Грција не е во право: Ердоган застана на страната на Македонија

3 копии

Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија затоа што Грција не е во право. Македонија секогаш ќе остане Македонија, изјави вчера на дебата, пренесувана од Турската радио-телевизија, турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган. На конференцијата организирана во клубот на иселениците од балканските простори, Ердоган порачал дека Турците и Македонците се браќа и дека Турција секогаш ќе стои зад Македонците. – Тоа што сме го заборавиле во 1912 година сега можеме да го поправиме – рекол Ердоган според кого Грција ја блокира Македонија да влезе во НАТО поради името, но Турција секогаш ќе биде до Македонија и нема да дозволи да се менува името. – За нас, Анкара и Скопје немаат никаква разлика и никогаш нема да ги оставиме нашите браќа сами, секогаш ќе сме со нив, и секогаш ќе им помагаме и стоиме зад нив – порачал турскиот премиер.
| | веќе видена | слични

Посветуваме многу време во Грција дискутирајќи, расправајќи и фрлајќи вина врз Скопје за спорот со името на Поранешната југословенска република Македонија, иако уште пред многу години повеќето нации ја признаа земјата со нејзиното уставно име - Република Македонија. Продолжавањето на тој дипломатски ќор-сокак и’ носи штета на Атина на два фронта, коментира Том Елис во свој авторски текст објавен во грчкиот весник „ Eкатимерини “ , пренесува НетПрес. Првиот, го засега нашиот однос со нашиот северен балкански сосед, кој може да го унапредиме во најблизок сојузник на Грција и најприроден партнер, со попаметен и пофлексибилен пристап. Вториот има врска со улогата и влијанието, што ги негува друг сосед, оној што навистина ги прикрива иредентистичките претензии кон Грција, а неговата реторика и неговото однесување претставуваат закана за нашата земја. Јавното барање на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за преразгледување на Договорот од Лозана, односно тврдењата дека 18 грчки острови се предадени на Грција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Односите на Турција со САД ќе бидат подобрени или во целост ќе бидат нарушени, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу. Весникот „Хуриет дејли њуз“ соопштува дека Чавушоглу изјавата ја дал на отворањето на министерската конференција за соработка меѓу Турција и Африка, а на само неколку дена пред најавената посета на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на Анкара. - Односите со САД во моментов се во многу критична фаза, изјави турскиот министер. Тој истакна дека очекувањата на Турција од САД се познати и јасни. - Повеќе не сакаме ветувања, туку конкретни дела. За да разговараме за одредни прашања траба да ја обновиме загубената доверба, оцени Чавушоглу, посебно осврнувајќи се на туското барање за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој се наоѓа во САД, а кого Анкара го обвинува за обидот за државен удар во јули 2016 година. - Чавушоглу потенцираше дека истиот став ќе му биде пренесен и на Тилерсон при неговата посета на Турција. Од 11 до 16 февруари ...
| | веќе видена | слични

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу смета дека односите со САД се на загрижувачко ниво. Главна спорна тема меѓу двете земји е односот кон сириските Курди. „Нашите односи или ќе бидат поправени или комплетно уништени“, изјави шефот на турската дипломатија во Истанбул пред претстојната посета на американскиот министер за надворешни работи Рекс Тилерсон на Анкара оваа недела. Главна тема на разговорите меѓу двајцата министри ќе биде односот на двете земји кон сириските Курди Турскиот министер за надворешни работи Чавушоглу им префрла за грешки на САД САД ги поддржуваат курдските народни единици ИПГ во северна Сирија во борбата против џихадистичката милиција Исламска држава со оружје, војници и воена обука. Турција, напротив, во ИПГ, поради тесните врски со забранетата Работничка партија на Курдистан, ПКК, гледа терористичка организација. Од таа причина Анкара инсистира на запирање на американската воена помош за ИПГ. Повеќе на темата: Турска инвазија во Сирија: Напад врз најсилното оружје ...
| | веќе видена | слични

Според турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу, односите помеѓу Турција и САД ќе бидат подобрени или во целост нарушени. Тој ова го изјави на отворањето на министерската конференција за соработка меѓу Труција и Африка, неколку дена пред посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на Анкара.Чавушоглу потенцираше дека односите меѓу двете земји се во критична фаза и појасни дека Турција не сака ветувања, туку конкретни дела, осврнувајќи се на турското барање за екстрациција на Фетулах Ѓулен, кој се наоѓа во САД, а турските власти го обвинуваат за организација на обидот за државен удар во јули 2016 година.
| | веќе видена | слични

Во Грција се повеќе се прават обиди да се сврти вниманието кон Турција која дел од аналитичарите ја гледаат како закана за грчката безбедност, па затоа треба што побрзо да се реши спорот за името со Македонија за да може да се насочи целиот домашен и дипломатски политички потенцијал. Агресивната реторика на Анкара во контроверзите во Егејското Море претставува директна закана, а Атина мора да биде внимателна при изборот на одговорот пишува новинарот Том Елис во својата колумна, објавена во грчкиот весник „Катимерини“, Командантот на турските вооружени сили генерал Хулуси Грини изјави за време на инспекција на турските војници во северозападна Сирија дека Турција има можности ” истовремено да спроведува воени операции во Африн и Егејското Море”. ” Ова служи како цврсто потврда на сомневањата дека Анкара направила избор не само отворено да оспори статус кво во Егејското Море, но и исто намерно и методично да го зголеми агресивниот тон на реторика “, алармира весникот. Токму во таа ансока „Катимерини“ ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Турција, а не Скопје претставува реална закана за грчкиот суверенитет. Ова го пишува новинарот Том Елис во својата колумна, објавена во грчкиот весник „Катимерини“. „Во Грција долго време зборуваме и бараме вина во името на ПЈРМ, иако повеќето земји во светот ја признаа под името Република Македонија пред многу години. Продолжувањето на овој дипломатски ќорсокак ги двои нашите сили на два фронта“, предупредува авторот. Според него, односите меѓу Атина и нејзиниот северен балкански сосед можат да се развијат преку поумешен и пофлексибилен пристап, па и да ја претворат Македонија во најблискиот сојузник на Грција. „Во исто време има еден друг сосед на Грција, кој ги прикрива своите претензии кон Атина, но со своето однесување и говорите претставува вистинска закана, нагласува Том Елис во коментар со наслов „Односите со ФИРОМ и влијанието на Турција“. „Се разбира, важно е и прашањето со името на ФИРОМ и заслужува внимание и вешто ракување со него, но секоја земја, а особено Грција, треба да им даде приоритет ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новинарот Том Елис во својата колумна објавена во денешниот број на грчкиот весник „Катимерини" посочува дека вистинска закана и иредентизам Грција треба да бара во Турција, а не во Македонија, кон која ги концентрира своите обвинувања и енергија.„Долго време во Грција разговараме, расправаме и бараме вина за името на Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ), иако повеќето држави ја признаа земјата како 'Република Македонија' пред многу години. Продолжувањето на овој дипломатски ќорсокак ни штети на два фронта.Првиот се однесува на нашиот однос со северниот балкански сосед, кој можеше да се развие во најблизок сојузник на Грција и најприроден партнер со попаметен и пофлексибилен пристап. Вториот има врска со улогата и влијанието од друг сосед, оној кој навистина ги прикрива иредентистичките претензии кон Грција и со својата реторика и однесување претставува закана за нашата земја", констатира Елис во коментарот насловен „Односите со ПЈРМ и влијанието на Турција".„Сигурно дека секое прашање е важно ...
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по подолго време повторно се вклучи во јавноста со свој став за грчко-македонскиот спор кој според него не треба да заврши со промена на името Македонија.Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија затоа што Грција не е во право. Македонија секогаш ќе остане Македонија, изјави вчера на дебата, пренесувана од Турската радио-телевизија.– Тоа што сме го заборавиле во 1912 година сега можеме да го поправиме, рече Ердоган според кого Грција ја блокира Македонија да влезе во НАТО поради името, но Турција секогаш ќе биде до Македонија и нема да дозволи да се менува името.На конференцијата организирана во клубот на иселениците од балканските простори, Ердоган порача дека Турците и Македонците се браќа и дека Турција секогаш ќе стои зад Македонците.„За нас, Анкара и Скопје немаат никаква разлика и никогаш нема да ги оставиме нашите браќа сами, секогаш ќе сме со нив, и секогаш ќе им помагаме и стоиме зад нив" порачал турскиот претседател.Сите ја сакаат Македонија, сите се ...
| | веќе видена | слични

Тој истакна дека преговорите за безвизно патување во 2018 година ќе дадат нов импулс за односите на Турција со ЕУ. Министерот за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, цитиран од Хуријет, рече дека "топката сега е на полето на ЕУ". Министерот за европски прашања, Омер Челик, истакна дека Турција ќе ги достави своите документи до европската комисија. На идејата за укинување на визите за турските граѓани беше даден импулс во почетокот на 2016 година, како дел од пошироката договор со Анкара за запирање на приливот на сириски бегалци во Грција. Според првичниот план, визите требаше да бидат укинати до крајот на 2016 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција не е во право: Ердоган застана на страната на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: