Полуфинална пресметка на Реал Мадрид против Баерн Минхен – 7.дел


2 копии

Ждрепката во Лигата на шампиони беше немилосрдна кон фаворитите, кои ќе играат меѓу себе уште во полуфиналето. Актуелниот првак Реал Мадрид по седми пат ќе игра против Баерн Минхен во полуфиналето од елитното натпреварување. Во претходните шест соочувања во оваа фаза, „баварците“ четири пати ги елиминирале „кралевите“, но во меѓусебниот скор, двата тима имаат по 11 победи и две ремија со гол разлика 37-36 во корист на шпанскиот тим. Реал и Баерн играа во елиминациите и минатата сезона, поточно во четвртфиналето, кога шпанскиот гигант мина понатаму со вкупно 6-3, а на крајот и го крена својот 12-ти пехар во елитата. Второто полуфинале помеѓу Ливерпул и Рома ќе биде реприза на финалето од 1984 година. Тогаш „црвените“ ја совладаа „волчицата“ на пенали откако по регуларнте 90 минути и по продолженијата беше 1-1, а интересно натпреварот се одигра на „Олимпико“ во Рим. Овие два тима се сретнаа уште во два наврати во европските купови, а Ливерпул има подобар скор од две победи, еден пораз и едно реми. Сигурно ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тренерот на Рома, Еузебио ди Франческо и неговиот колега од Наполи, Маруицио Сари, се меѓу потенцијалните заменици на Антонио Конте во Челзи. Сопственикот на „сините“ од Лондон, Роман Абрамович веќе размислува за замена на Конте по крајот на сезоната и е подготвен да го замени со еден од двајцата италијански специјалисти, тврди „Дејли Телеграф“ Тренерот на Наполи, Маурицио Сари веќе беше поврзуван неколку пати со местото на клупата во Челзи, но Абрамович бил восхитен и од Ди Франческо, кој импресионира со успесите во Рома, откако ги одведе „волците“ до полуфиналето во Лигата на Шампионите. Во текот на сезоната Римјаните се сретнаа токму против Челзи во дуел од групната фаза на турнирот, победувајќи го тимот на Абрамович со 3:0 на „Олимпико“
| | веќе видена | слични

Италијанскиот клуб Рома потврди дека сите влезници за полуфиналниот дуел со Ливерпул во Лиагата на шампиони се продадени во рекорден рок. Во Рим владее голема фудбалска еуфорија, а елиминацијата на Барселона во четвртфиналето додатно ја „запали“ атмосферата. Прво беа пуштени во продажба 22.000 влезници кои веднаш се распродадоа, а потоа започна продажбата на преоснатите 35.000. Според пишувањата на италијанските медиуми навивачите на Рома го „разграбале“ сите влезници за само 3 часа, па сега е веќе невозможно да се набават билети за дуелот кој е закажан за 2-ри мај. Навивачите чекале пред продажните места и по 36 часа за да дојдат до билет, а откако биле пуштени во продажба се продале за рекордно време. Првиот полуфинален натпревар се игра на „Енфилд“ на 24-ти април, а реваншот е на „Олимпико“ седум дена подоцна. Билетите за Рома – Ливерпул продадени за три часа!
| | веќе видена | слични

Наредната седмица продолжуваат мечевите во Лигата на шампионита, а една од полуфиналните битки е онаа меѓу Ливерпул и Рома. Двата состави направија пријатни изненадувања во претходната рунда и ги елиминираа фаворитизираните Манчестер Сити и Барселона, па сега „црвените“ и „волчицата“ гледаат одлична и голема можност да дојдат до завршниот меч во Киев. Можеби на хартија благ фаворит е Ливерпул, меѓутоа тоа нема да го залажи премиерлигашот и тоа најдобро се гледа по изјавата на капитенот Џордан Хендерсон. Тој го најави овој двобој притоа веднаш потенцирајќи една работа дека тие во никој случај нема да го потценат противникот. -Ние никако нема да ја потцениме Рома. Тие со 3-0 ја победија Барселона и се топ тим. Тоа ќе бидат тешки натпревари дома и на гости. Ги гледав неколку пати и тие имаат неколку добри играчи и добар тим. Тоа ќе биде тежок тест како што е секогаш во полуфиналето на ЛШ, ама тоа е предизвик за нас да бидеме самоуверени со начинот на кој играме, осбено во последната рунда, -рече Хендерсон. ...
| | веќе видена | слични

Олимпискиот стадион во Рим ќе биде исполнет до последно место за дуелот против Ливерпул, во полуфиналето од Лигата на шампионите. Рома ќе биде домаќин на англискиот гигант на 2 мај, по што ќе се знае кој тим ќе обезбеди место во финалето на елитната лига. Последниот контингент од 35.000 билети биле пуштени и разграбани за само три и пол часа. Најверните навивачи на Рома дури и спиеле пред билетарницата, за да бидат во редот и да купат карта. Стадионот кој собира речиси 80.000 гледачи ќе биде полн, а Рома ќе има огрома поддршка од трибините. „Римската волчица“ се пласираше меѓу најдобрите четири екипи во Европа, откако во четвртфиналето на свој терен успеа да направи подвиг и по негативата од 1:4 на првиот меч против Барселона, во реваншот да слави со посакуваните 3:0.
| | веќе видена | слични

Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон пред полуфиналниот натпревар против Рома порача дека неговиот тим нема да го потцени италијанскиот клуб. Ливерпул и Рома ќе се сретнат кон средината на наредната недела во првиот натпревар од полуфиналето во Лигата на шампионите, а мала предност фудбалскиот свет му дава на Ливерпул иако Рома во ¼ финалето ја елиминираше Барселона. „Сигурно нема да ги потцениме. Ја победија Барселона со 3:0 и покажаа дека се топ тим. Ќе имаме тешки натпревари дома и на гости. Ги гледав неколку пати и можам да кажам дека имаат одлични играчи. Ќе биде тоа тежок натпревар, како и секогаш во полуфиналните средби“. „Во оваа фаза од натпреварувањето нема лесни противници и не е важно против кого играте. Ќе биде ова голем предизвик за нас, но влегуваме полни со самодоверба. Рома е фантастичен тим и ова ќе биде одличен тест, ќе мораме да почекаме да видиме што ќе се случи“, изјави Хендерсон. Хендерсон: Не смееме да ја потцениме Рома
| | веќе видена | слични

Навивачите на Рома со нетрпение го чекаат реванш натпреварот против Ливерпул во полуфиналето од Лигата на шампионите. Ливерпул и Рома наредниот вторник на „Енфилд“ ќе го одиграат првиот натпревар од полуфиналето во ова натпреварување, а само осум дена подоцна ќе се игра реваншот на „Олимпико“ во Рим. Кртите за тој натпревар се веќе распродадени. Како што пренесуваат италијанските медиуми, утрово биле пуштени во продажба преостанатите 35.000 влезници, откако 22.000 веќе биле распродадени. Навивачите на Рома во вреќи за спиење ноќта ја поминале пред продажните места со цел да не го пропуштат натпреварот на деценијата. Како што пренесуваат истите извори поминале три часа и 30 минути до моментот кога Рома на својата официјална страница објавила дека картите се распродадени. Значи, како и што се очекуваше „Олимпико“ ќе биде полн и спремен да им даде поддршка на своите миленици со цел да се пласираат во финалето од Лигата на шампионите што би било еден од најголемите успеси во историјата на клубот. Во Рим се ...
| | веќе видена | слични

Од петокот се познати двојките за полуфиналето во Лигата на шампионите. Дуелот меѓу Баерн Минхен и Реал Мадрид се нарекува како финале пред финале, додека помалку внимание се даде на двомечот кој треба да го одиграат Ливерпул и Рома. Веднаш започнаа калкулациите кои тим колкави шанси има да го крене големиот трофеј наменет за најдобриот тим во Европа. Далеку од сите калкулации, се појави еден интересен сплет на околности повразни за можен успех на Ливерпул во Лигата на шампионите. ГОДИНА 1981: Имаше кралска свадба ((Принцот Чарлс со Дијана), Ливерпул стана европски првак. ГОДИНА 2005: Имаше кралска свадба (Принцот Чарлс со Камила), Ливерпул стана европски првак. ГОДИНА 2018: Ќе има кралска свадба на 19 мај се жени принцот Хери, Ливерпул...... Интересно е што за прв пат по 1981 година, сезонава во полуфиналето има по еден тим од сите четири најсилни лиги во светот. Пред 37 години, во завршницата бера токму Ливерпул, Баерн, Реал, но наместо Рома, таму од италија претставник беше Интер. На крајот, црвените од ...
| | веќе видена | слични

Легендата на Рома и сегашен функционер во оваа екипа, Франческо Тоти се отвори и призна колку му е драг триумфот на „волчицата“ над Барселона во Лигата на шампионите. Клубот од италијанската престолнина го загуби првиот меч со 4-1 за да на реваншот на „Олимпико“ се случи вистинска експлозија и со 3-0 го понижат и нокаутираат шпанскиот великан. -Сите мислеа дека сме готови и дека втората средба е залудна вежба. Кога ждрепката заврши, Барселона изгледаше среќно што не одбра, нивните локални весници дури не нарекоа „бонбона“. Првата средба беше онако како што 90 проценти од луѓето очекуваа, но за среќа овие битки траат 180 минути. Секогаш се ежам кога ќе ги погледнам видеата од таа вечер. Тоа беше незаборавен меч, -рече Тоти.
| | веќе видена | слични

Легендата на Рома, Франческо Тоти се потсети дека Барселона „изгледале многу среќно“ кога го добиле италијанскиот тим во ждрепката за четврт-финалето на ЛШ и им порача на Ливерпул да не го мислат истото. „Волчицата“ комплетираше неверојатен кам-бек од 4:1 пораз во првиот меч за да ги „смачка“ Блауграна со 3:0 на „Олимпико“. „Сите мислеа дека тоа е готова работа и дури сметаа дека вториот меч е непотребен. Кога се дозна ждрепката во Барселона беа прилично среќни што не добија, а нивните весници дури не нарекоа ’бонбон’. Но, се игра 180 минути и уште се тресам кога ќе помислам натој меч“, вели Тоти. Сега доаѓа можноста да се „одмаздат“ на Ливерпул за финалето на ЛШ во 1984 година, кога англискиот клуб победи на пенали. „Фудбалот е прекрасен бидејќи секогаш ти дозволува втора шанса. Овојпат ми е малку криво што се играат два меча, а што не е финале“, додава Тоти. Фото: ЕПА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 523 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 355 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 361 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полуфинална пресметка на Реал Мадрид против Баерн Минхен – 7.дел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: