Хавиер Клементе ќе го спасува Спортинг

Поранешниот селектор на шпанската фудбалска репрезентација Хавиер Клементе е назначен за нов тренер на шпанскиот прволигаш Спортинг Хихон. Оваа екипа и во текот на оваа сезона ќе се бори за опстанок во шпанската елита и токму тоа ќе биде главниот приоритет на Клементе во текот на наредните неколку месеци. Хавиер Клементе беше и селектор на фудбалската репрезентација на Србија Спортинг Хихон е на минус 6 бода од зоната за испаѓање, а Клементе го наследи на тренерската позиција Техада кој привремено го водеше тимот по отказот кој му беше даден на Мануел Пресиадо. Од раководството на Спортинг објавиле дека официјалното преставување на Клементе ќе биде во текот на денот. 61 годишниот Клементе ја водеше Шпанија во континуитет од 6 години (меѓу 1992 и 1998), а последен пат беше тренер и тоа како селектор на Камерун, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Под негово раководство Камерун имаше неуспех во квалификациите за Купот на африканските нации па затоа и си змаина од клупата на оваа земја. Тимот на Спортинг ...
| | веќе видена | слични

Хавиер Клементе ќе го предводи Спортинг Хихон до крајот на сезоната, тој доаѓа на местото од Мануел Пресиадо на кој клубот му врачи отказ поради лошите резултати. "Хавиер Клементе е нов тренер на Спортинг, тој ќе го предводи тимот до 30. јуни" - стои во соопштението на Спортинг. Спортинг се наоѓа на претпоследното место на табелата во Примера.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хавиер Клементе ќе го спасува Спортинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: