Змејови го прават првиот чекор на светската сцена


Пласирањето на репрезентацијата на БиХ на Светскиот куп е постигнување што одекна во спортскиот свет и пошироко. Напаѓачот на БиХ Един Џеко (десно) шутира меѓу мексиканските одбранбени играчи Хектор Морено (лево) и Диего Рејес (во средината), за време на меѓународниот пријателски натпревар на 3-ти јуни во Чикаго. [AФП] „Змејови во срцето, змејови на теренот“ е слоганот што репрезентацијата на Босна и Херцеговина го усвои за настапот на Светското првенство во Бразил 2014. По неколку неуспешни обиди, пласманот на Светското првество за првпат претставува огромно постигнување за оваа мала нација. Сепак, Змејовите имаат уште поголеми планови. „Не одиме во Бразил како туристи или за да учиме. Сакаме да успееме и да одиме напред“, изјави за новинарите селекторот на БиХ, Сафет Сушиќ, за време на подготовките за турнирот. Повеќе од половина од екипата на БиХ што ќе игра во првото финале на земјата на Светското првенство се родени или израснати во странство, деца на оние милион граѓани кои избегаа од конфликтот во ...
| | веќе видена | слични

Аргентина : Ромеро, Гарај, Кампањаро, Забалета, Рохо, Фернандез, Маскерано, Ди Марија, Макси Родригез, Меси, Аугеро БиХ : Беговиќ, Бичакчиќ, Спахиќ, Колашинац, Бешиќ, Пјаниќ, Мисимовиќ, Мујџа, Лулиќ, Хајровиќ, Џеко
| | веќе видена | слични

На натпреварот Босна и Херцеговина против Аргентина, Един Џеко ќе се соочи против Кун Агуеро, Мартин Демикелис и Пабло Забалето. Четворицата фудбалери ја делат соблекувалната во Манчестер Сити и со таа цел „граѓаните“ со помош на кучето од служабата на клубот го прогнозираа победникот на натпреварот. Кучето се реши да го земе топчето на кое беше напишано дека БиХ ќе биде победникот.
| | веќе видена | слични

Босанскиот репрезентативец Един Џеко пред заминувањето на Светското првенство во Бразил за клубскиот сајт на Манчестер Сити изјавил дека учеството на Мундијалот е голем успех за БиХ.„Мислам дека тоа сите го чекаа изминативе 20 години, националниот тим да оди на некое големо натпреварување. Кога тоа се случи можеше во очите на луѓето да видите колку се среќни, заборавија на се, на сите проблеми и се се вртеше околу тоа дека БиХ игра на СП“. – изјави Џеко.Репрезентативецот на БиХ смета дека Аргентина е фаворит не само во групата Ф, туку и на целото натпреварување, додека БиХ преку Иран и Нигерија ќе влезе во следната фаза од натпреварувањето.
| | веќе видена | слични

Селекторот на БиХ Сафет Сушиќ го објави конечниот список од 23 играчи за Светсткото првенство во Бразил. Од списокот кој Сушиќ го објави на почеткот од мај испадна само дефанзивецот на белгискиот Гент Ервин Зукановиќ. Селекцијата на Босна и Херцеговина ќе игра на Мундијалот во Групата Ф со Нигерија, Аргентина и Иран. Сушиќ може да смета на: Голмани: Асмир Беговиќ (Стоук), Јасмин Фејзиќ (Ален), Асмир Авдукиќ (Борац Бања Лука) Одбрана: Емир Спахиќ (Баер Леверкузен), Сеад Колашинац (Шалке), Тони Шуњиќ (Зорја), Ермин Бичакчиќ (Ајнтрахт Брауншвајг), Мухамед Бешиќ (Ференцварош), Огнен Врањеш (Елазиг). Среден ред: Менсур Мујџа (Фрајбург), Миралем Пјанич (Рома), Анел Хаџиќ (Штурм), Тино Сушиќ (Хајдук Сплит), Сенијад Ибричиќ (Ерсијес), Сенад Лулиќ (Лацио), Звјездан Мисимовиќ (Гуизу Рене), Сејад Салиховиќ (Хофенхајм), Харис Медуњанин (Гациантеп), Изет Хајровиќ (Галатасарај), Авдија Вршајевиќ (Хајдук Сплит). Напад: Един Џеко (Манчестер Сити), Ведад Ибишевиќ (Штутгарт), Един Виска (Истанбул). Светското фудбалско ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Змејови го прават првиот чекор на светската сцена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: