Села за тепањето во Собранието бара оштета од половина милион евра


8 копии

Во Кривичниот суд денеска започна главната расправа од судењето на обвинетите обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села на настаните во Собранието на 27 април., што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На денешното рочиште изјави даваат сведоци, а се презентираат и докази и искази на вешти лица. На судењето неговиот адвокат Абедин Абдули рече дека Села бара оштета од околу 500.000 евра. На претходното рочиште сите десетмина обвинети за обид за убиство на Села се изјаснија за невини. Тие пред Судот кажаа дека го разбираат обвинението, но оти не се чувствуваат виновни и дека тоа ќе го докажат во натамошната постапка
| | веќе видена | слични
9 копии

Судењето за дедото на Тамара, Љупчо Стојановски, е одложено за следната среда. Предметот по жалба се наоѓа во Апелациониот суд. Стојановски на 1 јуни минатата година пукаше во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Тој се товари за две кривични дела – обид за убиство и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Според она што го кажал пред полицијата, тој дошол утрината сам во Скопје. Кај себе имал повратен билет за Велес. Кажал дека тој напрвин го чекал Тодоров дома, но ексминистерот не се појавил. Потоа дошол пред Министерството за здравство и веднаш кога му се појавил пред очи, почнал да пука кон него. За среќа, Тодоров не беше повреден. Пред судот требаше да бидат приложени нови психијатриски вештачења од ЈЗУ „Психијатриска болница – Скопје“, од кои треба да се утврди дали обвинетиот бил пресметлив кога го извршувал кривичното дело. В. М. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Кривичниот суд се одложи процесот против Љупчо Стојановски кој минатиот јуни пукаше во екс министерот за здравство, Никола Тодоров. Како што појасни судијката, рочиштето се одложува бидејќи не го добиле предметот, кој сѐ уште е во Апелацискиот суд кадешто се одлучува по жалба поднесена од одбраната. Стојановски кој е дедо на девојчето Тамара кое почина минатата година, се товари за две кривични дела- обид за убиство и недозволено изработување, држење пиштол. Ново рочиште е закажано за идната среда.
| | веќе видена | слични
16 копии

Одложено е рочиштето за случајот со дедото на Тамара од Велес, Љупчо Стојановски, кој се товари за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Рочиштето е одложено за следната среда, бидејќи предметот се наоѓа во Апелациониот суд поради жалба на одбраната на притворот на обвинетиот. Пред Судот требаше да бидат приложени нови психијатриски вештачења од ЈЗУ „Психијатриска болница – Скопје“ од кои требаше да се утврди дали обвинетиот бил пресметлив кога го извршувал кривичното дело. Стојановски на 1 јуни минатата година пукаше во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, откако почина неговата внука Тамара чекајќи операција во странство. Тој е обвинет за обид за убиство и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Стојановски поради постоење опасност од бегство и опасност од повторување на кривичното дело е во притвор.
| | веќе видена | слични

Рочиштето е одложено за следната среда, бидејќи предметот се наоѓа во Апелациониот суд поради жалба на одбраната на притворот на обвинетиот. Пред Судот требаше да бидат приложени нови психијатриски вештачења од ЈЗУ „Психијатриска болница – Скопје“ од кои требаше да се утврди дали обвинетиот бил пресметлив кога го извршувал кривичното дело. Стојановски на 1 јуни минатата година пукаше во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, откако почина неговата внука Тамара чекајќи операција во странство. Тој е обвинет за обид за убиство и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Стојановски поради постоење опасност од бегство и опасност од повторување на кривичното дело е во притвор.
| | веќе видена | слични
3 копии

Судењето за дедото на Тамара, Љупчо Стојановски кој се товари за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров денеска беше одложено. Како што соопшти судијката Софија Лаличиќ предметот се наоѓа во Апелациониот суд поради жалба на одбраната на притворот на обвинетиот. Судијката го прочита одговорот од Министерството за правда во однос на оспореното вештачење поради истечена лиценца на вештаците. Во одговор министерот навел дека не е важно кога вештаците побарале продолжување на лиценцата, бидејќи важноста на лиценцата тече откако министерот ќе ја потпише. Следното рочиште беше закажано за идната среда. На судењето присуствуваше и поранешниот министер Тодоров како и двајцата сведоци припадници на неговото обезбедување. Стојановски поради постоење опасност од бегство и опасност од повторување на кривичното дело се наоѓа во притвор.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во кривичниот суд за денеска е закажано судење против Љупчо Стојановски, дедо на починатата Тамара од Велес, кој на 1 јуни минатата година пукаше во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Тој се товари за две кривични дела – обид за убиство и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.Инцидентот се случи на 1 јуни годинава пред Министерството за здравство. Според она што го кажал пред полицијата, тој дошол утрината сам во Скопје. Кај себе имал повратен билет за Велес. Кажал дека тој напрвин го чекал Тодоров дома, но ексминистерот не се појавил. Потоа дошол пред Министерството за здравство и веднаш кога му се појавил пред очите, почнал да пука кон него. За среќа, Тодоров не беше повреден.Пред Судот треба да бидат приложени нови психијатриски вештачења од ЈЗУ „Психијатриска болница – Скопје“ од кои треба да се утврди дали обвинетиот бил пресметлив кога го извршувал кривичното дело.К. Л.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Одложено судењто за дедото на Тамара, Љупчо Стојановски, кој на 1 јуни минатата година со пукаше кон поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Стојановски се товари за две кривични дела – обид за убиство и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Рочиштето е презакажано за 21 февруари. Предметот по жалба се наоѓа во Апелациониот суд. Пред судот требаше да бидат приложени нови психијатриски вештачења од ЈЗУ „Психијатриска болница – Скопје“, од кои треба да се утврди дали обвинетиот бил пресметлив кога го извршувал кривичното дело.
| | веќе видена | слични

Пред Судот треба да бидат приложени нови психијатриски вештачења од ЈЗУ „Психијатриска болница – Скопје“ од кои треба да се утврди дали обвинетиот бил пресметлив кога го извршувал кривичното дело. Стојановски на 1 јуни минатата година пукаше во поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, откако почина неговата внука Тамара чекајќи операција во странство. Тој е обвинет за обид за убиство и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Стојановски поради постоење опасност од бегство и опасност од повторување на кривичното дело е во притвор. /МИА
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратеникот Зијадин Села бара отштета од половина милион евра од напаѓачите што го претепаа во Собранието на 27 април минатата година. Неговиот адвокат, Абедин Абдули, денеска во кривичниот суд побара 30 милиони денари или 500 илјади евра за трошоците за лекувањето на Села, за физичката болка што ја претрпел, како и за повреда на личниот интегритет и претрпен страв. Поради промена на две поротнички, судењето за обидот за убиство на Села почна од почеток. Во овој случај обвинети се Кире и Цане Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Ценков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра. На претходното рочиште, кое се одржа на 26 јануари, сите десетмина обвинети за обид за убиство се изјаснија за невини.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Села за тепањето во Собранието бара оштета од половина милион евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: