Одобрена употребата на летачкиот автомобил во САД

Летачкиот автомобил наречен „Трансишн“, на американската компанија Терафугиа, со кој може да се комбинира возење по пат и летање, доби официјално одобрение за употреба, јави Си-Ен-Ен. Возилото коешто оваа компанија го развива од 2008 година, доби одобрение од Националната управа за безбедност во сообраќајот (НХТСА) за користење на патиштата. За да го добие одобрението, претходно Терафугиа мораше да добие посебни исклучоци за употреба на полесни, пластични прозорци наместо стаклени, како и потешки гуми од автомобилските, со цел да можат да го издржат слетувањето и стандардното возење на пат. „Трансишн“ уште минатата година доби одобрение за употреба од Федералната управа за воздухопловство (ФАА), како „лесен спортски авион“. Секој човек со возачка дозвола ќе може да го вози по пат, но оние кои сакаат да летаат со овој автомобил на иднината, ќе мора да имаат најмалку спортска пилотска дозвола. Идните сопственици на летечкиот автомобил засега нема да можат да слетуваат и да полетуваат од пред своите домови, ...
| | веќе видена | слични

Летачкиот автомобил наречен "Транзиција" на американската компанија Терафуга, на кој крилата на склопување му овозможуваат да комбинира возење по пат и летање, доби службена дозвола за употреба, јави Си-Ен-Ен. "Транзиција", што компанијата го развива од 2008 година, ја доби дозволата од Нациналната управа за безбедност на патниот сообраќај. Летачкото возило има полесни пластични прозорци наместо стакла и потешки гуми од автомобилските за да можат да издржат слетување и стандардно возење по пат. Минатата година транзиција" доби дозвола за употреба од Федералната управа за воздухопловство (ФАА) како лесен спортски авион". Значи, на возачите ќе им бидат потребни две дозволи - за возење на земја и во воздух. Идните сопственици на оваа амфибија ќе мораат да полетуваат и да слетуваат на аеродроми. Цената на летачкиот автомобил е околу 250.000 долари, а Терафуга објави дека веќе има 100 резервации за кои е платен капар од по 10.000 долари.
| | веќе видена | слични

Револуција на улиците: Одобрен прв летачки автомобил Летачкиот автомобил 'Transition', кој е дизајниран да вози по асфалт но и да лета над нeго, доби службено одобрение за употреба. Автомобилот, на кој се работи од 2008 година, доби одобрение од Националната управа за безбедност на сообраќајот на улиците, за нивно користење. За таа цел, автомобилот наместо стаклени има пластични прозори, но и потешки гуми, поради способноста да слетуваат на улиците. Овој автомобил на иднината ќе може да го возат луѓе, со положена спортска пилотска дозвола. Неговата цена е околу 250 000 долари, а до сега го имаат резрвирано околу 100 муштерии.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одобрена употребата на летачкиот автомобил во САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: