Ван Перси:”УЕФА е организација на кукавици!”

2 копии

Холандската фудбалска ѕвезда, Робин Ван Перси жестоко ја нападна УЕФА, откако поминаа 17 дена по испаѓањето на неговиот Јунајтед во 1/8 финалето од Лигата на Шампионите. Ван Перси во разговор за “Algemeen” изјави дека УЕФА е кукавичка организација, која и покрај грешката на Сунеит Чакир, кој преостро го исклучил португалецот Нани при водството на Јунајтед од 1-0 (првиот натпревар заврши 1-1), застана во одбрана на својот судија. Реал славеше со 1-2 и со конечно 3-2 помина понатаму. ‘Црвениот картон за Нани е голема неправда. Тоа не беше ни за жолт картон а можеби не беше ни прекршок. Нани не можеше да го избегне судијата а одвај да го допре Арбелоа” – изјави Ван Перси и продолжи: ‘Најлошо е што УЕФА застана зад својот судија! Тоа е кукавички и не го разбирам таквиот потег. Зашто едноставно не можат да речат: судијата не го виде најдобро инцидентот и тоа е тоа. Па дури и играчите на Реал ми кажаа дека тоа не е за црвен картон”. Интересно е што ова е втор пат Ван Перси да испадне од Лигата на Шампионите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Алекс Фергусон, тренерот на Манчестер Јунајтед е казнет од страна на УЕФА со 10.000 евра поради случувањата на натпреварот против Реал Мадрид. Фергусон ги прекрши правилата на УЕФА кои налагаат задолжително појавување на тренерот на прес-конференцијата по завршување на еден натпревар во Лигата на шампионите. Сер Алекс Фергусон беше лут поради контроверзната одлука на турскиот судија Чакир кој според Фергусон, престрого го казни Португалецот Нани. Фергусон потполно ги игнорираше новинарите во прес центарот и не даде никаква изјава по испаѓањето на неговиот тим од осминафиналето во Лигата на шампионите. Португалецот Нани доби еден натпревар забрана за настап, а причината за тоа е директниот црвен картон кој го заработи на истиот натпревар, откако стартуваше врз Арбелоа.
| | веќе видена | слични

УЕФА ги казни менаџерот на Манчестер јунајтед, сер Алекс Фергусон, и португалскиот интернационалец Нани за инцидентите на реванш дуелот против Реал Мадрид во 1/8-финалето од Лигата на шампионите. Нани заради црвениот картон е суспендиран со еден меч неиграње, додека сер Ферги ќе треба да плати 10 илјади евра поради критиките кон судиите и непојавувањето на прес-конференцијата по дуелот на „Олд Трафорд“.
| | веќе видена | слични

Дисциплинската комисија на УЕФА денеска ги објави санкциите за Нани кој заработи црвен картон на дуелот против Реал Мадрид, но и за менаџерот Алекс Фергусон кој не се појави на прес-конференцијата по натпреварот на „Олд Трафорд“ кој англискиот клуб го загуби со 2:1. Нани беше исклучен поради невнимателен старт над Алваро Арбелоа, но УЕФА реши да го суспендира на само еден натпревар, односно да не биде поригорозна поради неговата груба игра, која за судијата Џунејт Чакир беше доволна за исклучување. Алекс Фергусон ќе плати парична казна од 10.000 евра поради тоа што не ја исполнил задолжителната обврска и не се појавил на пресот на кој го прати својот помошник.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед Робин ван Перси сеуште не може да ја прифати одлуката на сидијата Џунејт Чакир и изјави е лош судија и дека УЕФА кукавички го поддржува. Чакир му остана во лошо сеќавање на Ван Перси , откако во осминафиналниот натпревар од Лигата на шампионите помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид донесе контроверзна одлука за исклучување на Нани. По исклучувањето на Португалецот Реал ја подобри играта, успеа да направи пресврт и да се пласира во четвртфиналето. „Тој црвен картон е голема судиска грешка. Најтрагично е тоа што УЕФА го поддржува овој судија. Тоа е кукавички и не ми е јасно зошто е тоа така. Зошто не кажат дека не видел добро. Ни пред натпреварот со Реал не ми беше јасно зошто суди тој човек, бидејќи со месеци немаше судено на некој голем натпревар“, изјави Ван Перси за холандските медиуми. Турчинот ќе го суди натпреварот од квалификациите за СП во Бразил помеѓу репрезентациите на Хрватска и Србија.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, поради црвениот картон на Нани ги нападна челниците на УЕФА нарекувајќи ги кукавици. Според Холанџанецот, неговиот соиграч Нани бил неправедно исклучен од натпреварот на Јунајтед против Реал Мадрид во осмина-финалето од Лигата на шампионите, што претставувало клучен фактор за поразот на Црвените ѓаволи. Поради ваквата одлука, лавина на реакции беа упатени кон турскиот судија Чакир, а ниту Ван Перси не остана покус. ,,Тој црвен картон е неоправдан. Стартот на Нани не беше ниту за жолт картон, или пак слободен удар. Нани едвај го допре Арбелоа'' - изјави Ван Перси кој вели дека најлошото од се е тоа што УЕФА го подджува турскиот судија: ,,Тоа е кукавички и јас навистина не можам да го разберам тоа. Зошто не се искрени и не кажат дека судијата не забележа доволно добро. Дури и некои играчи на Реал Мадрид после натпреварот признаа дека стартот на Нани не беше за црвен картон'' - заврши Ван Перси.
| | веќе видена | слични

Не мина многу од „фамозниот“ шампионски дуел меѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид, а турскиот фудбалски арбитар Џинејт Чакир повторно се најде во фокусот на вниманието на светските медиуми. Имено, Чакир денеска од 18 часот ќе го суди исклучително интересното соочување од нашата квалификациска група за бразилскиот Мундијал в година, меѓу Хрватска и Србија во Загреб. Како и да е, напаѓачот на „Црвените ѓаволи“ Робин ван Перси, го нарече Турчинот лош судија, воедно велејќи дека поддршката која му ја даваат од УЕФА е кукавичка. Да потсетиме, Чакир со својата одлука да го исклучи португалскиот фудбалски интернационалец Нани, го промени текот на спомениот дуел од осминафиналето во Лигата на шампионите, а иако за ова наиде на бројни критики во фудбалскиот свет, УЕФА застана во одбрана на делителот на правдата и му даде нова шанса. „Тој црвен картон е голема судиска грешка. Најлошо од се е што УЕФА го поддржува овој арбитар. Ова е кукавички потег и не знам зошто го прават тоа. Зошто самиот не признае дека не ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 221 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ван Перси:”УЕФА е организација на кукавици!”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: