Ристовски: Со полно гледалиште и малку среќа може да има изненадување во Скопје

Македонската фудбалска репрезентација ги кани своите навивачи утре (20.45 ч) да ги исполнат трибините на „Телеком арената“ во Скопје за време на квалификациски натпревар од групата Г за СП 2018 со Шпанија и да им помогнат да стигнат до првиот позитивен исход во досегашните средби со поранешниот светски и европски првак. Селекторот на македонскиот државен тим, Игор Ангеловски – Мрме, овој пат без помладите и новопечени репрезентативци, кои останаа во тимот до 21 година поради подготовките за настап на ЕП во Полска, има на располагање проверени кандидати кои одиграа и еден контролен меч со Турција (0-0). Од прикажаното Ангеловски е задоволен, но не и од резултатот. Сака и форсира игра од која ќе бидат постигнувани голови. Фокусот пред мечот кај македонскиот тим не е тоа како ќе игра фаворитот Шпанија, туку како ќе одиграат „црвено-жолтите“. И Шпанија пред да пристигне вечерава во Скопје имаше половична успешна контрола со Kолумбија (2-2) во Мурсија. „Црвената фурија“ се спаси од пораз во последните минути. Тоа ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација одигра слабо прво и одлично второ полувреме но го забележа седмиот пораз во низа дома во квалификациски меч, откако загуби во Скопје од Шпанија со 1-2, во неделата, во натпревар за пласман на Светското првенство во Русија в година (Стефан Ристовски 66 - Давид Силва 15, Диего Коста 27).Претходно Македонија загуби во квалификациски дуели од Италија (2-3) и од Израел (1-2) во овој циклус, како и од Украина (0-2), Шпанија (0-1), Белорусија (1-2) и од Словачка (0-2), во квалификациите за ЕП 2016. Последната домашна победа во официјален натпревар Македонија ја забележа на 9 октомври 2014 година, над Луксембург, со 3-2, во квалификациите за ЕП 2016.По шест кола Македонија е петта во групата Г со три бода. Водат Шпанија и Италија со по 16, пред Албанија и Израел со по девет и Лихтенштајн без бодови.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација го претрпе петтиот пораз во квалификациите за СП Русија 2018 откако загуби од Шпанија со 2-1. Сепак, тренерот Ангеловски верува дека и покрај поразот, Македонија покажала добра игра во второто полувреме, а исто така доби и две фудбалски ѕвезди како Елиф Елмаз и Кристијан Тошевски. „Првиот и вториот дел не беа на потребното ниво. Во првиот можевме да постигнеме и трет гол за победникот да биде решен. Во вториот дел противникот одигра подобро и имаше шанса за гол, но не ја искористи. Во фудбалот кога ти се дава шанса, треба да ја искористиш. Но, најважно е што постигнавме победа.“ – изјави Хулиен Лопотеги- тренер на Шпанија На останатите натпревари во групата Г, Италија го торпедираше Лихтенштајн со 5-0, додека Албанија на гостински терен убедливо го победи Израел со 3-0 со головите на Армандо Садику и Ледион Мемушај. „Кога губиш со Шпанија и Италија и на пријателски со Босна, тоа е веќе нормално, но кога губиш со Лихтенштајн веќе не е нормално. На нашиот пат пречка беше ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ Во квалификациските за Светското првенство 2018 во Русија,Македонија загуби со 1-2 од Шпнаија во меч одигран синоќа на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Фаворитот имаше комплетна доминација во првото полувреме, која ја круниса со головите на Давид Силва (15.минута) и Диего Коста (30).Во вториот дел избраниците на селекторот Игор Ангеловски играа посигурно, пред се во одбраната и со брзи контра напади се обидуваа да го загрозат голот на Давид Де Геа. Тоа се случи во 66.минута кога по асистенцијата на Горан Пандев, Стефан Ристовски одлично истрча по десната страна и со силен удар под пречката го совлада Де Геа, поставувајќи го конечниот резултат 2:1. „Честитки најпрвин за Шпанија за победата. Не сум задоволен од првото полувреме кога некако игравме со преголем респект, но ако од нешто сум задоволен тоа е нашата игра во второто полувреме, затоа што мислам дека тоа беше она што го игравме во изминативе квалификации. Успеавме резултатски да го донесме до егал натпреварот до 90 минута, но за ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација тешко дека ќе може да мрдне од петата позиција во групата Г, од квалификациите за Светското првенство во Русија, следната година. Со само три бода од можните 18, Македонија е само пред Лихтенштајн. Албанија и Израел имаат по 9 бодови и се во трка за третото место, додека позициите кои носат виза за Мундијалот во Русија се резервирани за некогашните европски и светски прваци, Италија и Шпанија. Двете селекции имаат по 16 бодови и во следното коло, во меѓусебен дуел во Мадрид, ќе решаваат за првото место. Резултати: Македонија - Шпанија 1:2, Италија - Лихтенштајн 5:0, Израел - Албанија 0:3.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со натпреварите одиграни синоќа комплетирано е шестото коло од европскиот дел од квалификациите за СП во Русија 2018 година. Резултати и табели: Д група: Србија – Велс 1:1, Република Ирска – Австрија 1:1 и Молдавија – Грузија 2:2. Табела: Србија 12 бода, Република Ирска 12, Велс 8, Австрија 8, Грузија 3, Молдавија 2. Г група: Италија – Лихтенштајн 5:0, Израел – Албанија 0:3, Македонија – Шпанија 1:2. Табела: Шпанија 16, Италија 16, Албанија 9, Израел 9, Македонија 3, Лихтенштајн 0. И група: Финска – Украина 1:2, Исланд – Хрватска 1:0 и Косово – Турција 1:4. Табела: Хрватска 13, Исланд 13, Турција 11, Украина 11, Финска 1, Косово 1.
| | веќе видена | слични

Резултати и табели: Д група: Србија – Велс 1:1, Република Ирска – Австрија 1:1 и Молдавија – Грузија 2:2. Табела: Србија 12 бода, Република Ирска 12, Велс 8, Австрија 8, Грузија 3, Молдавија 2. Г група: Италија – Лихтенштајн 5:0, Израел – Албанија 0:3, Македонија – Шпанија 1:2. Табела: Шпанија 16, Италија 16, Албанија 9, Израел 9, Македонија 3, Лихтенштајн 0. И група: Финска – Украина 1:2, Исланд – Хрватска 1:0 и Косово – Турција 1:4. Табела: Хрватска 13, Исланд 13, Турција 11, Украина 11, Финска 1, Косово 1. /МИА
| | веќе видена | слични
6 копии

Фудбалската репрезентација на Шпанија се покажа како пресилна за репрезентација Македонија. Иако, нашите фудбалери се надеваа на позитивен резултат, сепak Шпанците забележаа победа со 2:1 во квалификацискиот меч за Светското првенство 2018 во Русија, одигран синоќа на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. „Црвената фурија“ имаше комплетна доминација во првото полувреме, која ја круниса со головите на Давид Силва (15.минута) и Диего Коста (30). Во вториот дел избраниците на селекторот Игор Ангеловски играа посигурно, пред се во одбраната и со брзи контра напади се обидуваа да го загрозат голот на Давид Де Геа. Тоа се случи во 66.минута кога по асистенцијата на Горан Пандев, Стефан Ристовски одлично истрча по десната страна и со силен удар под пречката го совлада Де Геа, поставувајќи го конечниот резултат 2:1. Ова беше натпревар од 6.коло во Г групата во која Италија очекувано и убедливо го победи Лихтенштајн со 5:0, додека Израел загуби на домашен терен од Албанија со 3:0. На табелата на првите две ...
| | веќе видена | слични

Со натпреварите одиграни синоќа комплетирано е шестото коло од европскиот дел од квалификациите за СП во Русија 2018 година. Хрватска во рамките на групата И го загуби дуелот на гостувањето кај Исланд, а Велс освои бод на против Србија во Белград. Инаку во групата Д сите три дуели завршија без победник. Резултати Д група: Србија – Велс 1:1, Република Ирска – Австрија 1:1 и Молдавија – Грузија 2:2. Табела: Србија 12 бода, Р.Ирска 12, Велс 8, Австрија 8, Грузија 3, Молдавија 2. Резултати Г група: Италија – Лихтенштајн 5:0, Израел – Албанија 0:3, Македонија – Шпанија 1:2. Табела: Шпанија 16, Италија 16, Албанија 9, Израел 9, Македонија 3, Лихтенштајн 0. Резултати И група: Финска – Украина 1:2, Исланд – Хрватска 1:0 и Косово – Турција 1:4. Табела: Хрватска 13, Исланд 13, Турција 11, Украина 11, Финска 1, Косово 1.
| | веќе видена | слични
3 копии

Репрезентацијата на Шпанија го продолжи трендот против Македонија и во седмиот меѓусебен натпревар ја забележа седмата победа (2-1). „Фуријата“ со едно добро полувреме се справи со нашата селекција и сигурно чекори кон СП. Борбата за првото место во групата Шпанците ќе ја водат со Италија, која исто така во рамки на 6. коло лесно го совлада Луксембург. Двете селекции имаат по пет победи и едно реми, а Шпанија е на првото место поради подобрата гол-разлика. За Шпанија ова беше четврта победа во Скопје во четвртиот меч, по триумфите во 1994 (квалификации за ЕП), 2009 (пријателски меч) и 2015 (квалификации за ЕП), а за Македонија, ова е вкупно петти пораз во шестиот квалификациски меч за СП.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ристовски: Со полно гледалиште и малку среќа може да има изненадување во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: