Лана Дел Реј го објави спотот за National Anthem (видео)

Лана Дел Реј го објави контроверзниот спот за новиот сингл ‘National Anthem’, во кој ги глуми американските икони - Мерилин Монро и Џеки О. Спотот кој трае 7 минути, започнува со сцената каде пејачката ја пее ‘Happy Birthday Mr. President’ како што пееше Мерилин за претседателот Џон Кенеди во 1962 година. Потоа станува Џеки О, и заедно со раперот A$AP Rocky (кој го глуми Џон Кенеди) си играт со нивните деца. Контроверзната последна сцена го покажува убиството на претседателот, кое се случи кога парот замина на политичко патување во Тексас во 1963 година - една година откако Мерилин Монро пееше специјално за него. Што се однесува до раперот во спотот, тој неодамна соработуваше со Лана на синглот ‘Ridin’ - кој ќе се најде на неговиот прв албум. Tags: лана дел реј мерилин монро Можеби ве интересира? Лана Дел Реј го објави спотот за National Anthem (видео) - Четврток, 28 Јуни 2012 Мерилин Монро - кралица на деколтето! - Вторник, 26 Јуни 2012 Лана Дел Реј снима нов спот (фото) - Вторник, 24 Април 2012 ...
| | веќе видена | слични

Песната „Survival“, која ја изведува британскиот бенд „Muse“ е одбрана да биде официјална песна на Олимписките игри во Лондон. Тоа значи дека публиката ќе има прилика оваа нумера да ја слуша при излегувањето на спортистите на терен, доделувањето на медалите и слично.Во потрагата за официјална химна на Олимписките игри 2012, организаторите сакаа да се задоволат неколку критериуми – изведувачот да биде од Велика Британија, песната да инспирира и да биде традиционална.Сите тие услови ги задоволува токму „Survival“. Оваа песна од 27 јули ќе ја слушаме секој ден, затоа што ќе послужи како пратечка тема на сите интернационални преноси на Олимписките игри.„Многу сме возбудени што Олимпискиот комитет одбра песна од групата „Muse“, за официјална химна на Олимписките игри“, објавено е на интернет сајтот на музичката група.
| | веќе видена | слични

Таа пееше за видео-игри и за сини фармерки, создаде своја модна колекција, а во најновиот спот го долувува стилот на првата дама на САД Џеки О, за време на претседателскиот мандат на Кенеди. Нумерата е насловена National Anthem, а автор и текстописец на песната е самата пејачка. Таа се појавува во улогата на Џеки О, а раперот A$AP Rocky го толкува претстедателот Џон Кенеди. На почетокот на видео-записот, Дел Реј се појавува како Мерилин Монро, пеејќи му ја Happy Birthday Mr. President на A$AP Rocky, како што тоа го стори славната почината актерка со Кенеди. Режисерот на спотот Ентони Мендлер објаснил дека Лана, всушност, сакала да го претстави љубовниот триаголник меѓу двојката Кенеди и Монро како ситуација која е блиска до нашето секојдневие. Исто како што кога се сеќаваме на Шекспировата приказна за Ромео и Јулија помислуваме на забранета љубов, така приватниот живот на семејството Кенеди асоцира на релација која иако однадвор изгледа сјајно, одвнатре не функционира.
| | веќе видена | слични

Лана дел Реј го објави видео спотот на нејзиниот нов сингл „National Anthem“. Пејачката и текстописецот, прво објави краток тизер од видеото, а синоќа и официјално го претстави спотот кој трае 7-минути и 40-секунди. На почетокот на видеото Дел Реј ја имитира Мерлин Монро, пеејќи му „Happy Birthday“ на претседателот Џон Ф. Кенеди во 1962 година. Во спотот е реконструиран моментот од атентатот на Кенеди, каде Дел реј ја толкува Џеки О. а раперот A$AP Rocky го игра починатиот претседател.
| | веќе видена | слични

Рок бендот Muse ја објавија нивната нова песна Survival - која воедно ќе биде и официјална химна на Летните Олимписки Игри во Лондон , годинава. Синглот ќе се најде на нивниот шести студиски албум The 2nd Law. "Многу сме возбудени да најавиме дека песната на Muse, Survival, беше избрана за химна на Олимписките Игри во Лондон од страна комитетот. Мат ја напиша песната а во умот му беше Олимпијадата." - напиша бендот на својата официјална веб страна. Новиот албум на познатиот бенд ќе биде објавен на 17 септември, 2012 година, а бендот ќе замине на турнеја во Велика Британија и Европа во октомври. Tags: muse Можеби ве интересира? Новата песна на Muse е избрана за химна на Олимписките Игри (видео) - Четврток, 28 Јуни 2012 Постари: Лана Дел Реј го објави спотот за National Anthem (видео) - Четврток, 28 Јуни 2012 Кели Роланд го објави спотот за Summer Dreaming (видео) - Понеделник, 18 Јуни 2012 Концертот на Radiohead откажан откако се урнала сцената (фото) - Недела, 17 Јуни 2012 Селин Дион го отпеа хитот ...
| | веќе видена | слични

Новата песна на Muse – Survival, што неодамна доживеа радиска премиера, ќе биде службена химна на Летните олимписки химни (ЛОИ), кои наскоро ќе почнат во Лондон. Според зборовите на пејачот Мет Белами, за бендот е голема чест да има толку важна улога на Олимписките игри во 2012 година. Тој објаснил дека ја пишувал нумерата мислејќи на ЛОИ, па затоа песната изразува верба и одлучност за победа. Песната ќе го најави и нивниот последен албум The 2nd Law, за кој бендот вели дека е радикално поинаков од сета нивна претходна работа, најмногу поради призвукот на дабстеп, што може да се преслуша во форшпанот со кој го најавуваат новиот носач на звук. Наследникот на албумот Resistance од 2009 година ќе биде пуштен во продажба на 17 септември годинава , а во октомври Muse тргнуваат на турнеја низ Европа и Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 245 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 134 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 182 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лана Дел Реј го објави спотот за National Anthem (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: