Бомба# 36: „Луѓе немаат леб да јадат, оваа купила стан, сеа купила уште два стана“


Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Зоран Ставревски ЗС: Горде. ГЈ: Е. ЗС: Она што... ако се сеќаваш, кога бевте во Виетнам ти побарав една веб адреса. ГЈ: Да. ЗС: Е. Па... што... така ми текна мене у некој, некој момент на инспирација, си викам ја, ај добро, совет што ѝ давам на Горде, него и ја што не си направам исто така. Ха, ха. ГЈ: Па да ти кажам паметно ти текнало. Некад имаш добри идеи. Ха, ха. ЗС: И почна онака, црвот да ме јаде. И викам – чекај бе - што јас не си направам нешто лично, и онака стојат вака безвезе, без ништо. ГЈ: Да де, да. ЗС: И ај викам, не мора одлука да донесеме, ќе разговарам дома, да видам што-како. Спомнав дома, немаше нешто реакција негативна или позитивна посебно. ГЈ: Да де, да. ЗС: Вика – ај да видиме, демек што-како. И отидовме у... му се јавив на овој мојов... ГЈ: Аха. ЗС: Отидовме до кај него на работа, се сретнавме со таткото и со ќерката... ГЈ: Аха. ЗС: Ко за беља, баш тогаш влезе директорот, на... главниот што е, на банката... ГЈ: Ахааа. ЗС: Нè ...
| | веќе видена | слични

Пресуда па повторно враќање на судскиот процес. Вака изгледаше спорот кој го водеа портпаролот на СДСМ Петре Шилегов и тогашната министерка Јанкуловска поради обвинувањата на опозицијата дека министерката за краток временски период стекнала два стана во зградата на улицата Димче Мирчев. Опозицијата и вчера презентираше аудио снимки за кои тврди дека фрлаат светлина врз така наречената афера Скриени станови. Во првата писмена реакција од 2013-та веднаш по пресот на Шилегов министерката Јанкуловска тврдеше: - Немам купено станови од 214 квадратни метри. Имотниот лист го докажува тоа. Не е точно дека немам подигнато долгорочен кредит. Договорот со Шпаркасе банка го потврдува тоа. Државната комисија за спречување на корупција го потврди тоа. Петре Шилегов лаже. Стоеше во писмената реакција на Гордана Јанкуловска од септември 2013 година. Првичната пресуда која судот му ја изрече на Шилегов беше тој да плати петстотини илјади денари или нешто повеќе од осум илјади евра оштета на Јанкуловска поради нарушувуање ...
| | веќе видена | слични

Шилегов ЛАЖЕ ! Вака поранешната министерка за внатрешни работи се бранеше од обвинувањата од страна на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов дека таа за 5 години заработила 200 000 евра. На прес конференција одржана на 26.09.2013 година, портпаролот на СДСМ , Петре Шилегов изјави и отворено ја праша Јанкулоска како е можно со две административни плати за 1 година и 9 месеци да се врати кредит од 75 илјади евра и да останат 15 ооо евра за враќање што значи дека секој месец од домашниот буџет треба да се издвојат 3500 евра за отплата: „Според документите што ги покажавте, за становите вредни 200 илјади евра, сте подигнале кредит од Шпаркасе банка www.sdsm.org.mk/upload/documents/Dogovor%20za%20kredit.pdf во вредност од 90 илјади евра. Кредитот сте го подигнале на 05 јануари 2012 година. Денес, нецели две години оттогаш, од кредитот, за отплата Ви се останати уште само 15 илјади евра. За 1 година и 9 месеци сте вратиле 75 илјади евра?! Со две административни плати?! Во вашиот анкетен лист објавен на ...
| | веќе видена | слични

По последната бомба на опозицијата во која се открива купување на министерски станови далеку од очите на јавноста, повеќето граѓани велат дека се револтирани од неодговорното трошење на државните функционери. Според нивните коментари, во земја во која некои едвај го преживуваат месецот и немаат ниту за задоволување на основните потреби, неоправдано е ваквото однесување на министрите. Па стварно некои збудалеа, како брзо се збогатија. Значи денеска дојде само да си на власт и да направиш брзи пари. Анкетиран граѓанин. „Тоа ме лути, затоа што тие пари се и наши. Не можат тие да ги трошат како сакаат.“ x „Па стварно некои збудалеа, како брзо се збогатија. Значи денеска дојде само да си на власт и да направиш брзи пари.“ „Ми смета тоа. Сè што се прави, мислам дека е претерано“, велат анкетираните граѓани. Тука постојат индиции за сторено кривично дело несразмерно богатење коешто го прави функционер којшто намерно ќе прикрие или нема да пријави определен имот или имотна состојба, а исто така нешто што многу ме ...
| | веќе видена | слични

36 та бомба на СДСМ покажа еден друг аспект од владеењето на ВМРО ДПМНЕ во стилот „ не не гледајте што правиме,туку само слушајте не што на телевизија ви кажуваме“. Или ако се е чисто и легално и со свои пари си купувале станови, кој по еден кој по два, во таа зграда, што им ја направил Чифлиганец, нејасно е зошто сите се кријат !? Становите во зградата спроти МВР на „Адора инжинеринг“ на газда Ванчо Чифлиганец,се купени од повеќе функционери или членови на нивните семејства Призма сумирајќи го кажаното во вчерашната бомба на СДСМ и прислушуваните разговори објавува кој се има станови во таа зграда на улицата „Димче Мирчев“ 20, која веќе го има епитетот владина, функционерска палата . Вицепремиерот Зоран Ставрески криел стан во зградата во која два стана има семејството на ексминистерката за внатрешни работни, Гордана Јанкулоска, обвини портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на прес-конференцијата пред Владата. Тврдењата тој ги поткрепи со аудио-снимки од телефонски разговори кои наводно се водат меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомба# 36: „Луѓе немаат леб да јадат, оваа купила стан, сеа купила уште два стана“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: