Во Врховен суд пак одложена седницата за „Монструм“

6 копии

Седницата на Врховниот суд, на која требаше да се разгледуваат жалбите за доживотните затворски казни за петкратното убиство кај Смилковското Езеро, е одложена, информираа од Судот. Седницата требаше да се одржи денеска, но таа се одлага по барање на адвокатот Асмир Алиспаиќ поради здравствени причини. Kако прилог на барањето до Врховниот суд е доставена соодветна медицинска документација. Терминот за одржување на јавната седница ќе биде дополнително определен. Минатиот месец исто така беше одложена седницата поради неприсуство на двајца адвокати на обвинетите. Врховниот суд ја закажа седницата 15 месеци откако одбраната ја обжали пресудата на Kривичниот и на Апелацискиот суд. Масакрот кај Смилковското Езеро се случи на 12 април 2012 година кога беа убиени четирите момчиња Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Kире Трпковски, како и рибарот Борче Цветковски. Судот во Приштина во февруари лани ги ослободи првообвинетите Африм Исмаиловиќ и Алил Демири и не дозволи нивна екстрадиција во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Седницата на Врховниот суд закажана за денеска, на којашто требаше да се разгледуваат жалбите за доживотните затворски казни за масакрот кај Смилковци, е одложена. Седницата се одложила по барање на адвокатот Асмир Алиспаиќ поради здравствени причини, за што до Врховниот суд е доставена соодветна медицинска документација. Терминот за седницата дополнително ќе биде одреден.
| | веќе видена | слични

Одложена е по барање на адвокатот Асмир Алиспаиќ. Како што соопштуваат од Врховниот суд седницата се одлага поради здравствени причини, за што до Врховниот суд е доставена соодветна медицинска документација. Терминот за одржување на јавната седница ќе биде дополнително определен. На минатата закажана јавна седница обвинетите Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Сами Љута и Хаки Азири беа спроведени во Врховниот суд, но бидејќи адвокатот Насер Рауфи кој е бранител на четворица обвинети и подносител на жалба, не се појави, а другиот бранител се пензионирал, јавната седница за случајот “Монструм” беше закажана за денес.  
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Врховен суд пак одложена седницата за „Монструм“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: