот од ФА Купот, а исто така беше дел од тимот кој ја освои Шампионската лига пред да ја продолжи кариерата во Кина.
| | веќе видена | слични

Според британските медиуми, францускиот интернационалец се очекува наскоро да потпише нов пет-годишен договор со Манчестер Јунајтед. Ова е подобрување во преговорите меѓу двете страни, откако да потсетиме играчот во октомври минатата година одби понуда. Јунајтед неодамна ја активираше едно-годишната клаузула во договорот на напаѓачот за да го задржи во клубот во 2020. година. 22-годишниот фудбалер досега оваа сезона има постигнати девет гола во 23. настапи.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо остави голема трага како тренер на Челси, а еден од неговите најдобри потези кои имаа влијание за сите тие успеси беше ангажманот на Дидие Дрогба. Дрогба дојде во клубот од западен Лондон истата година како Мурињо (2004 година) и тоа од таборот на Олимпик Марсеј за сума од 24 милини фунти. Интернационалецот од Брегот на Слонова Коска тогаш имаше 26 години и имаше дадено 39 голови на 80 настапи во француската лига, учинок и настапи кои го привлекоа интересот на премиерлигашот. Токму Мурињо кој беше иницијатор за неговиот трансфер откри една анегдота за тоа што всушност се случувало во тој период и што му порачал на Роман Абрамович за да го добие Дрогба на „Стемфорд Бриџ“. -Дрогба е човек кој е лојален и никогаш не заборави дека го донесов од Олимпик Марсеј во Премиер лигата, дури и кога не очекуваше, затоа што не започна многу млад на тоа ниво. Веќ имаше играно за Марсеј, Гингамп, Ле Ман, па кога го земав во Челси се сеќавам кога Абрамович ме праша: Кој? Кого го сакаш за напаѓач? Со сите тие имиња ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жозе Мурињо кој што неодамна доби отказ од Манчестер Јунајтед, моментално одмара и се подготвува за новиот предизвик во неговата кариера. Португалецот проговори за својата кариера и според него, најсилниот тим кој што го водел бил италијански Интер. Интер под водство на Жозе Мурињо во 2010-та година ја освои историската „Триплета“, односно „Нераѕурите“ ги обединија титулите од Серија А, Италијанскиот куп и Лигата на шампионите, нешто што досега не му успеало на ниту еден друг италијански клуб. „Интер беше најсилниот тим, затоа што освоивме се. Треба да бидам објективен. Со Интер освоивме се од почетокот до крајот. Го победивме тогашниот најдобар тим на светот Барселона со 3:1, а потоа во финалето славевме и против Баерн Минхен. Ја освоивме титулата во Италија со фантастичен број на бодови, како и Купот. Победивме во три финалиња во рок од 10 дена“, изјави Мурињо.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо на крајот на минатата година доби отказ од Манчестер јунајтед и така ја заврши неуспешната авантура на „Олд Трафорд“. Лошите односи со фудбалерите во клубот, како и лошите резултати не му дозволија на Мурињо да остане подолго во Манчестер, па денес Португалецот работи како стручен коментатор за телевизијата „БиИН Спорт“, а во едно од своите обраќања ја бранеше својата досадна игра. „Една работа е имиџот, а друга е комуникацијата, а тука е и добрата структура, која мора да стои зад тоа. Важна работа е да се победува и да се постигнуваат резултати. Многу е лесно да се игра добро и да не се победи. Многу е лесно да стоите зад одредена идеја за тоа како фудбалот треба да изгледа и да биде без резултати. Ако зборувате за Гвардиола, Анчелоти и тренери кои имаат многу победи во кариерите, меѓу кои сум и јас, има ли млади тренери кои имаат добри резултати?“, кажа Мурињо. Потоа имаше и краток коментар за периодот поминат во Јунајтед. „Понекогаш го коментираме тоа што го гледаме, а не знаеме што се ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо во првото интервју за телевизијата во која ќе работи како стручен аналитичар, изјави дека не размислува за пензионирање, а најсилен тим што го тренирал во кариерата му е Интер, за кој тогаш играше и Горан Пандев. „Дали размислувам за повлекување? Не. Многу сум млад. Сакам да работам како тренер. Долго сум во фудбалот, за неколку месеци ќе наполнам 56 години, и му припаѓам на врвниот фудбал, таму сакам и да останам“ – изјави Мурињо за БЕИН спортс. Мурињо ги има водено Порто (стана сензационален европски првак), Челзи (три премиерлигашки титули), Интер (ЛШ и скудето во Италија), Реал Мадрид (титула во Шпанија со рекорден број на бодови и дадени голови), Манчестер јунајтед (ја освои Лига Европа), и кога би требало да одбере еден тим, смета дека најсилен бил Интер во сезоната 2009/2010. „Ако треба да бидам објективен, би рекол дека најсилен мој тим беше Интер, бидејќи во таа сезона освоивме сè. Морам да го почитувам тоа. Освоивме Лига на шампиони, италијанско првенство со огромен број бодови, ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо ќе дебитира како експертски коментатор за „Беин Спортс“ овој викенд и во живо ќе ги следи случувањата на големото дерби меѓу Арсенал и Челси, но во меѓувреме беше гостин во ексклузивното фудбалско студио на познатата телевизија, во која португалскиот стручњак направи една кратка рекапитулација на својата кариера. Мурињо во својата досегашна авантура во фудбалот оствари големи успеси како тренер на Порто, Челси, Интер и Реал Мадрид, додека неговата последна етапа во Манчестер Јунајтед многумина ја сметаат за неуспешна, без разлика на тоа што освои два трофеја во неполните три сезони во кој го предводеше тимот. Португалецот се етаблираше како тренер од светска класа во Порто, тим со кој успеа да ги освои Купот на УЕФА и Лигата на шампионите, но сепак кога треба да го избере најдобриот тим кој што го тренирал, Мурињо без многу размислување се одлучи за историскиот состав на Интер кој ја освои триплетата. – Морам да кажам Интер, мора да бидам искрен и да кажам дека тоа е тимот со кој освоив се од ...
| | веќе видена | слични

Тоа што требаше да биде партнерство од соништата, на крај се покажа како кошмар за Жозе Мурињо, но и за Манчестер јунајтед, но Португалецот вели дека во англискиот клуб го направил едно од најголемите остварувања во својата кариера – завршил како втор во сезоната 2017/18. Минатата сезона Јунајтед беа само зад недостижните шампиони Манчестер сити, но тоа не го спаси Мурињо од отказ во декември по лошиот старт на 2018/19. Оттогаш, Јунајтед се „препородени“ под Оле Гунар Солскјер со шест победи во низа и со многу поатрактивна игра. „Понекогаш мислиме дека ги гледаме работите, без да знаеме што се одвива зад сцената. А, тоа влијае на работата. Тоа е најглавното. Ако, на пример, ви кажам дека тоа беше една од моите најдобро завршени работи, тоа второ место со Манчестер јунајтед во Премиер лигата. Ќе кажете: ’Овој човек е луд, освои 25 титули и сега вели дека второто место е остварување’. Тоа го кажувам бидејќи луѓето не ја гледаат целосната слика, не гледаат што се случува зад сцената. Затоа анализите се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Португалскиот стручњак Жозе Мурињо изјави во етерот на „БеинСпортс“ дека Интер во периодот 2008-10 е најсилниот тим, го кој водел во својата кариера. Португалецот освои „требл“ со „неразурите“, а потоа го презеде Реал Мадрид. Пред неколку недели Мурињо беше отпуштен од Манчестер Јунајтед по серијата негативни резултати, а во моментов работи како фудбалски аналитичар во катарскиот медиум. – Интер беше најсилниот мојот тим, бидејќи освои се. Треба да бидам објективен. Со тимот освоивме сè од самиот почеток до самиот крај. Интер освои три титули, го победи најдобриот тим на Барселона со 3:1, а потоа го победи и Баерн Минхен со 2:0. Ја освоивме титулата во Италија со фантастичен број на поени, го освоивме и Купот на земјата. Победивме во три финалиња во рок од 10 дена, прокоментира Мурињо.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мурињо се враќа во Премиер лигата со изненадувачка улога, ќе дебитира на „Емирејтс“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: